مقام معظم رهبری تصریح کردند: غرب از ایران اسلامی می‌ترسد نه از ایران هسته ای.

به گزارش خبرآنلاين به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع عظيم دلدادگان وشيفتگان امام خميني (ره) در حرم مطهر بنيان گذار جمهوري اسلامي، امام راحل را پدر ملت و مظهر مهرباني، اقتدار و صلابت خواندند و با اشاره به تلاش هوشيارانه امام در احياي روح عزت ملي و استحکام ساختار دروني ملت افزودند: ملت تاريخ ساز ايران با تکيه بر همين عوامل، الگويي موفق از ايران اسلامي و پيشرفت در خارج از حوزه نفوذ سلطه گران جهاني را به ملتها ارائه داده و زورگويان جهاني را به وحشت انداخته است که همين مسير درخشان تارسيدن به قله هاي پيشرفت ونااميد شدن قطعي دشمنان ادامه خواهد يافت و بدون ترديد آينده براي ملتهاي مسلمان و ملت ايران، بهتر از گذشته خواهد بود.
در اين مراسم که صبح امروز در بيست و سومين سالگرد رحلت رهبر کبير انقلاب اسلامي و با شکوه فراوان برگزار شد، حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به عيد مبارک ولادت پدر امت، حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام و نامگذاري سيزدهم رجب بعنوان روز پدر، تاکيد کردند: امام بزرگوار ما در حق اين ملت پدري کرد زيرا از يک طرف مظهر مهرباني و رحمت پدرانه و از طرف ديگر مظهر اقتدار و صلابت بود.
ايشان همچنين امام راحل را پدر جنبش اسلامي امروز در دنياي اسلام خواندند و افزودند: يکي از خطوط اصلي در سيره و منش امام خميني(ره) دميدن روح عزت ملي در کشور و زنده کردن ملت است.
رهبر انقلاب اسلامي بحث در مورد حرکت بزرگ امام راحل در دميدن روح عزت ملي در کشور را يک بحث غير ذهني و مبتني بر واقعيات جامعه دانستند و در تبيين منطق قرآن در خصوص عزت، خاطر نشان کردند: در منطق قرآن، عزت واقعي و کامل متعلق به خدا و هر کسي است که در جبهه خدايي قرار مي گيرد.
حضرت‌ آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه بر اساس منطق قرآن بايد عزت را از خدا طلب کرد، افزودند: هنگامي که عزت واقعي شامل حال يک فرد يا جامعه شود، آن عزت همچون حصار مستحکمي، تلاش دشمن را براي نفوذ، محاصره و نابودي آن جامعه، ناکام مي گذارد. ايشان تاکيد کردند: هرچه اين عزت در لايه هاي فردي و اجتماعي عميق تر باشد، تاثيرات نفوذ ناپذيري آن بيشتر نمايان مي شود و در نهايت انسان و جامعه به مرحله اي مي رسد که در مقابل دشمن بزرگ يعني شيطان هم محفوظ مي ماند.
رهبر انقلاب اسلامي، امام خميني (ره) را نمونه بارز اين عزت خواندند و خاطر نشان کردند: امام راحل در طول حيات خود، چه در عرصه علم و تدريس، چه در دوران دشوار مبارزه و چه در دوران مديريت و حاکميت مصداق توکل بر خداوند عزيز و رحيم بود.
حضرت ايت الله خامنه اي افزودند: بهمين علت کارهاي بزرگي که همه بر امکان ناپذير بودن آنها تاکيد داشتند با طلوع امام شدني شد و همه سدهايي که غيرقابل نفوذ و ناشکستني بنظر مي رسيدند، با حضور امام شکستني شدند.
ايشان با تاکيد بر اينکه امام بزرگوار علاوه بر آنکه خود مظهر عزت نفس و معنويت بود، روح عزت را در ملت نيز زنده کرد، خاطر نشان کردند: ملت ايران با احساس عزتي که از درسهاي انقلاب و امام آموخت توانست توانايي هاي خود را کشف کند و با چشم خود شاهدتحقق بسياري از وعده هاي الهي از جمله غلبه مستضعفين بر مستکبرين باشد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تاريخ پر فراز و نشيب اين سرزمين خاطرنشان کردند: ما ايراني ها در تاريخ طولاني خود، دورانهاي مختلف، عزت و ذلت را شاهد بوده ايم که دوران دويست ساله منتهي به انقلاب، دوراني سخت، تاريک وذلت بار بوده است.
ايشان، انزوا در منطقه و جهان، عقب ماندگي روزافزون در حوزه اقتصاد، عقب افتادگي عميق در حوزه علم و فناوري و تأثيرپذيري منحط دولتها و حکام ايران از استعمارگران و بيگانگان را از جمله نشانه هاي ذلت دوران قاجار و پهلوي برشمردند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به قراردادهاي ننگين ترکمانچاي و گلستان و جدا شدن دهها شهر از ايران عزيز افزودند: در آن دوران ذلت بار، بيگانگان، رژيم پهلوي دست نشانده را بوجود آوردند و ايران را به ميدان تاخت و تاز سياسي، اقتصادي و فرهنگي تبديل کردند.
ايشان با تصريح برخي مصاديق رفتار ذليلانه حکام دويست سال گذشته ايران در مقابل تحکم و زورگويي بيگانگان افزودند: البته در آن دوران استثناهايي مانند اميرکبير، فتواي آيت الله شيرازي در قضيه تنباکو، دخالت علما در قضيه مشروطه و نهضت ملي شدن نفت وجود داشت اما اين استثناها يا کوتاه بوده و يا به کلي ناکام ماند و ذلت و ضعف بر اين ملت بزرگ تاريخ ساز تحميل شد.
حضرت آيت الله خامنه اي، انقلاب کبير اسلامي را پايان روال ذلت و آغاز روال عزت ملت ايران برشمردند و تأکيد کردند: با پيروزي انقلاب ورق به کلي برگشت و امام خميني با تمرکز بر احياي روح عزت ملي، فرهنگ "ما مي توانيم" را در عمق جان اين ملت مؤمن جايگزين کرد.
ايشان با استناد به آيات قرآني، نفس ايمان را عزت آفرين دانستند و افزودند: امام بزرگوار و مدبر ملت، با پيدا کردن انگيزه ها و همت ها، ملت مؤمن را به صحنه آورد و حضور مردم در صحنه براساس سنت مبارک الهي، زمينه ساز جلب رحمت بيدريغ پروردگار شد.
حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد بر ساخت دروني ملت را نکته اي اصلي در ادبيات امام برشمردند و خاطر نشان کردند: امام در احياي روح عزت ملي بر تفاخر و غرور تکيه نمي کرد بلکه بنا را بر استحکام ساخت دروني ملت مي گذاشت و همين امر باعث شد که روح عزت ملي و پيشرفت همچنان در اين سرزمين بزرگ جاري باشد.
رهبرانقلاب اسلامي مقابله با عوامل رکود و ايستايي را شرط استمرار پيشرفت و عزت ملي برشمردند و افزودند: برخي از عوامل بازدارنده پيشرفت در درون خودمان است و برخي را دشمنان تحميل مي کنند و اگر بخواهيم دوباره دچار وضع دوزخي قبل از انقلاب نشويم بايد با همه اين عوامل هوشيارانه مقابله کنيم.
ايشان با اشاره به نامگذاري دهه چهارم انقلاب به نام دهه پيشرفت و عدالت افزودند: پيشرفت در معناي وسيع و حقيقي خود همه ابعاد مادي و معنوي انسان و جامعه از جمله آزادي، عدالت، آباداني و اعتلاي اخلاقي را شامل مي شود بنابراين بايد در همين مسيري که امام عزيزمان ملت را در آن قرار داد به پيش برويم.
حضرت آيت الله خامنه اي، ملت ايران و جمهوري اسلامي را مدل تجربه شده و موفق پيشرفت و عزت ملي خواندند و در تشريح نمونه ها و شاخص هايي از اين پيشرفت حقيقي افزودند: ملت ايران در 33 سال اخير بر همه چالشهاي سياسي، نظامي، امنيتي و اقتصادي که با هدف از بين بردن نظام اسلامي، طراحي و اجرا شد، غلبه کرده است و اين واقعيت از مهمترين شاخص هاي پيشرفت ملت عظيم الشأن ايران است.
رهبر انقلاب اسلامي، تإثيرگذاري محسوس ايران بر تحولات منطقه اي و جهاني را از ديگر نمادهاي پيشرفت انکار ناپذير ملت ايران خواندند و با اشاره به اعترافات برخي مقامات و سياستمداران رژيم صهيونيستي و آمريکا در اين زمينه افزودند: استقامت، عزت و صلابت ملت و نظام در سه دهه اخير منجر به تأثيرگذاري ژرف در حوادث مهم جهان و منطقه شده است.
خدمات عمراني و آباداني گسترده و مستمر در سراسر کشور، و طراحي و ساخت پيچيده ترين کارخانه ها و صنايع به دست متخصصان جوان ايراني از ديگر نمونه هاي عيني پيشرفت بود که رهبر انقلاب در اجتماع بزرگ مردم در سالروز رحلت امام خميني به آن اشاره کردند.
حضرت آيت الله خامنه اي در همين بحث، شتاب علمي کشور را شاخص مهم ديگري خواندند که به اذعان مراکز رسمي جهان، نشان دهنده پيشرفت چشمگير ايران است.
ايشان افزودند: براساس گزارش هاي علمي مراکز بين المللي، رشد علمي ايران، سال گذشته 11 برابر متوسط جهان بوده است ضمن اينکه در زمينه هايي همچون هسته اي، نانو، سلولهاي بنيادي، هوافضا و زيست فنآوری ،ايران از موقعيت درخشاني برخوردار است و در زمينه پيشرفته ترين کشورها قرار دارد.
حضرت آيت الله خامنه اي مردم سالاري مستمر و درخشان در ايران را از ديگر شاخص هاي پيشرفت حقيقي ملت در سه دهه اخير برشمردند.
رهبر انقلاب با اشاره به حضور شورانگيز ملت در ده انتخابات رياست جمهوري به ويژه انتخابات دهم و آغاز به کار 9 دوره مجلس بدون حتي يک روز تأخير افزودند: در همه 33 سال اخير هيچ حادثه سياسي، امنيتي و هيچ تهديد نظامي نتوانسته است روند پر شکوه مردمسالاري را مورد خدشه قرار دهد.
ايشان، زنده بودن انگيزه ها وشعارهاي انقلاب را نمونه و شاخص ديگري از روند پيشرفت ملت ايران خواندند و با اشاره به برگزاري شورانگيز و پر نشاط جشن پيروزي انقلاب اسلامي در همه سالها افزودند: روحيات معنوي نيز در جامعه درحال تعميق است البته دراين زمينه ممکن است برخي با استناد به رفتار تعدادي معدود درباره فضاي کلي جامعه دچار قضاوتي اشتباه شوند اما حضور پر معناي قشرهاي مختلف مردم بويژه جوانان دانشگاهي در مراسمي نظير اعتکاف نشان مي دهد حرکت معنوي ملت نيز رو به جلو است.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطر نشان کردند: واقعياتي که بيان شد نشان مي دهد ايران و ايراني در زير پرچم اسلام، در سايه دعوت و حرکت الهي امام راحل عظيم الشأن، و با تکيه بر روح عزت ملي و استحکام ساختار دروني در همه ابعاد در حال پيشرفت هستند.
رهبر انقلاب اسلامي، با تاکيد بر اينکه پيشرفت ملت ايران و الگو شدن اين ملت براي ملتهاي منطقه و جهان علت واقعي هراس و واهمه دشمنان انقلاب اسلامي است، افزودند: بزرگنمايي محافل سياسي دنيا درباره خطر ايران هسته اي، دروغ و فريبي بيش نيست زيرا ترس آنها از ايران"هسته اي" نيست بلکه ترس اصلي آنها از ايران "اسلامي" است.
حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: آنچه که در ارکان قدرت استکباري، زلزله ايجاد کرده، اين واقعيت است که ملت ايران اثبات کرده مي توان بدون تکيه بر آمريکا و قدرتهاي مدعي و حتي با مقابله با آنها، به پيشرفت رسيد.
ايشان خاطر نشان کردند: آمريکا و قدرتهاي مدعي تلاش دارند تا به ملتها و زبدگان و نخبگان سياسي بباورانند که پيشرفت، خارج از حوزه آمريکا امکان پذير نيست درحاليکه ملت ايران، خلاف اين را اثبات کرده و درس عملي بزرگي به ملتها داده است.
رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي بحث شاخص هاي پيشرفت خطاب به ملت ايران تاکيد کردند: شما ملت بزرگ در طول بيش از سي سال، رکورد زده ايد و پيشرفت کرده ايد اما اگر به آنچه تاکنون بدست آورده ايد دل خوش کنيد، قطعا شکست خواهيد خورد و به عقب بازخواهيد گشت، بنابراين بايد حرکت در مسير پيشرفت، بي وقفه ادامه يابد.
حضرت آيت الله خامنه اي وظيفه مسئولين را نيز در مسير حرکت به سمت قله هاي اصلي پيشرفت بسيار سنگين دانستند و افزودند: در اين مسير، هرگونه توقف، خودشگفتي و غرور، خود محوري، غفلت، اشرافي گري، لذت جويي، جمع کردن زخارف دنيوي، و تلاش براي کسب محبوبيت، براي مسئولين، ممنوع است و رسيدن به قله ها، تنها با اين ممنوعيت ها امکان پذير است.
ايشان تاکيد کردند: ما مسئولين بايد خود را از اين آفات حفظ کنيم همچنانيکه امام بزرگوار ما خود را حفظ کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي خطاب به جوانان، دانشجويان، مسئولان، علما، و افراد تاثير گذار جامعه تاکيد کردند: بايد حرکت به سمت قله ها ي پيشرفت از جمله در عرصه سياست، علم و فناوري و بخصوص اخلاق و معنويت را بي وقفه ادامه دهيم و در مسير حرکت، عيوب خود را برطرف کنيم.
ايشان افزودند: حرکت بي وقفه به سمت قله پيشرفت موجب بي اثر شدن موانع دشمن، از جمله تحريم ها خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي تاکيد کردند: تحريم ها نمي تواند ملت ايران را از حرکت رو به جلو بازدارد بلکه تنها تاثير آن عميق تر شدن نفرت ملت از غرب خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطر نشان کردند: ملت ايران اکنون در حال حرکت در دامنه است و آن روزي که به قله برسد، دشمني ها و معارضه هاي خباثت آميز نيز به پايان خواهد رسيد.
ايشان در بخش ديگري از سخنان خود، جنبش ها و انقلاب هاي منطقه را از يمن و بحرين تا مصر و ليبي و تونس و ديگر کشورهايي که آتش زير خاکستر هستند، نمونه بارزي از تلاش ملتها براي رسيدن به عزت ملي، عدالت و آزادي در زير سايه اسلام دانستند و تاکيد کردند: سخن از بيداري اسلامي در اين جنبش ها، سخني ريشه دار و مبتني بر استدلال است زيرا ملتها خواستار عدالت و آزادي و مردم سالاري بر اساس اصول و مبناي خود هستند که آن مبنا با توجه به ايمان ملتهاي منطقه، اسلام است و بر همين اساس ماهيت جنبش هاي منطقه، بيداري اسلامي است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش غربي ها و حکومتهاي وابسته به غرب براي تغيير صورت مسئله در انقلاب هاي منطقه و بي فايده جلوه دادن اين حرکات ، افزودند: شخصيت هاي موثر و همچنين ملتهاي منطقه بايد مراقب باشند که دور نخورند.
حضرت ايت الله خامنه اي با تاکيد بر تغيير موثر فضاي سياسي و اجتماعي منطقه بدليل انقلاب هاي اخير، خاطر نشان کردند: آنچه که اکنون اتفاق افتاده، از نتايج سحر است و در آينده شاهد تحولات بزرگ تري خواهيم بود.
ايشان در تبيين تغييرات سياسي و اجتماعي منطقه افزودند: هنگامي که قيام مردم مصر به اوج خود رسيد، بسياري از غربي ها و حکومت هاي مستبد منطقه از رژيم مبارک و سرکوب مردم حمايت کردند اما بعد از پيروزي مردم مصر، همان قدرتها و ديکتاتورهاي وابسته به آنها که حاضر نبودند نام مردم و حقوق مردم را بشنوند، دم از حقوق مردم و مردم سالاري زدند که اين نشانگر تغييرات مهم در فضاي منطقه است.
رهبر انقلاب اسلامي ، مصر را کشوري بزرگ و ملتي کهن و تاثير گذار در منطقه خواندند و خاطر نشان کردند: حاکمان فاسد و مزدور، سالها ملت مصر را ذليل و اين کشور را به گنج استراتژيک رژيم صهيونيستي تبديل کرده بودند اما اکنون اين گنج ساقط و از دست غاصبان صهيونيست خارج شده است.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ماموريت حکومت مبارک براي تضمين امنيت رژيم صهيونيستي حتي به قيمت زنداني کردن يک و نيم ميليون مردم غزه در جنگ 22 روزه، افزودند: رژيم صهيونيستي، اکنون با سقوط مبارک، احساس عرياني مي کند و بشدت سراسيمه و حيرت زده است.
ايشان داد و بيداد ها و تهديدهاي نظامي مقامات رژيم غاصب صهيونيستي برضد ايران را ناشي از ترس و وحشت و دست خالي بودن آنها دانستند و تاکيد کردند: سران رژيم صهيونيستي بخوبي مي دانند که امروز بيش از هر زمان ديگري آسيب پذير تر هستند و هر قدم کج و يا حرکت ناشايست آنها، همانند صاعقه بر سر خودشان فرود خواهد آمد.
رهبر انقلاب اسلامي وضعيت غرب و آمريکا بعنوان پشتيبانان بي قيد و شرط رژيم صهيونيستي را بسيار نامساعد توصيف کردند و افزودند: امروز غرب بدليل مشکلات اقتصادي، مالي و اجتماعي، در مواجهه با مردم خود درمانده شده و در واقع با سيلي صورت خود را سرخ نگاه داشته است. حضرت آيت الله خامنه اي، سقوط چند حکومت پيروآمريکا در اروپا و تنفر روز افزون ملتها از آمريکا را نمونه هاي ديگري از بحران جدي در غرب دانستند و خاطر نشان کردند: آنها مي خواهند با حادثه آفريني، اين بحران را به آسيا، آفريقا و منطقه منتقل کنند.
ايشان ايجاد اختلاف هاي قومي، طائفي و مذهبي در کشورهاي تازه انقلاب کرده و تبديل انقلاب ها به ضد خود را از جمله شيوه هاي غرب و آمريکا براي انتقال بحران ارزيابي کردند و افزودند: امروز آمريکاييها به استفاده از تجربه و تخصص انگليسي ها در ايجاد اختلاف هاي مذهبي و قومي روي آورده اند و بر همين اساس، همه ملتها، علما و نخبگان دانشگاهي منطقه اعم از شيعه و سني بايد هوشيار باشند تا به نقشه دشمن کمک نکنند.
رهبر انقلاب اسلامي اينگونه اقدامات غربي ها و آمريکاييها را ديوانه وار خواند و تاکيد کردند: آنها براي پوشاندن بحران و مشکلات خود و دور کردن ذهن ها، مسئله هسته اي ايران را بزرگ نمايي مي کنند و آن را در صدر مسايل دنيا قرار مي دهند و به دروغ ، نام سلاح هسته اي را به ميان مي اورند درحاليکه واقعيت اينگونه نيست و تلاش آنها نيز به نتيجه نخواهد رسيد.
حضرت ايت الله خامنه اي نگاه جمهوري اسلامي ايران به منطقه را نگاهي اميدوارانه خواندند و خاطر نشان کردند: البته حوادث منطقه، فرصتي را براي برخي کشورهاي منطقه بوجود آورد تا به نيابت از امريکا برخي اقدامات را انجام دهند اما به لطف خداوند کشورهاي انقلاب کرده بويژه مصر به ارامش و ثبات بازخواهند گشت و رژيم هاي ديکتاتوري در منطقه برچيده خواهند شد.
ايشان همچنين با اشاره به حوادث بحرين، مردم بحرين را داراي مظلوميتي مضاعف دانستند و افزودند: اين مردم بدون دليل، بدست رژيمي مستبد و ديکتاتور سرکوب مي شوند و اعتراض آنها با خشن ترين وضعيت پاسخ داده مي شود درحاليکه مردم بحرين خواستار ابتدايي ترين نياز يک کشور مردم سالار هستند.
رهبر انقلاب اسلامي خاطر نشان کردند: در بحرين بجاي آنکه به خواست مردم پاسخ داده شود ، تلاش مي شود تا موضوع را به اختلافات مذهبي و بحث شيعه و سني ارتباط دهند و حق مردم را کتمان کنند.
حضرت ايت الله خامنه اي افزودند: به فضل الهي، همه مجاهدتها در منطقه به نتيجه خواهد رسيد اما بايد مراقب بود تا به آتش هاي قومي، فرقه اي و مذهبي دامن زده نشود.
ايشان در پايان تاکيد کردند: بدون ترديد آينده براي ملتهاي مسلمان و ملت ايران، بهتر از گذشته خواهد بود.
/2727

کد خبر 218031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =