موزه امام علی(ع) کتاب «گزیده گنجینه موزه هنر امام علی(ع)» را به صورت اینترنتی منتشر کرده که بر روی سایت این موزه قابل دریافت است.

به گزارش خبرآنلاین، این کتاب شامل بخش‌های مختلفی چون گزیده آثار خوشنویسی قدیم، خوشنویسی معاصر، گزیده آثار مجسمه و حجم، گزیده آثار نقاشی معاصر، گزیده آثار نقاشی قهوه‌خانه‌ای، گزیده لوازم کتابت، جلدهای لاکی و شمایل‌ها است.

 

مجموعه‌ای که در این کتاب ارائه شده است مربوط به سال‌های 1379 تا 1386 است و صرفاً برای آشنا کردن علاقمندان با نمونه‌هایی از هنرهای معاصر با گرایش دینی و به ویژه با موضوع امام علی(ع) گردآوری شده است و سبکها و گرایش‌های مختلف هنری را شامل می‌شود که با تکیه بر ارزشهای تصویری، روحی، و معناگرای هنرمندان ایرانی و بینشی خاص به جهان هستی زمینه آفرینش آثار ارزشمند هنری را در فضای معاصر ایران فراهم کرده است.

 

در گردآوری و تدوین کتاب و انتخاب و چیده‌مان تصاویر سعی بر این بوده است تا جایگاه تاریخی آثار هنری گنجینه رعایت شود و در نهایت سیر تصاویر به سوی آثار هنری معاصر امتداد یابد. بخش اول این کتاب به معرفی آثار خوشنویسی قدیم ایران پرداخته که شامل: خطوط نسخ، ثلث، نستعلیق و... از استادان و هنرمندان ماندگاری همچون میرعماد(منسوب) خواجه اختیار، محمد جعفر، وصال شیرازی و ... است. در این بخش آثاری از هنرمندان خوشنویس همچون غلامحسین امیرخانی، مجتبی ملک‌زاده، علی شیرازی و.. آورده شده است. 

 

بخش آثار نقاشی شامل نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای از هنرمندانی همچون حسین قوللر آقاسی، محمد مدبر، عباس بلوکی‌فر، علی اکبر لرنی، محمد فراهانی، احمد خلیلی فر و ... است و در سه موضوع «حماسی، رزمی و بزمی» قابل بررسی بوده و از مجموعه‌داران خریداری شده است.

 

شمایل‌های ائمه اطهار، حضرت علی(ع) و اهل بیت(ع) که در قالب نقاشی‌های پشت شیشه و روی مقوا جای دارند بخش دیگری از مجموعه هنرهای دینی است. همچنین آثاری از هنرمندان خارجی که در سمپوزیوم بین المللی نقاشی امام علی(ع) در سال 1385 در کنار هنرمندان ایرانی با موضوع عدالت گستری و نوع دوستی خلق شده‌اند، در این بخش ارائه شده است.

 

پس از این بخش آثار تصویرسازی ارائه شده‌اند که مربوط به دومین جایزه جهانی ادیان توحیدی است و با هدف فراهم‌سازی شرایط بروز و عینیت‌بخشی به ایده‌ای هنری و آثاری از هنرمندان داخلی و خارجی با موضوعات: سرنوشت خیر و شر، بیان آموزه‌های انبیا، نیکوکاری، صلح و آشتی و... را شامل می‌شود.

 

بخش دیگری از کتاب به آثار حجمی اختصاص دارد که در برنامه هایی همچون معراج و مولوی، اولین سمپوزیوم بین‌المللی تهران از هنرمندان ایرانی و خارجی انتخاب شده و اصل بعضی از آثار در ابعاد بزرگ در میادین کلان شهر تهران نصب شده‌اند. بخش قابل توجهی از آثار حجمی پرویز تناولی، از پیشگامان مجسمه سازی معاصر نیز در این کتاب ارائه شده است.

 

6060

کد خبر 219067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =