فارس نوشت:

معاون راهبردی و حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: 65 تا 70 درصد جرم زندانیان کنونی کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم به پرونده‌های مواد مخدر مربوط است.

محمد باقر ذوالقدر در مراسم بزرگداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وزارت بهداشت اظهار داشت: با توجه به اینکه در زمینه مقابله و مبارزه با مواد مخدر به خصوص در حوزه پیشگیری دیر شروع کرده‌ایم سنگرهای زیادی را از دست داده و باید با هزینه‌ای سنگین به وضعیت مطلوب بازگردیم.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر امروز یک نیاز جهانی به حساب می‌آید افزود: هیچ پیمان‌نامه‌ امنیتی بین کشورها وجود ندارد که در آن عناوین مهم و سرلیست آن مبحث مواد مخدر نباشد.

ذوالقدر با اشاره به همسایه بودن ایران با کشور افغانستان که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان به حساب می‌آید تصریح کرد: افغانستان در تولید تریاک مقام نخست جهان را دارد و در کشت خشخاش رتبه دوم را کسب کرده و کشور مراکش در تولید خشخاش رتبه اول را دارد و در نهایت پاکستان تولید‌کننده سوم خشخاش در دنیا به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: ایران بیش از هزار کیلومتر با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر مرز مشترک دارد و این در حالی است که در زمان پایان حکومت طالبان در افغانستان سالانه 200 تن مواد مخدر کشت می‌شد ولی با حضور کشورهای فرا منطقه‌ای اکنون این تولیدات به 8 تا 9 هزار تن در سال می‌رسد وکه افغانستان خود مصرف کننده نیست بلکه آن را صادر می‌کند.


مواد مخدر،ابزار جنگ نرم علیه ایرانیان

ذوالقدر تصریح کرد: امروز نه تنها تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش نیافته است بلکه مواد مخدر به عنوان یک محرک جنگ نرم علیه کشورمان استفاده می‌شود تا دشمنان بتوانند در این جنگ سرمایه‌های انسانی را از بین ببرند که از 10 سال گذشته با افزایش تولید مواد مخدر ابعاد این جنگ نیز بیشتر شده است.

وی افزود: مواد مخدر فقط یک مسئله اجتماعی نیست بلکه سرمایه انسانی ما را تضعیف می‌کند و جوان‌های عرضه تولید را حذف می‌کند و نباید به آن ساده نگاه کرد.

ذوالقدر ادامه داد: آمارهای متعددی در زمینه تعداد معتادان وجود دارد و با نگاهی به پرونده‌های قضایی در می‌یابیم که مواد مخدر سومین جرم از بین 10 جرم شاخص کشور به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه در سال 90 تعداد پرونده‌های مواد مخدر تا 4 درصد افزایش یافت و به بالغ بر 300 هزار پرونده رسید تصریح کرد: یکی از دیگر شاخص‌ها در این زمینه عملیات پلیس است که در سال گذشته شاهد دستگیری 225 هزار معتاد توسط پلیس در خیابان‌ها بودیم که نسبت به سال گذشته آن 7 درصد این دستگیری‌ها افزایش یافته است.

ذوالقدر با اشاره به افزایش 9 درصد دستگیری قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر در سال 90 نسبت به سال گذشته آن گفت: متأسفانه ما کشوری هستیم که زندانی زیادی داریم و 45 درصد زندانیان ما به طور مستقیم پرونده آنان مربوط به مواد مخدر است.

وی بیان داشت: با این حال سن اعتیاد در حال کاهش است و استفاده از مواد روانگردان در کشور ما که اکنون به عنوان یک صادر کننده نیز به حساب می‌آید افزایش یافته است و این در حالی است که استفاده از مواد روانگردان بسیار خطرناک‌تر از مواد مخدر بوده زیرا مصرف کننده مواد مخدر سنتی بی‌حال شده و از خشونت پرهیز می‌کند ولی پرونده‌های بسیاری از سربریدن والدین و تجاوز به محارم توسط مصرف‌کنندگان روانگردان وجود دارد.

ذوالقدر ادامه داد: عوارض اعتیاد مواد روانگردان از نظر بهداشت جسمی و روانی، اجتماعی و اخلاقی و در مجموع سلامت جامعه بسیار خطرناک‌تر بوده و افراد بسیاری را درگیر می‌کند و این در شرایطی است که 65 تا 70 درصد جرم زندانیان کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به مواد مخدر است.

وی با اشاره به مسمومیت‌های مکرر که به مرگ و میر منجر می‌شود و همچنین ابتلا به HIV و هپاتیت که از دیگر عوارض مصرف مواد مخدر است گفت: این بلای خانمان‌سوز آمار طلاق‌ها را به خصوص در شهرهای بزرگ افزایش یافته و همه می‌دانیم که طلاق خود عامل مشکلات بسیاری در جامعه به حساب می‌آید.

ذوالقدر با اشاره به عوارض سیاسی و امنیتی مواد مخدر و همچنین تضعیف هر کشوری در مقابل حملات دشمنانش به دلیل ضعیف شدن جوانان آن کشور افزود: برای کنترل، مقابله و مبارزه با مواد مخدر دولت هزینه‌های زیادی را می‌پردازد که می‌تواند برای تولید صرف شود.

وی اظهار داشت: برای بحث پیشگیری در حوزه مواد مخدر باید یک بسیج همگانی صورت گیرد زیرا مبارزه به صورتی که در طول سال‌های اخیر انجام شده است نتیجه زیادی نخواهد داشت و متأسفانه ما کارهای بزرگی در زمینه پیشگیری انجام نداده‌ایم البته نیروی انتظامی مبارزات بسیار خوبی که منجر به شهادت 3 هزار نفر در کشور شده است انجام داده است ولی باید در 3 حوزه پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالثیه بیشتر اقدام کنیم.

وی گفت: پیشگیری اولیه مبحث ارتقای فرهنگ عمومی و بهبود وضعیت اقتصادی تعریف می‌شود و در سطح دوم پیشگیری ثانویه افراد با مداخلات به موقع باید از اعتیاد دور شوند که مصداق بارز آن آ‌موزش دانش‌آموزان و دانشجویان هستند.

ذوالقدر با اشاره به پیشگیری ثالثیه که در قانون نیز برای نگهداری معتادان در بازداشتگاه‌های مخصوص آمده است گفت: این مسئله کمک می‌کند تا معتاد پس از درمان دیگر به چرخه اعتیاد باز نگردد و در این زمینه توانسته‌ایم با ایجاد شبکه «شما و ما» و همچنین سامانه «واگو» اطلاع‌رسانی جامعی را به مردم انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس درخواست دادیم تا دستگاه‌های متولی به قوه قضائیه کمک کنند تا بتوانیم در کنار وزارت بهداشت، وزارت علوم، آموزش و پرورش و دستگاه‌های امنیتی و نیروی انتظامی فعالیت‌هایمان را در زمینه پیشگیری از اعتیاد گسترش دهیم.

301301

کد خبر 223193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =