۰ نفر
۱۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۷:۴۹

اکثریت کاربران این شبکه اجتماعی زنان هستند با این حال هیچ زنی در هیات مدیره آن دیده نمی‌شود. به اعتقاد کمپین FACE IT این مسئله غیر قابل قبول است.

فیس بوک این بار به خاطر نبود زن در تیم رهبری اش زیر سوال قرار گرفته است. کمپین FACE IT دیروز راه انداخته شد و قصد دارد همه توجهات را به سمت این واقعیت جلب کند که با وجود سیاست‌های این شبکه اجتماعی که بعد از اعلام فروش 5 میلیاردی سهام عرضه عمومی شرکت در بورس در ماه فوریه رو به سوی عمومی کردن هرچه بیشتر خود داشت، هیات مدیره این شرکت تنها از مردان سفید پوست تشکیل شده است.[وضعیت سهام فیس‌بوک / اینفوگرافیک]
این کمپین ماموریت خود را این گونه شرح داده است: ما معتقدیم این هیات مدیره متشکل از مردان سفید پوست باید زنانی را از همه ملیت‌ها و رنگ‌ها در خود جای دهد.
هیات مدیره فیس بوک از 7 مرد سفید پوست با نام‌های: مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل شرکت؛ استاف ارسکین بولز، رئیس سابق کاخ سفید؛ رید هستینگ، مدیر عامل شرکت Netflix؛ سرمایه دار جسور، مارک اندرسون؛ جیم بریر از Accel Partners
دونالد. ای گراهام، مدیر عامل کمپانی واشنگتن پست و پیتر تیل از Founders Fund تشکیل شده است.
بر اساس مقاله‌ای که ZDNet درباره کمپین FACE IT منتشر کرده است اکثریت 845 میلیون کاربر فعال ماهانه فیس بوک، زنان هستند.
نماینده این کمپین گفت: وجود زنان در تیم هدایت کننده فیس بوک می تواند با تبلیغ این مسئله که شبکه های اجتماعی به دنبال برابری جنسیتی هستند سبب افزایش درآمد فیس بوک شود.
جالب آنکه فیس بوک تنها کمپانی Silicon Valley نیست که زنان را از هیات مدیره خود حذف کرده است. اعضای هیات مدیره کمپانی‌های توئیتر، PayPal و Foursquare همه مرد هستند؛ Groupon تنها یک زن دارد و تیم 10 نفره رهبری گوگل هم فقط 3 عضو زن دارد.
نیویورکر در مقاله‌ای نوشت: زاکربرگ درباره چرایی نبود زنان در هیات مدیره اش اینگونه توضیح می دهد: ما هیات مدیره کوچکی داریم، من به دنبال افراد کارآمد هستم و اهمیتی نمی‌دهم آنها چه جنسیتی دارند و از کدام شرکت آمده اند و هیات مدیره خود را با افراد به درد نخود پر نمی‌کنم.
این دومین بار در چند ماه گذشته است که فیس بوک به خاطر انحصار طلبی مردانه اش زیر سوال رفته است. جمعیت معلمان بازنشسته ایالت کالیفرنیا هم که دومین صندوق بزرگ بازنشستگی در آمریکا است در ماه فوریه اعلام کرده بود فیس بوک باید زنان را به هیات مدیره خود اضافه کند.
فیس بوک تاکنون نظری در این باره نداده است.

Cnet
2121

کد خبر 206325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  12 7
  به کسی چه واقعا؟ زنها میخوان به زور خودشون رو همه جا وارد کنند.
  • بدون نام IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
   2 0
   آي گفتي
 • بدون نام IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  8 1
  اینجوری شه که دیگه اطلاعات هیشکی با این حس کنجکاوی بانوان در امان نیست
  • بدون نام IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
   2 0
   قبل از اينكه با زنت راجع به وام اداره تون حرف بزني، دخترخاله اش خبر داره
 • بدون نام PL ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  9 2
  فقط جای آنجلینا جولی خالی هست!
 • علیرضا IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  12 0
  فیس بوک چی هست ؟ !!!
  • بدون نام IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
   0 0
   يه قرص روزي سه بار مي خورن اگه مرضي بگو
 • بدون نام CA ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  10 5
  عجب گیرایی میدهند! انگار دارند درباره یه کمپانی مربوط به مد نظر میدهند. خوب درصد زنانی که درگیر کارهای آی تی میشوند چقدر هستش که باید زورکی وارد هیات مدیره کردشان!؟
  • بدون نام IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
   0 1
   اتفاقا جهت اطلاع بايد عرض كنم كه حضور زنان در اين عرصه بسيار جدي است
 • محمد IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
  12 3
  متاسفانه مشابه این تفکرات در بعضی زنان ایرانی نیز هست ... این که زنان فقط به خاطر زن بودنشان باید یک کرسی در هر جا داشته باشند و یا بلعکس مردان هم ... این دقیقا همان نابرابری جنسی است و توهینی چند برابر برای زنان ... فرض کنید الآن یک زن به هیئت مدیره فیس بوک اضافه شود ... این به معنای آن است که آن زن ارزشش واقعا عضویت نیست و تنها به عنوان سهمیه وارد شده و این یعنی اینکه زنان باید با سهمیه و به زور وارد این کارها شود و مردان خود توانایی آن را دارند ... و به نظر من این از هر توهینی بدتر است ...
  • بدون نام IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
   1 0
   زن هاي ايراني كه همه متوهم هستن
 • نوید IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
  8 3
  فکر کنم اینم یکی از دلایل فیلتر فیسبوک تو ایران باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۴
  2 0
  تازه دلیل موفقیت فیسبوک معلوم شد.
 • بدون نام GB ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۵
  0 1
  آخ که صد سال دیگه هم بگذره این مردای ایرانی هنوز ....( اشاره به نظرات بالا )‌ ولی اشکال نداره در عوضش کلی بهتون خندیدم معلومه که خیلی از دست ما زنا که رو دستتون بلند شدیم حرص دارین ((: