ایرنا نوشت:

محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی با بیان آن كه، بانك ها و موسسات اعتباری باید بازرسان خود را متناسب با واحدها افزایش دهند، افزود: علاوه بر این باید حسابرسی داخلی را نیز در بانك ها افزایش داد.

وی با تاكید بر این كه، كنترل های داخلی در سیستم بانكی را باید تقویت كرد، اظهار داشت: در نهایت حسابرسی های میان دوره ای نیز انجام می شود تا بانك مركزی بتواند از طریق گزارش گیری حسابرسی شده بانك ها و موسسات را در طول سال كنترل كند.

وی ادامه داد: بانك مركزی نیز به طور تصادفی به واحدهای بانكی مراجعه و اشكالات را بررسی می كند.

بهمنی با بیان آن كه، سیستم بانكداری به دلیل گسترده تر شدن عملیات الكترونیكی هر روز پیچیده تر می شود، اظهار داشت: در گذشته با بررسی های ساده می توانستیم تمام مسایل بانكی را تشخیص دهیم، اما هم اكنون عملیات بانكی الكترونیكی و بسیار پیچیده شده است.

وی تصریح كرد: بنا بر این باید كیفیت بازرسی ها را در واحدها افزایش دهیم تا بتوانیم با این پیچیدگی ها و سختی شرایطی كه بر اثر این پیچیدگی ها رخ داده است مقابله كنیم.

رییس كل بانك مركزی درباره ایران چك ها نیز گفت: در حال حاضر 65 درصد نیاز نظام مالی كشور از طریق این چك پول ها بر طرف می شود.

وی با اشاره به این كه، 54 درصد حجم اسكناس های در گردش، چك های 50 هزار تومانی است ادامه داد: بانك مركزی معادل این چك ها پول را بلوكه می كند و بنا بر این حجم پول تفاوتی نمی كند.

بهمنی اظهار داشت: برای یك برگ چك پول و اسكناس 48 تا 52 تومان هزینه می شود و اگر بجای یك چك 50 هزار تومانی 50 تا اسكناس هزار تومانی چاپ شود هزینه هنگفتی باید پرداخت كرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این شمردن ایران چك برای تحویل داران بانك ها بسیار آسان تر بوده و هزینه امحا نیز كمتر است.

وی با بیان آن كه، مركب 'یووی'‌ و نخ حرارتی داخل اسكناس از طریق واردات تامین می شود، ‌اظهار داشت: سرانه اسكناس در ایران 118 است و این میزان در دنیا بسیار بالا است.

/3131

کد خبر 223394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =