نامه‌ای از یک پزشک اهل بلفاست که از کشتی تایتانیک برای مادرش نوشته بود بعد از سال‌ها به خانه‌اش بازگشت.

به گزارش خبرآنلاین، نامه دکتر جان سیمپسن دستیار جراح کشتی تایتانیک  به مادرش تابستان به معرض دید عموم در می‌آید.

این نامه از ساحل کوب در شهرستان کورک آخرین جایی که کشتی تایتانیک توقف کرد، ارسال شده است.
کشتی تایتانیک در ادامه این سفر دریایی روی اقیانوس اطلس در آوریل 1912 غرق شد و بیش از 1500 نفر از مسافران این کشتی جان خود را از دست دادند.
این نامه در ساختمان تایتانیک بلفاست در شهر دوکس جایی که کشتی ساخته شده به نمایش در خواهد آمد.
دکتر سیمپسن اهل بلفاست وقتی که با کشتی تایتانیک عازم ماموریت شد 37 ساله بود  و یک پسر داشت.
او در این نامه که در سربرگ کشتی تایتانیک نوشته و تاریخ 11 آوریل 1912 بر آن حک شده، نوشته در کابین‌اش مستقر شده و اقامتگاهش در این کشتی بسیار بزرگ است.


دکتر سیمپسن یکی از کسانی بود که در اثر حادثه کشتی تایتانیک جان سپرد. وقتی نامه او در مارس در نیویورک به با قیمت 34 هزار دلار به حراج گذاشته شد این ترس وجود داشت که هیچگاه به خانه بر نخواهد گشت، اما بنیاد تایتانیک که یک بنیاد خیریه است و سرپرستی ساختمان تایتانیک در بلفاست را بر عهده دارد برای خریدن این نامه اقدام کرد.
دکتر جان مارتین نوه دکتر سیمپسن، گفت: «این نامه بخشی از تاریخ خانواده ما برای مدت طولانی بوده و مدرکی قابل لمس از مردی است که با این واقعه در تماس بوده است.»
مارتین 63 ساله گفت این نامه احساسی نیست، بلکه نشان از اندکی ملالت  دارد، نامه مردی به مادرش.
او یادآور شد: «این نامه تجسمی از لحظه‌ای تاریخی و ارتباط شخصی است با خانواده‌اش که این موضوع را برای من بسیار خاص کرده است.»
کیت دورنان خواهرزاده دکتر سیمپسن نیز گفت:« تفکری که گفته می‌شد نامه برای همیشه گم شده، واقعا وحشتناک بود و برگشت آن برای ما، بچه‌های ما و نوه‌ها یک دنیا معنا دارد.»
برایان گرگوری مدیر ارشد بنیاد تایتانیک نیز گفت: «این آخرین ارتباط بین تایتانیک و شهر بلفاست است که توسط یکی از پسران بلفاست به خانواده‌اش نوشته شده است.»
این نامه از نیوریوک به بلفاست آورده شد و بنیاد تایتانیک این نامه را پس از خریداری به بلفاست آورد تا در معرض دید عموم بگذارد. دکتر سمپسن برادرزاده سیمپسن گفت ابتدا فکر نمی‌کرد شانسی وجود داشته باشد که  این نامه از نیویورک به خانه‌اش برگردد، اما حالا این اتفاق افتاده است. 
او همچنین یادآور شد: «شاید این نامه در نگاه اول یک تکه کاغذ کوچک به نظر برسد، اما باید در نظر گرفت یکی از عظیم‌ترین تراژدی‌ها تاریخ را در بر دارد.»
‌بی‌بی‌سی / 23 ژوئن / ترجمه: زینب‌ کاظم‌خواه
58244
کد خبر 222776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
    40 0
    ببينيد خارجي ها از يك تكه كاغذ نامه يك شخص عادي در 100 سال پيش چقدر بزرگنمايي و ارزش گذاري ميكنند و آن را در موزه نگه ميدارند اما ما سنگ نوشته و نقاشي هاي هنرمندان، شاهان و دلاوران ايراني با قدمتي 2500 ساله داريم كه در حال نابودي است. فرق كشور توسعه يافته و توسعه نيافته در اين چيزهاست.