۰ نفر
۲۶ مهر ۱۳۸۸ - ۰۳:۲۳

ولکام پیکچرز در ادامه سنت ده ساله خود، برترین تصاویر خلاق در زمینه پزشکی، تاریخ اجتماعی، سلامت و زیست‌شناسی را در سال 2009 انتخاب و معرفی کرد.

ولکام پیکچرز (تصاویر ولکام) بخشی از اتحادیه ولکام است که در تحقیقات مربوط به سلامت سرمایه‌گذاری می‌ کند. این شرکت ده سالی است که جوایزی را به تصاویر خلاق در زمینه پزشکی، تاریخ اجتماعی، مراقبت‌های سلامت و زیست‌شناسی اهدا کرده است. تصاویر زیر 19 عکس برتر سال 2009 هستند.

 

این، تصویر ریزنگار الکترونی یک دانه گل پرنده بهشت (Strelitzia reginae) است. این گیاه، بومی‌ آفریقای جنوبی است و گل‌هایی به رنگ‌های مشخص آبی و نارنجی دارد که شباهت زیادی به یک پرنده خوش‌رنگ دارد. این دانه در اصل به عنوان نمونه‌ای برای نقاشی رنگ روغن آنی کاوانا تهیه شده بود، اما علاقه دیو مک‌کارتی به این دانه باعث تولید این عکس حیرت‌آور شد. ( عکس از: آنی کاوانا و دیو مک کارتی)

 

کوپلیمرها می‌توانند در داروسازی ریزذرات مورد استفاده قرار گیرند. از پلیمرهایی که در حلال‌های اسیدی حل نمی‌ شوند، می‌‌توان برای روکش کردن یک دارو و جلوگیری از باز شدن آن در شکم استفاده کرد؛ یا پلیمرهایی که دیر حل می‌شوند می‌توانند دارو را دیرتر آزاد کنند و تعداد دفعاتی را که شخص باید دارو مصرف کند، کاهش دهند.
ذرات داخلی که در اینجا با رنگ نارنجی نشان داده شده‌اند، با داروی پردنیزولون پر شده‌اند که برای درمان بیماری‌های روده‌ای استفاده می‌شود. بخش بیرونی که به رنگ آبی است، کوپلیمری است که اطراف آن را به شکل کپسول می‌ پوشاند. (عکس: آنی کاوانا)

 

این عکس لحظه لقاح انسانی از یک روند باروری را نشان می‌ دهد.
تخمک که به رنگ قهوه‌ای نشان داده شده، بسیار بزرگ‌تر از اسپرم است و با سلول‌های متراکم محافظ که به رنگ زرد نشان داده شده‌اند، پوشانده شده است. غشای احاطه کننده تخمک، منطقه جداری بلورین است. سر اسپرم حامل آنزیم‌هایی است که این غشا را حل می‌‌کند و اجازه باوری می‌دهد. (عکس از: ام. آی. واکر)


این عکس شفاف میکروسکوپی از اسپایک واکر، مویرگ‌های خونی منظقه مژگانی چشم یک گاو است. سوراخ‌های بسیار ریزی که در عکس نشان داده شده‌اند، مایعی را ترشح می‌کنند که رطوبت لازم را برای عدسی و قرنیه چشم فراهم می‌کند.
این عکس از انبوه 27 عکسی به‌وجود آمده که در اعماق مختلف گرفته شده و با هم ترکیب شده‌اند تا ظاهری سه بعدی ارائه دهند. مویرگ‌ها با تزریق یک رنگ غیرقابل حل در شریان مشخص شده‌اند. (عکس: ام. آی واکر)

 

این عکس، اعصاب حسی موجود در انتهای یک فولیکول مو را نشان می‌دهد. اعصاب حسی به محرک‌ها پاسخ می‌دهند تا حرکت، فشار و درد را مخابره کنند. رنگ‌های این عکس با استفاده از نیترات نقره و سپس پردازش آن درست مانند یک فیلم عکاسی تهیه شده است. اکسون‌های عصبی به رنگ سیاه نمایش داده شده‌اند. (عکس: ام. آی. واکر)

 

اسپایک واکر در چهارمین عکس خود زیبایی را به نمایش گذاشته است. این عکس کریستال‌های آسپرین است که با یک میکروسکوپ نوری گرفته شده است. آسپرین نه‌تنها به عنوان یک مسکن و ضدالتهاب، که به عنوان رقیق کننده خون و ضدلخته نیز بکار می‌‌رود. (عکس: ام. آی واکر)

 

تصویر دیگری از اسپایک واکر پلانکتون‌ها را نشان می‌دهد. در این تصویر وی از نورپردازی راینبرگ استفاده کرده که از دیسک‌های رنگی برای تهیه رنگ‌های مرتعش استفاده می‌شود و پلانکتون‌های بسیار سریع را در پس‌زمینه‌ای شفاف و آبی مشخص می‌کند.
پلانکتون‌ها به موجودات، گیاهان یا حیوانات ریزی گفته می‌شود که با توانایی بسیار پایین حرکتی در دریا شناور هستند. آنها به دو دسته اصلی تقسیم می‌ شوند. فیتوپلانکتون‌ها یا پلانکتون‌های گیاهی که در نزدیکی سطح آب شناورند و برای انرژی خود به نور وابسته هستند؛ و زوپلانکتون‌ها، حیواناتی تک‌یاخته‌ای یا چند یاخته ای که به طور طبیعی از دیگر پلانکتون‌ها تغذیه می‌ کنند. (عکس: ام. آی واکر)

 

موضوع مطالعه در این عکس، یک سوختگی است که عکاس بر اثر ریخته شدن سوپ روی دستش به آن دچار شده است. سلول‌های پوستی سوخته درون یک میکروسکوپ الکترونی نشان داده شده‌اند. به گفته وتسون "این نوع کنجکاوی در تصویرسازی اهمیت دارد، زیرا هرگز نمی‌ دانید چه چیزی پیدا می‌کنید." (عکس: آن وتسون)

 

این ریز عکس اسکن شده دیگر توسط آن وتسون، سلولی را که در محیط کشت سلول‌های سرطان ریه تولید شده است، نشان می‌ دهد. برآمدگی‌های بنفش و نامنظم، حباب نامیده می‌ شوند که از تجزیه اسکلت سلولی غشای پلاسما بوسیله سرطان به‌وجود آمده‌اند. تشکیل زائده حباب مانند در بسیاری از فرایندهای سلولی از جمله نقل و انتقال سلولی، تقسیم سلولی و فشارهای فیزیکی و شیمیایی اهمیت زیادی دارد. (عکس: آن ویتسون)

 

این عکس، دو گلبول قرمز خون را نشان می‌دهد. گلبول قرمز طبیعی در پس زمینه گلبول قرمز داسی‌شکل که تحت تاثیر کم‌خونی است، قرار دارد.
کم‌خونی داسی‌شکل، نوعی بیماری خونی است که باعث می‌شود گلبول‌ها به صورت داسی شکل درآیند و از توانایی حمل هموگلوبین آنها کاسته شود. این بیماری ژنتیکی هنگامی‌ ایجاد می‌شود که فرد ،دو نسخه  از ژن بیمار را داشته باشد. این بیماری بیشتر در کشورهایی رایج است که مالاریا نیز در آنها شایع است؛ جالب اینجاست که یک نسخه از ژن کم خونی داسی شکل باعث مقاومت در برابر مالاریا می‌ شود. (عکس: جکی لووین)

 

این تصویر ساختار داخلی کبد یک موش را نشان می‌دهد و به ما در آشنایی بیشتر با این اندام کمک می‌کند. رگ‌های خونی سینوسی موجود در بافت به رنگ صورتی دیده می‌شوند. این رگ‌ها شامل گلبول‌های قرمز خون در کبد هستند. سلول‌های کبد که با رنگ قهوه‌ای مشخص شده‌اند، به صورت صفحاتی اطراف سینوس‌ها را گرفته‌اند.
صفرا در شیارهایی که با رنگ سبز مشخص شده جریان دارد. آنها در فضاهای بین سلولی قرار گرفتهاند و صفرا در میان آنها تا روده کوچک در جریان است. (عکس: جکی لووین)

 

این عکس‌ها تصاویر پیشرفت سر یک موش را در اوایل دوره جنینی نشان می‌دهد. در این تصاویر میکروسکوپی نمونه‌ها در پلاستیکی که با اوئسین، یک رنگ فلورسنت رنگ آمیزی شده، جاسازی شده‌اند. از دستگاه مخصوصی برای جدا کردن قسمت‌های خوب نمونه به نازکی 2 میکرون استفاده شده و تصویر قطعه باقیمانده پس از جداسازی هر ورق گرفته می‌شود.
با استفاده از یک نرم‌افزار کامپیوتری، ساختارهای متفاوت درون سر قابل مشاهده است. همان‌طور که در اینجا نشان داده شده، می‌توان کانال‌های رنگی را برای تشخیص بیشتر به نمونه سه بعدی اضافه کرد. (عکس: NIMR)

 

این تصویر سه بعدی لایه‌ای کوچک از روده موش است که با روش‌های چند رنگی فلورسنت گرفته شده است. پرزهای ریز درون روده، منطقه سطح را وسیع‌تر کرده و با این کار به هضم کمک می‌کنند. پل اپلتون و همکارانش با ترکیب تصاویر، موفق به مطالعه تغییراتی شدند که سرطان روده بزرگ در امعاء درونی بدن ایجاد می‌کند. (عکس: پل اپلتون)

 

این عکس از استخوان فشرده ران یک انسان، شبکه‌ای از کانال‌های ریز را نشان می‌دهد که حاوی رگ‌های خونی و بافت‌های پیوندی است. استخوان متراکم، استحکام و قدرت بدن را تامین می‌کند و متشکل از مواد آلی و نمک ‌های کانی است. سلول‌های زنده استخوانی در یک دوره خاص خراب می‌شوند و سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنند. هوا غالبا درون این سوراخ‌ها به دام می‌افتد و به خاطر شکست نور، به حفره‌ها ظاهری تیره می‌دهد. (عکس: ایوور ماسون)

 

این عکس هارولد کروتو است که یک روز پس از دریافت جایزه نوبل شیمی‌ در سال 1996 / 1375 گرفته شد. وی این جایزه را به همراه رابرت کرل و ریچارد اسمالری برای کشف خوشه‌های 60 اتمی‌ کربن دریافت کرد. نمونه‌هایی از آن در تصویر دیده می‌شود. (عکس: آنی کاترین پورکیس)

 

این عکس در یکی از مناطق دور افتاده تبت در سال 2003 / 1382 گرفته شد. عکس، دکتری را روی سقف خانه‌اش نشان می‌‌دهد که دو کتاب پزشکی با ارزش را بدست گرفته: یکی از آنها کتاب قدیمی‌ پزشکی تبت است که در قرن 12 نگارش شده و دیگری کتابی خطی در رابطه با پزشکی است که به‌وسیله خانواده پزشک وی نوشته شده است. (عکس: ترسیا‌هافر)

 

این عکس در بروشوری به کار رفته که در آن به والدین در مورد نوزادان نارس آگاهی و هشدار داده می‌شود. دستگاه تنفس به نوزاد اجازه می‌دهد به خوبی نفس بکشد و دستگاه دیگر بررسی می‌کند که اکسیژن انباشته شده در جریان خون رضایت‌بخش است. شاید جالب‌تر از هر دستگاه پزشکی، وجود پتوی نوزاد و یک عروسک خرسی است که نشان می‌دهد راحتی نیز بسیار مهم است. (عکس: کتابخانه ولکام فتو)

 

این تصویر قلب مکانیکی را که به دریچه‌های یک آلات موسیقی فلزی وصل شده، نشان می‌دهد. عکاس، قلب را به یک ماشین مصنوعی تشبیه کرده است. (عکس: بیل مک کانکی)

 

این تصویر مونتاژی از یک نقاشی کشیده شده توسط اولیور برستون است که کار دانشمندان را هنگام دستکاری دی.ان.ای نشان می‌دهد. (عکس: اولیور برستون)

 نیوساینتیست، ترجمه: فاطمه محمدی‌نژاد

کد خبر 20443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسینی IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۸۸/۰۹/۱۵
  1 0
  وما خلقت الجن والانس الا لیعبدون در برابر عظمت افرینش سجده میکنیم والله اکبر من یوصف میگوییم و از تهیه کننده عکسها صمیمانه سپاسگزاریم
 • مهرنوش IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۵
  1 0
  بسيار حيرت آور بود...ممنون
 • ميترا IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۵
  1 0
  واقعا جذاب بود.به عنوان كسي كه زيست شناسي مي خونه ديد جالبي راجع به دانسته هام پيدا كردم.بازم ممنون.
 • اميد IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۳
  1 0
  خيلي جالب بود لطفا از عكس بيشتر استفاده كنيد ملموس تره.ممنون
 • mahnosh IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۶
  1 0
  سلام عالی بود
 • hero IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
  0 0
  من لذت بردم از این تصاویر