حامد کرزی محتوای کتاب «اطلس قومی قبایل افغانستان» را موهن خواند و آن را نه تنها توهین به یک قوم خاص بلکه توهینی به کل ملت افغانستان دانست و دستور داد این کتاب جمع‌آوری شود.

فارس به نقل از اهرام آنلاین نوشت: حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان چهار تن از دانشگاهیان این کشور را به دلیل انتشار کتابی موهن درباره شیعیان و هزاره‌های افغانستان از دانشگاه اخراج کرد.

 

 

رئیس آکادمی علوم و تحقیقات افغانستان به همراه سه دانشجوی دیگر به دلیل انتشار کتابی که در آن شیعیان افغانستان به دروغگویی، خشونت و ضد‌اسلامی بودن توصیف شده بودند از دانشگاه اخراج شدند. عنوان این کتاب «اطلس قومی قبایل افغانستان» نام داشت که انتشار آن خشم قوم هزاره را در افغانستان برافروخت.

 

هزاره‌ها که نزدیک به بیست درصد از جمعیت شیعیان افغانستان را تشکیل می‌دهند از زمان حمله روس‌ها به این کشور در 1979 میلادی، مورد آزار و اذیت دیگر قومیت‌های افغانستان خصوصا طالبان قرار گرفته‌اند.

 

حامد کرزی در مورد این کتاب گفت: محتوای کتاب بسیار موهن است و این کتاب تنها توهین به یک قوم خاص نیست بلکه به کل جمعیت افغانستان توهین شده است. وی همچنین دستور داد تا این کتاب جمع آوری شود.

حاجی محمد‌ محقق، یکی از سیاسیون هزاره که در دولت کرزی شرکت دارد، این کتاب را محکوم کرد و خواستار مجازات نویسندگان آن شد.

 

 

از سوی دیگر خالد حسینی، نویسنده هزاره افغانستان، در سال 2003 کتاب «بادبادک باز» را نوشت و در این کتاب به ظلم‌ها و آزار شیعیان افغانستان در طول یک سده اخیر اشاره کرد. این کتاب در ایران از سوی دو ناشر مورد توجه قرار گرفت و به فارسی ترجمه شد. همچنین در سال 2007 با اقتباس از این کتاب فیلمی ساخته شد.
6060
 

کد خبر 222363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =