فارس نوشت:

محققان دریافتند که مشاجره والدین می تواند تاثیرات طولانی بر کودکان گذاشته و باعث عدم امنیت عاطفی، استرس و مشکلات رفتاری در آینده آنها شود.

محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند: بچه های مهد کودک که والدینشان به طور مکرر و خشونت آمیز با هم مشاجره می کنند؛ احتمالا بیشتر دچار عدم امنیت عاطفی، اضطراب، استرس و مشکلات رفتاری در سالهای بعدی زندگی خود می شوند.

اما محققان درعین حال خاطرنشان کرد: هرگونه مشاجره ای برای کودکان مشکل ساز نیست. به گفته محققان، اگر والدین به شدت یکدیگر را مورد انتقاد قرار ندهند، یکدیگر را سرزنش نکنند و نسبت به یکدیگر رفتار خشونت آمیز نداشته باشند و در مقابل تلاش کنند تا مشکل خود را به شیوه سازنده حل و فصل کنند و در وسط دعوا هیجانات مثبت خود را نشان دهند و نسبت به هم مهربان باشند و از الفاظ خوب استفاده کنند، کودکان از این دعواها دچار صدمه نخواهند شد.

در این تحقیقات 235 خانواده سطح متوسط (که درآمد متوسط آنها بین 40000 و 60000 دلار در سال بود) در آمریکا بررسی شدند.

محققان زمانی که کودکان این والدین دوران مهد کودک را سپری می کردند از آنها درباره میزان کشمکش بین خودشان و سطح درآمد و شیوه تربیتی سوالاتی را پرسیدند و سپس این کودکان را به مدت هفت سال تحت نظر قرار گرفتند.

محققان به این نتیجه رسیدند: کودکانی که در دوران مهد کودک والدینشان بیشترین جنگ و دعوا را داشتند کمتر به لحاظ عاطفی از امنیت برخوردار بودند و احساس سلامت و امنیت کمتری داشتند.

کامسین استاد روانشناسی دانشگاه نوتردام گفت: ناایمنی عاطفی بدین معنا بود که آیا کودکان آشفته بودند یا در طول دعوا به زدن یا پرخاشگری می پرداختند و یا اینکه آیا به دلیل مشاجره والدینشان مضطرب بودند یا نه؟

وی گفت: مشاجره احساس امنیت عاطفی کودکان در مورد خانواده هایشان را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه بر آنها اثر سوء می گذارد.

کامسین افزود: کودک اگر احساس امنیت را از دست بدهد به لحاظ عاطفی مضطرب شده و احتمالا دچار پرخاشگری و خشونت می شود.

وی خاطرنشان کرد: احساسات کودکان درباره خود و خانواده هایشان بستگی به چگونگی ارتباط والدین با هم و با کودک دارد.

کامسین افزود: طلاق هم می تواند بر کودکان تاثیر بگذارد زیرا به معنای تغییر ساختار خانواده می باشد و جابه جایی و کمی درآمد خانواده از دیگر عوامل تاثیرگذار هستند.

301301

کد خبر 222368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =