این هفته برای بازنشستگان پر خبر بود.ابتدا ردیس سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که مبلغ 100 هزار تومان به حقوق آنها افزوده می شود و سپس هیات دولت 5 وزیر را برای بررسی حقوق بازنشستگان تعیین کرد.

زهرا تالانی:در همین حال صندوق تامین اجتماعی اعلام کرد که معوقه حقوق بازنشستگان این صندوق به حسابشان واریز می شود.
در تازه ترین خبر هم هیأت وزیران به استناد ماده50 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم میزان ضریب افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان را 15 درصد اعلام کرد.


تلاشها ادامه دارد
سال گذشته نمایندگان گروه‌های بازنشسته از دی‌ماه تلاش کردند تا نظر دولت را به این نکته جلب کنند که اوضاع معیشتی بازنشستگان چندان که باید روبه‌راه نیست. این نمایندگان با انتشار درخواست‌های پی‌در پی در رسانه‌های مختلف بر این نکته تاکید کردند که درصورتی‌که دولت به نرخ تورم موجود در جامعه توجه نکند وضعیت معیشتی گروه بازنشستگان کشور بدتر خواهد شد.
علی‌اکبر خبازها در دی‌ماه سال 90 درخواست افزایش 40 درصدی حقوق بازنشستگان را ارائه کرد.
ویدر این‌باره گفته بود: حق قانونی بازنشستگان تامین اجتماعی است که میزان افزایش حقوقشان با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی شان محاسبه شود؛ به هر حال باید این نکته را جدی گرفت که بازنشستگان منبع درآمد دیگری ندارند و به هر حال چشم‌شان به حقوقی است که دریافت می‌کنند.خبازها معتقد بود: وقتی بیمه‌پرداز 30 سال تمام براساس قانون تامین اجتماعی حق بیمه‌اش را واریز می‌کند انتظار دارد صندوق تامین اجتماعی نیز به قوانین‌اش پایبند باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که تقاضای 40 درصدی براساس چه متغیرهایی است، می گوید: به هر حال همه ما در همین جامعه زندگی می‌کنیم و بالارفتن قیمت‌ها را می‌بینیم، بنابراین بیراه نیست اگر 40‌درصد را معادل تورم ایجاد شده در سبد مصرفی بازنشستگان بدانیم.خبازها کمی کوتاه آمد و به نرخ تورم رسمی کشور هم راضی شد و در سال 91 گفت که در حال حاضر و براساس نظر کارشناسان اقتصادی، نرخ تورم در کشور بیش از 20 درصد است لذا حقوق بازنشستگان نیز باید به همین میزان افزایش یابد.


بازنشستگان تامین اجتماعی بلاتکلیفند
علی‌اکبر خبازها،رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق تأمین اجتماعی، می گوید که میزان افزایش حقوق بازنشستگان این صندوق هفته آینده اعلام خواهد شد.
بازنشستگان کشور به دو گروه بزرگ کشوری و تأمین اجتماعی تقسیم می‌شوند (بدون درنظر گرفتن بازنشستگان لشکری) که گروه نخست زیر نظر صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند و حقوق بازنشستگی‌شان مطابق قانون خدمات مدیریت کشوری تعیین می‌شود، بازنشستگان تأمین اجتماعی مطابق میزان بیمه‌پردازی که در طول سالیان خدمت داشته‌اند با محاسبه معدل 2 سال آخر بیمه پردازی مبلغ مستمری‌شان مشخص می‌شود.
اما رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق تأمین اجتماعی می گوید که به دنبال یکسان کردن حقوق بازنشستگی است و امیدوار است که به نتیجه برسد.
با اینکه خبازها افزایش 100 هزار تومانی حقوق بازنشستگان را بعید می داند اما اما صمد‌الله فیروزی، معاون فنی و درآمد صندوق تأمین اجتماعی، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اظهارات مدیرعامل صندوق تأمین اجتماعی مبنی بر تلاش برای افزایش 200 هزار تومانی مستمری بازنشستگان تا پایان سال، می گوید: در جهت تحقق این خواسته مدیرعامل، تا پایان سال بنا داریم در این راستا برنامه‌ریزی کرده و با توجه به منابع درآمدی، هزینه کنیم.
به گفته وی، البته تحقق این امر (افزایش حقوق‌ها) در گرو میزان منابعی است که به‌عنوان حق بیمه و سود سرمایه‌گذاری‌ها حاصل می‌شود و باید این امر پرداخت مستمری به جمعیت یک میلیون و 720 هزار نفری مستمری‌بگیر و تأمین تعهدات کوتاه‌مدت صندوق از جمله ارائه خدمات درمان، پرداخت کمک هزینه ازدواج و بارداری را کفاف دهد.
45232

 

کد خبر 222289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  4 1
  رویا ........
 • بدون نام IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  7 0
  نه توروخدا اصلا" چیزی اضافه نکنید .ما باز نشسته ها را بیش ازاین شرمنده نکنید چون ما رقم حقوقامون خیلی بالاست زندگیمون براحتی میگذره . هرینه های درمانمان را هم براحتی پرداخت میکنیم. تازه هرماه هم کلی پس انداز میکنیم .مرتب هم میریم مسافرت .حتی انقدر برامون میمونه که سالی یکی دوبارهم میریم سفرخارج.خلاصه همه چی ارومه ماچقدرخوشبختیم .هیچ نگرانی نداریم . اقزایش حقوق برای چی؟؟.تورو خدا خودتون را بزحمت نیندازین . اگر دولت محترم یک شماره حساب بده ما حتی حاضریم ماهانه مبلغی را هم بعنوان یارانه به بودجه دولت کمک کنیم. چون میدونین این وظیفمونه
 • mojtaba IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  مستمري پدر من ماهي 250هزار تومان است به نظر شما بااين گروني وتورم ميشودبااين حقوق امرار معاش كرد.هيچ منبع درامد ديگري نداريم و حدود 100هزار تومان اين پول هم خرج تحصيل وهزينه رفت امد من به مدرسه است بايد بيشتر به فكر بازنشستگان باشين