شب گذشته اعضای کمیسیون تلفیق با رئیس جمهور جلسه داشتند.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گفت: رئیس جمهور در این جلسه خواستار مجوز مجلس برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها و تعامل بیشتر دولت و مجلس شد.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در مورد جلسه شب گذشته اعضای کمیسیون تلفیق با رئیس جمهور گفت: جلسه با رئیس جمهور با دعوت ایشان از نمایندگان برای مطرح شدن سه بحث در مورد هدفمندی یارانه‌ها، صندوق توسعه ملی و همکاری دولت و مجلس بود.

در ادامه گزیده ای از گفت و گوی رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مصاحبه با فارس می آید:

 •  رئیس جمهور در این جلسه بیاناتی ارائه کردند و خطاب به نمایندگان گفتند بگذارید دست من باز باشد و مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را شروع کنم. اگر امکان داشت امسال یا در عمر این دولت هدفمندی تمام شود. تمام نگرانی‌هایی که شما نمایندگان دارید، هیچ جای نگرانی نیست، مطمئن باشید، به خوبی اجرا می‌کنم و مشکلی پیش نخواهد آمد.
 • هم‌اکنون 35 میلیارد دلار در صندوق ذخیره وجود دارد که از آن به خوبی استفاده نمی‌شود، بگذارید همانگونه که برای کشاورزی به شکل ارزی و ریالی اجازه دادید، برای بخش صنعت و تولید نیز به شکل ارزی و ریالی استفاده کنیم. یعنی تغییراتی در اساسنامه صندوق توسعه ملی داده شود.
 • احمدی نژاد افزود، در حال حاضر ارز موجود در صندوق توسعه ملی قفل شده است. 10 درصدی که برای بخش کشاورزی مجوز داده شد با آن 2 میلیون هکتار زمین کشاورزی به روش‌ نوین‌ آباد شد. اگر ارز تبدیل به ریال شود برای بخش مسکن و صنعت هم می‌توان این کارها را انجام داد. رئیس جمهور در این جلسه یادآور شد تورم مربوط به هدفمندی یارانه نبود، بلکه مربوط به نوسانات ارزی بود. در این جلسه همچنین بر تعامل بین دولت و مجلس تأکید شد.
 • من در این جلسه به عنوان یکی از سخنرانان گفتم اولاً تشکر می‌کنم که جلسه با نمایندگان برگزار شد و ای کاش زودتر برگزار می‌شد و به جای اینکه حرف‌هایمان را از طریق رسانه‌ها و تریبون‌ها اعلام کنیم با هم از نزدیک گفت‌وگو داشته باشیم و به نقاط مشترک برسیم.
 • در این جلسه گفتم سال قبل دولت می‌خواست فاز دوم هدفمندی را اجرا کند بدون اینکه مجلس در جریان باشد و ما نمی‌دانستیم دولت می‌خواهد چکار کند و بنابراین حرف‌هایی زده می‌شد که نگرانی ایجاد می‌کرد ثانیاً نگرانی در این وجود دارد که دولت هزینه‌هایی برای فاز دوم هدفمندی انجام دهد اما از کسب درآمد برای هدفمندی عاجز باشد. همانطور که در دوره اول برای پرداخت هزینه 45 هزار تومان به خانوارها هزینه ایجاد شد اما منابع درآمدی از هدفمندی یارانه ایجاد نشد.
 • در فاز اول هدفمندی 9 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض و 3 هزار میلیارد تومان از نفت برداشت شد که اینها اثر تورمی دارد اما رئیس جمهور گفت تورم از این ناحیه نیست چون نرخ رشد نقدینگی کاهش پیدا کرد و در حالی که سال‌ گذشته نرخ رشد نقدینگی حدود 24 تا 25 درصد بود در پایان سال 90 این میزان به 19.5 درصد کاهش یافت.
 • من از این سخنان رئیس جمهور قانع نشدم چون نرخ نقدینگی با چند ماه تأخیر آثارش را نشان می‌دهد و در هنگام اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یکی از لوازم این بود که کاهش نرخ رشد نقدینگی صورت گیرد پس این کار باید انجام می‌شد تا اثر تورمی نداشته باشد و براین اساس کاهش نرخ رشد نقدینگی باید بیش از این اتفاق می‌افتاد.
 • چرا در مجلس به شکل ارزی تصویب شد به خاطر اینکه تصمیم تشکیل صندوق توسعه ملی براساس سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری بود که ایشان فرمودند پول نفت را خرج نکنید بلکه سرمایه‌گذاری کنید و سال گذشته در دیدار از پژوهشکده صنعت نفت نیز بر این نکته تأکید داشتند و امسال هم تأکید کردند.
 • اگر بنا باشد ارز صندوق توسعه ملی مشابه حساب ذخیره ارزی توسط دولت برداشته شود چیزی از آن باقی نمی‌ماند و آنگاه توسعه ملی بی‌معنا است. تبدیل ارز به ریال به دو شکل ممکن است یکی اینکه ارز را به بازار آزاد ارائه کند و ریال جمع کند که البته نفس کار خوب است، اما کسانی که ارز را می‌خرند، در نهایت به واردات اقدام می‌کنند که آیا ما می‌خواهیم واردات اضافه شود و آیا نباید واردات مهار شود.
   
 • این نگرانی وجود دارد که ارز صندوق توسعه ملی در بازار منجر به واردات کالای مصرفی شود که جای نگرانی دارد روش دوم این است که ارز به صندوق توسعه ملی در بانک مرکزی تبدیل به ریال شود که تورم سنگین‌تری ایجاد می‌کند، اما آقای احمدی‌نژاد پاسخ گفتند که نمی‌خواهیم ارز صندوق توسعه ملی را به بانک مرکزی بدهیم.‌ همین نقدینگی که از طریق یارانه‌ها بین مردم توزیع می‌شود از خانوارهای ثروتمند گرفته و به نیازمندان پرداخت می‌شود اما آنها بلافاصله تقاضای مصرفی می‌کنند و این باعث افزایش تقاضا در جامعه شده و به خرید کالاها اقدام می‌کنند که باعث گرانی و تورم می‌شود. در حالی که رشد جانب عرضه کالا اتفاق نیفتاده مگر اینکه از تولید حمایت شود و یارانه‌ها به ساختار تولید اختصاص یابد.
 • در حالی که رئیس جمهور می‌گوید باید به تولیدکننده فشار وارد شود تا هزینه‌هایش را کاهش دهد و من در پاسخ گفتم تولیدکنندگان منابع مالی ندارند، قبلاً هم گفته شد باید سهم تولید از هدفمندی پرداخت شود.
 • رئیس جمهور در ادامه گفت قرار است قانون هدفمندی 5 ساله اجرا شود ما سال‌های اول از پرداخت نقدی شروع کردیم و بعد از آن کم کم جوانب دیگر قانون پیاده می‌شود و من به ایشان گفتم از این پاسخ قانع نشدم، چون نقدینگی افزایش و تقاضا بالا می‌رود و برداشت از منابع بانک مرکزی نیز موجب تورم می‌شود. در نهایت قرار شد جلسه‌ دیگری با کمک آقای میرتاج‌الدینی برگزار شود.

/2727

کد خبر 210892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۴
  22
  من نمی فهمم که اصرار دولت برای اجرای فاز دوم چه منطقی داره. شما که سه سال را یکساله انجام دادید. بگذارید همه مسائل و فواید و ضررهایش در یکسال بررسی شود بعد به فاز دوم بپردازید. مگه این روش اشکالی داره؟ می تونید به جای واریز پول نقد حقوقها را افزایش دهید که فرهنگ کار هم مخدوش نشود. برای صندوق توسعه ملی شما یکی از اعضا هستید. باید عملکرد خود را در رابطه با منابع این صندوق ارائه دهید تا بتوانید از آن استفاده کنید. این صندوق بین نسلی است و باید به کارهای زیربنایی بپردازد.
 • سینا IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۴
  24
  اقا پدر کشاورزی رو دراوردن.کدام آباد سازی؟!!! امسال برای دریافت کود شیمیایی باید کشاورزان باید بارها به تعاونی ها مراجعه کنن چونکه کود بطور قطره چکانیعرضه شده و در بازار آزاد با قیمت 5 تا 6 برابر(بین50 تا 60 هزار تومن) فروخته میشه. خواهشا منتشر کنید
 • بدون نام IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۴
  25
  با سلام.من تو 1 شرکت تولیدی بزرگ لوازم خودرو کار میکردم.از زمان شروع طرح هدفمندی یارانه ها ارام ارام کمر شرکت ما خم شد تا جایکه از 550 نفر پرسنل شرکت 350 نفر شب عید اخراج شدند و علتش هم فقط افزایش سرسام اور هزینه های تولید بود.الان هم تو شهرک صنعتی 80 درصد شرکتها تعدیل نیرو داشتن. این همه ادم کارشون رو از دست دادن فقط به علت عدم اجرای درست قانون هدفمندی یارانه ها.اخه به 45 هزار تومان 2 کیلو گوشت هم نمیشه خرید اون موقع همه میگیم جرم وجنایت زیاد شده.بابا شکم گرسنه دین وایمان نداره.یک فکر اساسی بکنید واسه این وضعیت.
 • فریاد IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۴
  22
  قرار بود 5 ساله با شیب ملایم اجرا شود . اول اینو حلش کنید با این سرعت ملت چپ میکنه .
 • مردم IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۴
  21
  از نمایندگان مردم خواهش می کنیم که به این حرف های تکراری و غیر کارشناسی گوش ندهند و نگذارند سرمایه این مردم خرج بیهوده شود و به هدر رود - وام زود بازده وصدها طرح تبلیغاتی و فلان و فلان ..... آخرش هم از ایشان بپرسید چرا اینقدر تورم هست و گرانی و بی کاری و ... یا نکار می کنند یا می گویند نگذاشتند اونها !! ( کی هستند اونها !! ما که نفهمیدیم !! ؟؟ ) - بلکه به امید خدا در دوره بعد شخصی کاردان تری آمد و به قولی جلوی ضرر را هروقت بگیری منفعت است نگدارید 35 میلیارد دلار در صندوق ذخیره نابود شود
 • آریو IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۴
  12
  توروخدا نگذاربد فاز دوم اجرا بشه...
 • ایرانی دلسوز IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۵
  12
  شما می خواستید سفره مردم را از درآمد نفت پر کنید .تورو به خدا فکر عاجلی برای اقتصاد ایران به کنید.
 • محمد IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۵
  10
  دولتمردان بدانند: زمانی که برنامه هدفمند کردن را شروع کردید اولاٌ از سالهای عقبتر در صندوق بانک مرکزی را بر روی تولید کننده بستيد ثانیاٌ تکنولوژی موجود اکثر واحدهای تولیدی قدیمی و پر مصرف انرژی و کم بازده تولید بوده و کاهش هزینه ها صرفاٌ با نوسازی تکنولوژی خطوط تولید که نیاز به منابع مالی داشته میسر که سالها قبل بدلیل اجرای غلط طرحهای زودبازده ( که دیر بازده هم هنوز جواب برگشت منابع را نداده است ) آن را بر روی تولید بستيد و ثالثاٌ هزینه سربار و مواد اولیه تولید و نیز همزمان مالیاتها افزایش دادید رابعاٌ سهم کامل و قانونی واحدهای تولیدی را از بخش هدفمند کردن نیز پرداخت نکردید و بدین وسیله تیرخلاص را به بخش اعظمی از واحدهای تولیدی وارد نمودید
 • بدون نام IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۵
  3
  سلام از دولت وقت که با شعار فقر زدایی و توسعه عدالت وارد صحنه شد تعجب می کنم که اینطور صدای خرد شدن کمر مستضعفین و تهی دستان جامعه (که تعداد آنها بنابه آمار خودشان اکثریت جامعه را تشکیل میدهند) را نمی شنوند و آنها را نادیده می گیرند، آقای رئیس جمهور عزیز من از طرفداران شما بوده و هستم و از شما حمایت می کنم ولی چرا صدای رنجکشیده ملت را نمی شنوی؟ از شما می پرسم شما که با مردم عهد بسته ای که در همه حال پشتیبان آنها باشی، پس چرا این همه اصرار به اجرای مرحله دوم هدفمندی و بالا بردن تورم جامعه داری؟ آقای رئیس جمهور عزیز و محبوب خواهش می کنم لجبازی با سیاسیون را کنار بگذار چون مردم قربانی می شوند.
 • عسگر IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۵
  5
  دم اقای مصباحی گرم با اطلاعات اقتصادیش. به مجلس امیدوار شدیم.اگه فاز دوم اجرایی و بنزین 2000 تومن بشه،اکثر مردم سطح زندگیشون مثل بورکینافاسو و سومالی میشه