۰ نفر
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۰

ایرج زهری منتقد و هنرمند تئا‌تر ایران 20 اردیبهشت‌ماه به دلیل بیماری سرطان خون در سن 79 سالگی درگذشت.

به گزارش روابط عمومی کانون ملی منتقدان تئا‌تر ایران، ایرج زهری منتقد تئاتر در منزل خود در شهر بوخوم  در غرب آلمان درگذشت. او در چند ماه آخر زندگی با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کرد و هنگام مرگ 79 سال داشت. 

 

این منتقد تئا‌تر، نویسنده و مترجم از 1959 تا 1964 در دانشگاه مونیخ در رشته تئاتر‌شناسی و ادبیات آلمانی تحصیل کرد. او پیش از انقلاب و ازسال 1346 به تناوب به تدریس تاریخ تئا‌تر در دانشکده هنرهای دراماتیک، مدرسه عالی تلویزیون پرداخت.

نقد در مطبوعات، ازجمله در نشریاتی چون «نگین»، «کتاب هفته»، «بامشاد»، «تماشا» از دیگر فعالیت‌های وی بوده است. زهری پس از پیروزی انقلاب اسلامی (ازسال 1984) تدریس تئا‌تر با موضوع «افسانه و نمایش» در دانشگاه شهر اسن و «تکنیک‌های بازیگری» در «فولکس هخ شوله»  شهر بوخوم  در آلمان را پی گرفت.

 

ترجمه آثار نمایشنامه نویسان به‌نام آلمان، از جمله برت برشت، گئورگ بوشنر، ارنست توللر و هاینرموللر ترجمه نمایشنامه‌های هنرمندان تئاترایران مانند «قرمز و دیگران» از محمدیعقوبی و «آقا لیلا» از محمد کورش‌نیا؛ تألیف کتاب‌هایی چون «تاریخ نمایش درایران»، «تاریخ تطبیقی تئاتردر اروپا» و نگارش نمایشنامه‌های، «مه‌مان» و «فقیرعلیشاه» از جمله فعالیت‌های این منتقد تئاتر است.

 

وی در سال 1389 در کنار چهار داور از کانون جهانی منتقدان تئا‌تر، داوری آثار شرکت کننده در بیست و نهمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر را از سوی منتقدان بر عهده داشت.

 

بر اساس اظهارات اعضای خانواده ایرج زهری به احتمال قوی پیکر وی در آلمان به خاک سپرده خواهد شد. همچنین مراسمی از سوی کانون ملی منتقدان تئا‌تر ایران در تهران برای یادبود این منتقد و مدرس تئا‌تر برگزار می‌شود که زمان و مکان آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

57247

کد خبر 212707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =