رییس مجلس گفت که غربی‌ها ناراحتی خود از ایران را بر سر سوریه خالی می‌کنند.

علی لاریجانی که  در نشست هیئت‌های مذهبی استان قم سخن می‌گفت، اظهار کرد: بیداری اسلامی منطقه الهام گرفته از انقلاب اسلامی ایران است به همین دلیل قدرت‌های غربی از این مسئله ناراحت بوده و به دلیل اینکه کاری از دستشان ساخته نبود سعی کردند عصبانیت خود را بر سوریه خالی کنند زیرا این کشور بر خلاف دیگر اعراب، مقاومت خوبی در مقابل اسرائیل از خود نشان داد.
وی افزود: باید از کشورهای عربی پرسید که کدام یک از شما مانند سوریه در جنگ 33 روزه از حزب الله حمایت کردید که امروز به فکر اسلام و دموکراسی در منطقه افتاده‌‌اید. لاریجانی با اشاره به برگزاری انتخابات آزاد و تغییر قانون اساسی در سوریه به خواسته مردم افزود: با این حال وزیر امور خارجه آمریکا در سخنان خود از این مسئله انتقاد کرده و نتیجه آن را غیر قابل قبول می‌داند.
اهم سخنان رییس مجلس در ادامه به نقل از فارس می‌آید:
 • مجلس آینده باید نقشه راه خود را روشن ساخته و مواضع فرهنگی خود را مشخص کند، ضمن اینکه یک برنامه‌ریزی علمی در حوزه اقتصادی ضروری است.
 • مشکل اصلی کشورهای غربی مسئله انرژی هسته‌ای نیست و حتی آنها از دستیابی ایران به بمب نیز هراسی ندارند زیرا هم اکنون کشورهایی نظیر هند و پاکستان به چنین فناوری دست یافته‌اند اما به دلیل دوستی با آمریکا، مشکلی ندارند.
 • قدرت‌های جهانی از بر هم خوردن نقشه‌هایشان توسط جمهوری اسلامی نگران هستند زیرا مخالفت آنها در اصل با تشیع و فرهنگ جهاد و شهادت است و در این میان برخی کشورهای عرب بی‌غیرت منطقه نیز خواهان نابودی ایران توسط آمریکا شده‌اند.
 • ایستادگی ملت ایران و پیروزی انقلاب اسلامی موجب به راه افتادن موج بیداری اسلامی در منطقه شده است زیرا ملت ایران راه خود را یافته و از ماجراجویی‌های سیاسی نمی‌ترسند.
 • مقام معظم رهبری نکات بسیار ارزشمندی را در خطبه‌های نماز جمعه ایراد فرمودند که یکی از آنها مسئله آمادگی ملت ایران در مقابل تهدیدات است و باید گفت این امر دارای جنبه‌های متفاوتی است که یکی از آنها به انتخابات باز می‌گردد.
 • با توجه به ضرورت وجود یک استراتژی قوی در مجلس شورای اسلامی ، اقدامات فرهنگی دارای اولویت است و هیئت‌های مذهبی نیز به عنوان هسته‌های اصیل فرهنگ ایرانی نقش اساسی خود را باید ایفا کنند زیرا مردم ایران دارای راهنمایانی چون مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه هستند.
 • از گذشته تاکنون انواع تفکرات تقلبی اسلامی در جامعه ما وجود داشته است که نمونه آن در پیش از انقلاب ظهور کرده و موجب تشکیل گروه‌هایی چون فرقان و شهادت مفاخر جامعه مانند شهید مطهری توسط اعضای آن بود ضمن اینکه سیاست مداران بی‌سوادی چون بنی صدر نیز پیرو همین مسائل بودند و در سخنان خود برخی مواقع حتی ترجمه‌ای که از آیات قرآن ارائه می‌کردند، اشتباه بود.
 • بیان حرف‌هایی چون مکتب ایرانی یا دوستی با مردم اسرائیل کار اشتباهی بوده و بهانه به دست برخی کشورهای عرب منطقه داده است.
 • گرانی‌های اخیر یکی از مشکلات اصلی کشور محسوب می‌شود زیرا فشار زیادی به مردم وارد ساخته است.
 • اشتغال و نوسان قیمت‌ها امری قابل پیش بینی است، ضمن اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز در صورت اجرای صحیح بسیار مفید بوده و مجلس نیز به همین دلیل خواستار اجرای آن با شیب ملایم بود.
 • (با اشاره به اجازه مجلس به دولت مبنی بر فروش 30 هزار میلیارد اوراق مشارکت ) این امر محقق نشد هرچند نظر مجلس این بود که با کنترل نقدینگی‌ها، سرمایه‌های جامعه به سمت کارهای عمرانی هدایت شوند.
29219
کد خبر 201320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =