۰ نفر
۹ آبان ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۶

شرکت ایسوس اولین مادربورد خود را که یو.اس.بی3 به‌همراه دارد، به نمایش در آورد. به‌نظر می‌رسد این اقدام که با همکاری شرکتی ناشناس انجام شده، بدون هماهنگی اینتل و دیگر شرکای یو.اس.بی انجام شده است.

علیرضا خراسانی: مادربورد جدید ایسوس با کد P7P55D-E در نوع خود اولین مادربوردی است که یو.اس.بی پرسرعت نسخه 3 را یدک می‌کشد. بورد مذکور روی چیپ اینتل موسوم به P55 سوار شده، اما پورت یو.اس.بی پرسرعت را داخل خود ندارد؛ بلکه ایسوس کنترولری متعلق به شرکتی ناشناس را مانند قلاب به بورد خود متصل کرده است.

این بورد هم‌چنین دارای یک جفت پورت ساتا 6 گیگابیت بر ثانیه و 6 پورت 3 گیگابیت بر ثانیه است. دو اسلات برای کارت گرافیک از نوع ایکس16 که هم کارت‌های کراس‌فایر ای.ام.دی و هم فناوری چند کارته اس.ال.آی متعلق به ان‌ویدیا را در خود جای داده و یک زوج از پورت‌های اترنت گیگابیت را نیز در خود دارد.

پورت یو.اس.بی جدید هم‌چنین نسخه‌های قبلی 1.1 و 2 را نیز حمایت می‌کند؛ علاوه بر این‌که روی خود بورد، 10 پورت یو.اس.بی2 نیز به صورت آن‌بورد در کنار اتصال دهنده esata وجود دارد . هم‌چنین ایسوس برای کسانی که فقط مادربورد سری قدیمی p7p55d را دارند نیز یک کارت به نام U3S6 PCIe x4 ساخته تا آنها نیز از یو.اس.بی نسخه 3 و سایر فناوری‌های جدید بهره‌مند شوند.

اینتل قبلا اعلام کرده بود تا سال 2011 / 1390، یو.اس.بی نسخه3 را روی بوردهای خود ارایه نخواهد کرد؛ اما ایسوس با این کار نشان داد زودتر از سایر رقبا مشتاق به ورود این پورت به بازار است و حتی حاضر است آن‌را به صورت کنترولر جدا از بورد ارایه دهد. واقعیت این است که شرکت‌ها و کاربران علاقمندند که این پورت پرسرعت جدید را به صورت واقعی و نه آزمایشگاهی تست بزنند.

البته اینتل اعلام کرده که واسط جدید HXCI را برای سازندگان درست کرده تا بتوانند یو.اس.بی جدید را به بورد متصل کنند. در حال حاضر شرکت‌های NEC‌ و فوجیتسو، کنترلرهای جداگانه‌ای برای آن ساخته‌اند.

دلیل اصلی عدم رغبت اینتل به این کار، این است که آنها روی معماری سی.پی.یوهای نهالم با دو باس جدید QPI و DMI کار می کنند که با در اختیار داشتن پی.سی.آی 5 گیگاهرتز و ساتای 6 گیکابیت بر ثانیه، سرعت کار را به دو برابر افزایش می‌دهند. به‌همین دلیل، اولویت روی یو.اس.بی3 که سرعتش در مقایسه با آنها بسیار کمتر است، نخواهد بود.

کد خبر 22279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =