سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی نوشت:

در حال حاضر 2800 لنج در بخش تجاری سالانه حدود یک میلیون تن کالا را بین بنادر داخلی و این سو و آن سوی خلیج فارس جابه جا می کنند و 3700 لنج نیز به کار صیادی مشغولند. بیش از 40 هزار نفر هم گواهینامه لنج در اختیار دارند. سازمان بنادر و دریانوردی قصد دارد از محل وجوه اداره شده به نوسازی لنج​ها کمک کند. مرتضی خداوردی یکی از قدیمی​ترین ناخداهای بندرهرمزگان توضیحاتی در مورد لنج های ایرانی و شرایط جاری آنها ارائه می​دهد.

 سفر با لنج به دبی چقدر زمان می​برد؟

 معمولا سه ساعت زمان برای سفر به دبی نیاز است. هر بار که لنج به سمت دبی می رود، از بارگیری در بندر تا تخلیه بار در دبی معمولا ده تا دوازده روز زمان می​برد.

چند نفر در یک لنج حضور دارند؟

نیروهای حاضر در لنج متفاوت است ولی به طور متوسط بین 8 تا ده نفر در لنج حضور دارند. یکسری افراد کارهای معمولی لنج را انجام می دهند و یک نفر هم مکانیک لنج است.

اگر لنج در دریا دچار مشکل شود، چه اتفاقی رخ می​دهد؟

دو حالت دارد. در یک حالت اگر مشکل فنی باشد مکانیک و افرادی که در لنج مسولیت حل این مشکلات را دارند اقدام می​کنند و در صورتی که مشکل بیشتر باشد باید با بیسیم به اداره بنادر در هرمزگان اطلاع دهیم تا کمک بفرستند.

معمولا چه کالاهایی به دبی می​برید؟

عمدتا خرما.

چه کالاهایی وارد می​کنید؟

انواع مواد غذایی.

قیمت سوخت که گران شده مشکلی برای شما هم ایجاد شده​است؟

بله، متاسفانه این موضوع برای ما مشکل است. افزایش هزینه سوخت، هزینه حمل و نقل را افزایش می​دهد. صاحبان کالاهای صادراتی و وارداتی به سختی زیربار افزایش هزینه​ها می روند. از طرف دیگر افرادی که روی لنج کار می​کنند هم باید حقوقشان بیشتر شود ولی درآمدهای ناخدا و صاحب لنج ثابت است.

کسانی که روی لنج کار می​کنند، بیمه هستند؟

معمولا بیمه نیستند.

اگر حادثه ای رخ دهد چه می​شود؟

 لنج بیمه است ولی کارکنان معمولا بیمه نیستند. اتفاقات زیادی در مورد لنج ها رخ می​دهد. حتی ممکن است لنج در ساحل آتش بگیرد. بنده لنج چوبی و بقیه از جنس فایبر گلاس است و به همین دلیل احتمال خطر زیاد است. قیمت لنج هم معمولا براساس نوع موتور و امکانات تعیین می​شود.

/3131

کد خبر 220081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ملوان IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۲
  33 4
  كمترين كالاي كه به دبي ميرود خرما است بيشتر نمك و تربار
 • نا خدا A1 ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
  11 2
  آقای ملوان راست میگن راستی آقای ملوان اسم لنجتون چیه
 • اسد A1 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
  7 2
  سلام من هم میخام با شما کار کنم