ایسنا نوشت:

سياست دولت سوييس مبني بر رد تحريم‌هايي كه بانك مركزي و نفت ايران را هدف گرفته است انتقادات دولت آمريكا را موجب شد. روزنامه‌ اورشليم پست گزارش داد: در حالي كه دور جديد تحريم‌هاي آمريكا و اتحاديه اروپا عليه ايران قرار است از اول ژوئيه (11 تير ) اجرايي شود طرف آمريكايي از اين كه سوئيس به ائتلاف غرب عليه ايران نپيوسته خشمگين شده است.
دونالد بير ، سفير آمريكا در سوييس در كنفرانسي خبري در ژنو كه اوايل ماه جاري برگزار شده بود، گفت: ما دلسردي خود را مطرح كرده‌ايم. ما تمايل داريم كه آ‌نها (از اتحاديه اروپا در مسير تحريم ايران پيروي كنند.)
جاش بلاك، عضو ارشد موسسه هراگ رسيو هالسي مستقر در واشنگتن و سخنگوي كميته امور عمومي آ‌مريكايي و اسراييلي (آي‌پك) در ايميلي براي روزنامه‌ اورشليم پست نوشت: اين كه دولت سوييس درصدد تضعيف فشار جهاني عليه ايران برآمده غير قابل درك است. يك عضو محترم جامعه بين‌المللي به نظام بانكي خود اجازه نخواهد داد به ايران در دور زدن تحريم‌ها كمك كند. اما به نظر مي‌رسد كه متاسفانه دولت سوييس دقيقا در حال انجام چنين كاري است. اين سوال مطرح مي‌شود كه آنها طرف چه كساني هستند؟ تهران يا غرب؟
سوييس از سال 1980 حافظ منافع آمريكا در ايران بوده است. اين كشور عضو اتحاديه اروپا نيست و هيچ‌گونه الزام حقوقي براي دنبال كردن تحريم‌هاي اتحاديه‌ي اروپا عليه ايران ندارد.
در همين حال، نوري المالكي در گفت‌وگو با شبكه ميادين كه از بيروت پخش مي‌شود، گفت: ايران با نظارت بين‌المللي و انجام بازرسي‌هاي دقيق و هم‌چنين كاهش غني‌سازي اورانيوم موافقت كرده است از اين رو جهان بايد به همكاري با آن و لغو تحريم‌هاي اعمال شده عليه اين كشور بپردازد.
وي با طرح سوالاتي از اين قبيل كه جايگاه اسراييل دراين مساله كجاست، آيا اسراييل هم اكنون چنين شفاف‌سازي را در نظارت بر تاسيسات هسته‌يي‌اش دارد، آيا مي‌پذيرد كه آژانس انرژي اتمي از تاسيساتش بازديد كند و آيا اسراييل مي‌پذيرد كه غني‌سازي را به پنج درصد كاهش دهد، تصريح كرد: چرا با وجود آنكه اخباري از پيچيده شدن مساله سلاح هسته‌اي اسراييل وجود دارد، جهان كاري در قبال اسراييل انجام نمي‌دهد؟
نخست وزير عراق تاكيد كرد: عراق در نشست 1+5 بي‌طرف بود و تنها مقدمات ديدار را فراهم كرد و در زمان نياز هم به انتقال پيام‌ها پرداخت هم‌چنين سعي كرد تا ايراني‌ها و آمريكايي‌ها را در اتاق دربسته‌اي گرد هم آورد و طرفين نيز بر آن توافق كردند و بيش از يك ديدار ميان طرفين انجام شد اما در سطح مطلوبي نبود.
مالكي با بيان اين كه مذاكرات بغداد موفقيت آميز بود، گفت: ايران و سازمان ملل از عراق به دليل مواضع بي‌طرفانه و تعهداتش و هم‌چنين تمايلش به موفقيت آميز بودن مذاكرات، تشكر كردند.
/2929
کد خبر 221455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =