نمایندگان مجلس مطرح شدن استیضاح رئیس جمهور پس از ارسال شش سؤال به قوه قضائیه در طرح سؤال از او را از اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس حذف کردند.

 به گزارش خبرآنلاين، طرح اعاده شده اصلاح مواد 196 و 197 آئین‌نامه داخلی مجلس از شورای نگهبان که به طرح سوال از رئيس​جمهور اشاره داشت را مورد بحث و بررسی قرار داده و به منظور تعیین نظر آن شورا، با اصلاحاتی به تصویب رساندند.
در بخشي از اين مصوبه مجلس آمده بود: «در صورتی که سؤالات ارسال شده به قوه قضائیه درباره یک رئیس جمهور به عدد شش برسد، طرح استیضاح رئیس جمهور با رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی و مواد آئین نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.»
شراي نگهبان به اين بند از طرح مذکور ايراد گرفته بود. مصطفي کواکبيان به عنوان يکي از طراحان معتقد بود که بايد روي اين موضوع پافشاري شود و طرح به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شود. اما رئيس مجلس به او بادآورشد که به اين ترتيب، سرنوشت اين طرح به مجلس نهم موکول مي​شود و چه بسا در آنجا به نتيجه نرسد.
علي مطهري پس از اين مذاکرات عنوان کرد که اگرچه طراحان بر ابقاي استيضاح رئيس​جمهور در ادامه شش پاسخ غيراقناعي وي به سوالات نمايندگان نظر دارند اما اصراري هم ندارد. آنچه براي طراحان مهم بود، راي گيري براي قانع کننده بودن يا نبودن پاسخ​هاي رئيس جمهور است که خوشبختانه با موافقت شوراي نگهبان هم مواجه شده و ايرادي ندارد که موضوع استيضاح براي تامين نظر اين شورا حذف شود.
البته مطهري و کواکبيان هر دو يادآورشدند که پيش از اين شوراي نگهبان با استيضاح وزرا پس از سه پاسخ غيراقناعي آنان به سوالات نمايندگان موافقت کرده بود و جاي تعجب است که هم اکنون چرا مخالفت دارد.
/2929
کد خبر 212085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
    10 1
    رئيس مجلس به او بادآورشد که به اين ترتيب، سرنوشت اين طرح به مجلس نهم موکول مي​شود و چه بسا در آنجا به نتيجه نرسد. ترجمه می شود : آقا مصطفی شما که از همه به تصویبش مشتاقی ، دور بعد پیش ما نیستی ها .