اسد الله عسگراولادی، که سال گذشته در گفت و گو با خبرآنلاین از خود به عنوان هفتمین ثروتمند ایران نام برده بود، در نشست تجار ایران و روسیه،خطاب به سفیر روسیه به شوخی گفت: من باید نزد شما بیایم و فارسی را یاد بگیرم.

سفیر روسیه در تهران با آنکه تازه وارد است و چند ماه بیشتر نیست که در املاک خیابان حافظ ساکن شده اما فارسی را به خوبی اهالی تهران صحبت می کند.

نام او «لوان جاگاریان» است. در سایت سفارت روسیه تنها نام و عکسی از وی دیده می شود و از این رو اطلاعات کاملی از آقای سفیر در دست نیست. تنها این را می دانیم که فارسی را به خوبی صحبت می کند. فارسی صحبت کردن او را نیز از گزارشی که در سایت اتاق بازرگانی تهران آمده است می توان متوجه شد. لوان جاگاریان، روز گذشته به نشستی در اتاق تهران پا گذاشت که تعدادی از فعالان اقتصادی کشور روسیه و به طور خاص از دو استان اورال و چوواش در آن حضور داشتند. این نشست را اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه برای ارتقای همکاری های تجاری و اقتصادی دو طرف ترتیب داده بود و اسدالله عسگراولادی نیز که ریاست اتاق مشترک را برعهده دارد سفیر روسیه در تهران را به این جمع دعوت کرد.

سفیر جمهوری فدراتیو روسیه روز گذشته پیش از آنکه راهی نشست کمیته 1+5 شود تا با دولتمردان و سیاسیون پیرامون مسائل بین المللی ایران به بحث بنشیند، به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران آمد و در گردهمایی فعالان اقتصادی دو کشور حاضر شد. اسدالله عسگراولادی که از ابتدای تأسیس اتاق مشترک ایران و روسیه ریاست آن را در دست دارد، ارتباط نزدیکی با سفرای روسیه در ایران برقرار کرده است و با لوان جاگاریان نیز که تازه به تهران آمده است به گرمی خوش و بش کرد. او پس از آنکه آقای سفیر سخنانش را بیان کرد،به شوخی گفت «من باید نزد شما بیایم و فارسی را یاد بگیرم».

بر اساس این گزارش، اما آقای سفیر به اتاق تهران نیامده بود تا آموزش زبان فارسی بدهد، او در این نشست حاضر شد تا در فرصت کوتاهی که در اختیار داشت به فعالان اقتصادی ایران بگوید «در همکاری های اقتصادی میان دو کشور با مشکلات جدی مواجه شده ایم و قصد ندارم به بیان دلایل این اتفاق اشاره کنم چرا که همه شما به خوبی از آن اطلاع دارید.»

جاگاریان در ادامه خطاب به نمایندگان بخش خصوصی،افزود: «امیدوارم و از شما فعالان اقتصادی می خواهم که راه هایی برای حل و فصل مشکلات پیش روی همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور بیابید.» سفیر فدراسیون روسیه در عین حال تأکید کرد: « دو کشور ایران و روسیه باید خرید و فروش کالاها از یکدیگر را در اولویت سیاست اقتصادی خود قرار دهند.»

سفیر فدراسیون روسیه پس از آنکه در دقایق کوتاهی سخنان خود را بیان کرد، جمع فعالان اقتصادی را ترک کرد و راهی دیدار با سیاسیون در نشست مرتبط با 1+5 شد.

 

اولویت تجاری ایران، روسیه است
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه که میزبان نشست روز گذشته بود، با اشاره به اینکه دو هیأت تجاری شامل 25 فعال اقتصادی روس از دو استان اورال و چواشیا فدراسیون روسیه در این جمع حاضر هستند، گفت: امروز دور هم جمع شده ایم تا با مرور روابط تجاری دو کشور طی سال های گذشته، نگاهی نیز به آینده داشته و نقشه راه همکاری های اقتصادی ایران و روسیه را ترسیم کنیم.

اسدالله عسگراولادی در ادامه افزود: ایران و روسیه دو کشوری هستند که هزاران سال است که خداوند این دو کشور را همسایه قرار داده است، بنابراین همسایه بودن وظایفی دارد که مهم ترین آن این است که نیازهای خود را از همدیگر تأمین کنیم.

او ادامه داد: اگر روسیه کالایی دارد که ما نیاز داریم حتما باید در تأمید این کالاها اولیت اول ما روسیه باشد، از آن طرف اگر ما نیز کالاهای صادراتی داریم و جمهوری فدارتیو روسیه و استان های این کشور به این کالاها نیاز دارند، وظیفه ما است که این کالاها را با تسهیلات خاص و ویژه به روسیه بفروشیم.
به گفته رییس اتاق مشترک ایران و روسیه، شرط رسیدن به این اهداف و وظایف این است که فعالان اقتصادی دو کشور مدام در حال رفت و آمد باشند.

او با اشاره به اینکه اتاق مشترک ایران و روسیه هر سال در یکی از کشورهای حاشیه دریای خزر اجلاس همکاری های اقتصادی برگزار می کند، خاطرنشان کرد که این اتاق مشترک 15 سال پیش تأسیس شده است و تاکنون در استان های آستاراخان، ساراخوف، مسکو ، مشهد، تهران و گیلان ، اجلاس تجاری برگزار شده است.
به گفته عسگراولادی، در اردیبهشت ماه سال آینده اجلاس همکاری های اقتصادی ایران و روسیه در استان گرگان برگزار می شود و طبق برنامه ریزی ها قرار است در این گردهمایی حدود 1000 نفر از فعالان اقتصادی ایران از 10 استان و 200 نفر از فعالان بخش خصوصی 5 کشور حاشیه دریای خزر شرکت کنند. وی در پایان خطاب به فعالان اقتصادی روسیه گفت: فراهم کردن بستر کار با ما، کارآفرینی با شما.
در ادامه این نشست، فعالان اقتصادی روسیه به معرفی خود و حوزه فعالیت اقتصادی که در آن مشغول هستند پرداختند و سپس هر یک برای شناخت بیشتر و یافتن نقاط همکاری مشترک، با فعالان اقتصادی ایرانی حاضر در این گردهمایی وارد مذاکره مستقیم شدند.

3939

کد خبر 199866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
  16 2
  ما قانون تجارت روسیه را از کجا می تونیم تهیه کنیم؟
 • بدون نام IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
  60 0
  در این هزاران سال هم چقد همسایه های خوبی بودن
 • يك دوست IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
  30 0
  استان گرگان نيست عزيزجان استان گلستان
 • هومن IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
  8 2
  ايشان در مزار شريف كنسول بودند و به انگليسي و فارسي تسلط دارند
 • بهرام IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
  24 0
  به نظر شما اين سخن راست است يا دروغ ؟ : هيچ ثروتي اندوخته نمي گردد مگر در كنار آن حق مظلومي پايمال شود ؟
 • محمد IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۲
  17 0
  آقای عسگر اولادی می گوید من باید فارسی را از شما یاد بگیرم. این بدترین جمله ای بود که یک سیاستمدار پولدار پولدار ایرانی می زند. عسگر اولادی هم باید زبان روسی را آنقدر خوب بلد باشد و در جوابش به خوبی روسها، روسی صحبت می کرد. این را بدانید، که استعمار سفرایی را که انتخاب می کند علاوه بر زبان، تاریخ و جامعه ما را نیز بسیار بهتر از خودمان می دانند تا بتوانند ما را بچابند. وقتی در جنگ ایران و روسیه، ایران جنگ را می بازد، عباس میرزا در نامه ای به محمدعلی شاه، علت باخت را بی سوادی ایران و ایرانی می داند. ایرانی ها هنوز جفای روس را در ان جنگ و جنگ دوم جهانی و جنگ تحمیلی فراموش نکرده اند. خواهشا پخش کنید تا پولدارهای ما متوجه شوند.