۰ نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۷

ایسنا نوشت:

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای ثبت مواریث فرهنگی ـ طبیعی این استان تلاش می‌کنیم و کوه دنا به‌عنوان مهم‌ترین اثر طبیعی این استان ثبت ملی می‌شود.
علیرضا ایزدی در يك نشست، بيان كرد: سال گذشته، 13 اثر کشف شدند و دو اثر طبیعی و 16 اثر معنوی کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیدند.

او توضيح داد: دو اثر طبیعی ثبت‌شده، یکی سرو لار باشت با قدمت یک‌هزار و 400 سال و دیگری آبشار «کمر دوغ» کهگیلویه با زیبایی خاص بودند. تا کنون 700 اثر از مواریث کهگیلویه و بویراحمد به ثبت ملی رسیده‌اند و 1600 اثر شناسایی‌شده نیز در این استان وجود دارد. در سال 91 علاوه بر میراث فرهنگی، نگاهی به میراث طبیعی استان خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: امسال آثار مهمی را برای کهگیلویه و بویراحمد ثبت خواهیم كرد که عبارتند از کوه دنا، رودخانه‌ي بشار و گیاهان دارویی موجود در دامنه‌ي جنوبی کوه دنا که اندمیک و در نوع خود منحصربه‌فرد هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد درباره‌ي کوه دنا، بیان کرد: برخی مردم در نقاط مختلف کشور به‌دلیل اطلاع‌رسانی ناکافی، کوه دنا را به استان‌های همجوار کهگیلویه و بویراحمد متعلق می‌دانند؛ اما ما به‌زودی آن را در فهرست آثار ملی ثبت می‌کنیم و به همه می‌گوییم که کوه دنا به اين استان تعلق دارد.

وی درباره‌ي برنامه‌های هفته‌ي میراث فرهنگی نيز توضيح داد: با رایزنی همکاران ما، به این نتیجه رسیدیم که برای معرفی میراث فرهنگی اين استان برنامه‌ي ویژه‌ای را در تهران و در کاخ سعدآباد برگزار کنیم. با تجربه‌ي خوبی که در سال گذشته داشتیم، خبر ویژه این است که آن‌قدر برنامه‌های ما در سال گذشته خوب و فاخر بود که مسؤولیت برنامه‌ي افتتاحیه‌ي هفته‌ي میراث فرهنگی امسال در کشور برعهده‌ي استان کهگیلویه و بویراحمد گذاشته شده است.

ایزدی گفت: امسال توانستیم یک‌میلیارد و 700میلیون تومان جذب کنیم که از این مبلغ، یک‌میلیارد تومان به ساخت موزه‌ي بزرگ یاسوج اختصاص داده می‌شود. با حمایتی که معاونت میراث فرهنگی انجام داد و گزارش‌هایی که برای حوزه‌ي میراث فرهنگی کشور ارسال کرد، موجب شد این مبلغ اعتبار مازاد بر اعتبارات سال گذشته به اداره‌ي میراث فرهنگی استان اختصاص داده شود و باید هرچه زودتر آن را جذب کنیم. همچنين برای 700میلیون تومان باقی‌مانده، در حوزه‌ي مرمت برنامه‌ريزي شده است که با هدف‌گذاری بیشتر در حوزه‌ي بافت قدیمی شهر دهدشت در شهرستان کهگیلویه (بلاد شاپور) هزینه خواهد شد.

او افزود: در بحث بقاع متبرکه و کاروانسرا و مساجد نیز هدف ما این است که دو تا سه مورد از این دست‌ساخت‌ها در استان مرمت و بازسازی شوند که مهم‌ترین آن‌ها کاروانسرای دهدشت قدیم است.
 

301301

کد خبر 213575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =