۰ نفر
۲۴ دی ۱۳۸۷ - ۱۲:۱۶

نشست «زیست مسلمانی در دهه چهارم انقلاب اسلامی» با حضور میرحسین موسوی، سید محمد خاتمی و سید حسن خمینی برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین، این نشست روز جمعه 27 دی ماه در  سالن رایزن  دایره المعارف بزرگ اسلامی  و با حضور جمعی از شخصیتهای سیاسی و علمی کشور برگزار خواهد شد.
جمعیت توحید و تعاون که به عنوان یک تشکل نزدیک به میرحسین موسوی شهرت یافته است، مسئول برگزاری این نشست است.
دو ماه پیش علی‌رضا بهشتی، دبیرکل جمعیت توحید و تعاون از تدوین گفتمان «زیست‌بوم مسلمانی» در این جمعیت خبر داده و گفته بود: متنی را به همراه جمعی از صاحبنظران با عنوان "گفتمان زیست مسلمانی" تنظیم کرده‌ایم.
در نشست روز جمعه پیش نویسی از این مانیفست که متنی آسیب شناسانه پیرامون تجربه سی ساله انقلاب است به حاضران ارائه خواهد شد. البته پیش از این نیز جمعیت توحید و تعاون از برخی بزرگان و نخبگان سیاسی، اجتماعی و دانشگاهی کشور در این خصوص نظرخواهی کرده بود تا بررسی جامع الاطرافی نسبت به تجربه سی ساله انقلاب اسلامی وارائه طرحی برای تحول در روندهای دهه چهارم ارائه دهد.
اگر چه تا کنون در خصوص جزئیات این متن منتشر نشده است اما در اطلاعیه ای که اخیرا از سوی این جمعیت منتشر شد، آمده است: با گذشت سی سال از آغاز شکل‌گیری نظام نوپای جمهوری اسلامی، کارآمدسازی آن نیازمند تغییراتی بنیادین است. هدف گفتمان زیست‌مسلمانی، ارائه یک بسته نظری و عملی برای مشارکت، تکامل، تبیین و پیشبرد چنین تغییراتی است. چنین تلاشی باید از منظری فراتر از رقابت های جاری در میدان سیاست‌ورزی و با عطف نظر به مصالح کلی، منافع ملی، فرایندهای جهانی و آرمان‌های اصیل نظام صورت گیرد تا بتواند فراهم کننده زمینه اجماع‌پذیری برای همه کسانی باشد که در شکل گیری این نظام کوشیده اند و از سرمایه های گرانقدر ان به شمار می روند.
تلاشی که در جمعیت توحید و تعاون طی سال‌های اخیر به منظور ارائه یک الگوی نظری- عملی به نام گفتمان زیست مسلمانی بر پایه عقلانیت جمعی توحیدی صورت پذیرفته در همین راستاست و با انگیزه ایفای سهم و انجام وظیفه در پاسخ به چنین ضرورتی انجام گرفته است.
پیش از این سایت «کلمه»، به عنوان سایت یاران و حامیان موسوی در مطلبی با عنوان «چرا کلمه؟»؛ آورده بود:  معتقدیم که باید مسلمانی ز سر گیریم. باید مسلمانی را تمرین کرد، باید زیست مسلمانی را دوباره از نو تعریف کرد. این را "کلمه" نمی گوید. این را تاریخ یک ملت می گوید. باید اگر چه حتی  به نسل ما قد ندهد، اما مسلمانی را برای کودکان سرزمین "علی"  از صفحه های ابتدایی شناسنامه به متن آن منتقل کنیم. باید مسلمانی زسر گیریم ، زندگی مسلمانی را حتی اگر لازم باشد از الفبای آن تمرین کنیم. توحید را سرمشق کنیم. ما معتقدیم که زیست مسلمانی به عنوان یک الگو می تواند در متن و بطن هر فعالیت اجتماعی جاری شود و حالا که سی سال از تجربه گرانقدر انقلاب اسلامی می گذرد ،انقلابی که به نام الله  منادی یکی از اولین الگوهای زیست مسلمانی در دهه های آخر قرن بیستم شد، باز خوانی تجارب گرانبهای گذشته به عنوان راهنمای عمل آینده و آماده کردن شهروند مسلمان برای زیست مسلمانی در جهان پرتلاطم چند فرهنگی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

نشست انتخاباتی یا غیر انتخاباتی؟
در حالی که برگزار کنندگان نشست روز جمعه اصرار دارند که نشست «زیست مسلمانی در دهه چهارم انقلاب اسلامی» صرفا یک نشست تحلیلی و راهبردی است و نه انتخاباتی، اما حضور همزمان میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی در این نشست، شائبه انتخاباتی بودن آن را می افریند. چه آنکه گفته و شنیده می شود که آمدن خاتمی به عرصه کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دهم، در گرو نیامدن میرحسین موسوی است. البته عکس این تعرف انتخاباتی نیز شنیده می شود. سخنان اخیر سید محمد خاتمی در جمع مردم ایلام مبنی بر اینکه «اگر میرحسین نیاید، من کاندیدا خواهم شد» موید این اخبار است.
تیم مشترک برنامه ریزی خاتمی و موسوی مرکب از چهره هایی چون قربان بهزادیان‌نژاد،‌محمدرضا تاجیک، غلامرضا ظریفیان،‌ جمشید انصاری، ‌محمد باقریان و سیدعلیرضا بهشتی نیز اینگونه اخبار را تایید می کنند. انصاری به خبرآنلاین گفت که «مهم تدوین یک برنامه منتظم و متناسب با شرایط روز جامعه است که مطمئنا هم آقای خاتمی و هم میرحسین موسوی از عهده اجرای ان برخواهند آمد. به همین دلیل هم حلقه مشاوران خاتمی و میرحسین موسوی تا این حد به هم شبیه اند.»
گفته می شود که خاتمی در دیدار آتی خود با مقام معظم رهبری که ظرف چند روز آینده انجام خواهد شد، در زمینه کاندیداتوری خودش یا موسوی با ایشان گفت و گو خواهد کرد.

کد خبر 2137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =