طرح تغییر ساعت کار از 2 آبان به صورت آزمایشی در تهران اجرا خواهد شد.

دبیر شورای‌عالی ترافیک کشور با اعلام ساعت کار جدید مراکز دولتی، نظامی، آموزشی، صنعتی و صنوف گفت: طرح تغییر ساعت کار از 2 آبان به صورت آزمایشی در تهران اجرا خواهد شد.

سیدعلی لطفی‌زاده توضیح داد: با شرکت تمام دستگاه‌های مرتبط در جلسه شورای عالی ترافیک، مصوبه تغییر ساعات کار با اتفاق آرا به تصویب رسید.

بر اساس مصوبه جدید، ساعت آغاز کار مدارس ابتدایی در ساعت 8:30 صبح و دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها نیز در ساعت 8 تعیین شده است تا به این ترتیب کودکان دوره‌های ابتدایی زمان بیشتری را برای استراحت داشته باشند. بر این اساس ساعت کار مراکز نظامی و صنعتی 6 تا 6:30 دقیقه آغاز و بین ساعت 13 تا 13:30 دقیقه برای گروه‌های نظامی و 14 تا 14:30 دقیقه برای گروه‌های صنعتی پایان می‌یابد، ساعت کار بانک‌ها از ساعت 7:15  دقیقه، ساعت کار ادارات دولتی 7:30 تا 15:30 دقیقه، ساعت آغاز به کار مدارس و دانشگاه‌ها 8 تا 8:30 دقیقه و ساعت پایان کار 13 تا 15 خواهد بود. طبق مصوبه جدید ساعت کار صنوف از ساعت 9:30 تا 16 تعیین شده است.

او گفت: این طرح برای شناسایی نقاط ضعف و قوت و ارزیابی مشکلات مرتبط به مدت یک ماه به صورت آزمایشی در شهر تهران اجرا خواهد شد.

لطفی‌زاده تأکید کرد: با تصویب این طرح، شهرداری تهران در زمان اجرای آزمایشی این طرح موظف است از مردم تهران در مورد مسائل و مشکلات به‌وجود آمده، بهبود ترافیک و در عین حال رضایتمندی مردم نظر‌سنجی انجام دهد.

دبیر شورای‌عالی ترافیک شهرهای کشور گفت: شهرداری تهران مسئولیت اطلاع‌رسانی درباره تغییر ساعت کار را برعهده دارد تا آمادگی لازم فراهم شود.

پیش‌تر و قبل از آغاز سال تحصیلی و سنگین‌تر شدن ترافیک پایتخت، شهرداری تهران تغییر ساعت کاری را به امید کاهش 15 درصدی ترافیک این شهر به شورای عالی ترافیک داده بود.

در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها درباره پیشنهاد شهرداری به شورای عالی ترافیک کشور درباره تغییر ساعات آغاز و پایان فعالیت بخش‌های مختلف در تهران توضیح داد: برای کاهش پیک سفرهای صبحگاهی پیشنهاد کرده‌ایم که ساعات آغاز به کار بخش‌های مختلف در چهار ساعت تقسیم شود.

معاون ترافیک شهرداری تهران، سیدجعفر هاشمی تشکری با اشاره به مطالعات صورت گرفته در این زمینه گفت: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود حدود 15 درصد از حجم ترافیک شهری پایتخت کاسته شود. او ابراز امیدواری کرده بود این شورا هرچه سریع‌تر درباره تغییر ساعات تصمیم‌گیری کند تا مردم بتوانند پیش از مهر ماه برای فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند و غافلگیر نشوند.

اما بر اساس طرح شهرداری تهران، ساعت پایان کار کسبه و بازاریان 17:30 پیش‌بینی شده بود اما در برنامه اعلام شده از سوی شورای ترافیک، ساعت 16 برای پایان کار اصناف تعریف شده که با توجه به تعطیلی ادارات در ساعت 15:30، امکان عملی شدن این ساعت کاری برای صنوف و کسبه، دور از تصور است.

در این باره رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ هم در دیدار با خبرنگاران ضمن پیش‌بینی افزایش 30 درصدی ترافیک تهران در ابتدای مهر، ابراز امیدواری کرد که با این تغییر ساعت کاری، از این ترافیک کاسته شود.

او 30 درصد از ترافیک فعلی تهران را مربوط به آماده‌نبودن بسترهای فناوری ارتباطات در کشور دانست و گفت: آماده‌نبودن بسترهای فناوری ارتباطات در کشور باعث ایجاد تعداد زیاد سفرهای درون شهری شده است و با رفع این معضل 30 درصد از ترافیک تهران کاهش پیدا می‌کند.

کد خبر 20052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۱۵ - ۱۳۸۸/۰۷/۲۱
  0 0
  باسلام بخدا هیچ تاثیری ندارد. دست شمما درد نکند بااین فکرسلیمتان . به امید روزهای بهتر
 • یه دانشجو IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۸۸/۰۷/۳۰
  0 0
  اون وقت ما دانشجوها که تا ساعت 6:15 کلاس داریم چکار کنیم؟تکلیف ما چی میشه؟