۰ نفر
۲ تیر ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۴

دو مجموعه شعری «رجعت سرخ ستاره» و «شرحه شرحه است صدا در باد» استاد علی معلم دامغانی به زودی توسط سوره مهر تجدیدچاپ و روانه بازار کتاب می شوند.<BR> <BR>

به گزارش خبرآنلاین، اولین مجموعه شعری معلم دامغانی، «رجعت سرخ ستاره» حاوی مجموعه‌ای از مثنوی‌ها و غزل‌های شاعر است که معلم دامغانی در مقدمه این اثر اینگونه نوشته است: «این قدر هست که مرا در انتشار این مجموعه، هرگز رغبتی نبوده است، پافشاری برخی از ارباب فتوت به تشویق و دلگرمی من، این داغ را بر گرده ادب فارسی نهاد. «وه که چه طعنه زنند بر من و باز هم بر من شاعران» شاید که به حرمت نام و یاد آن عزیزان که بر زبان قلم رفته است. اهل معنی در این هرزه دراییها به دیدة اغماض بنگرند و بر این بیچاره ببخشایند»

علاوه بر مثنوی، شاعر در بخش پایانی کتاب نیز سروده‌های عاشقانه و تغزلی خود را به تحریر درآورده که همگی این غزل‌ها، دارای تمی غنایی و عرفانی می‌باشند.

در قطعه غزلی از این مجموعه، شاعر سروده است:

 

دلم ز گریه بی‌گاه خویشتن شاد است/ ز سیل خانه ما هست اگر که آباد است

به دولت غمت از عالمی رها شده‌ایم/ اسیر خویشتن است آن که از تو آزاد است

مرا جفای تو خوش‌تر که پند بی‌دردان/ رهین برق شود خرمنی که بر باد است

یکی به ناله‌ام از کاروان نمی‌خیزد/ به سقف مقبره گویی جرس به فریاد است

به صبر پهلوی خسرو درید عشق،‌ این زخم/ گمان مدار که تنها نصیب فرهاد است

معلم! از که ستانیم داد دل که سبو/ به حکم حادثه آماج سنگ بی‌داد است

 

آنطور که سایت سوره مهر گزارش داده، مجموعه دوم معلم دامغانی که به زودی تجدیدچاپ می شود، «شرحه شرحه است صدا در باد» تازه ترین مجموعه شعری اوست. در این مجموعه، 250 شعر در قالب‌های ترانه و تصنیف با موضوعات آیینی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی گردآوری شده است.

 

 

6060

کد خبر 222554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =