۰ نفر
۱۶ تیر ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۵

فارس نوشت:

"هانی الحسن"، عضو شورای مرکزی جنبش فتح و اولین سفیر فلسطین در ایران پس از پیروزی انقلاب صبح امروز جمعه در اردن درگذشت.
به گزارش روزنامه "القدس العربی"، هانی الحسن عضو شورای مرکزی جنبش فتح و از رهبران برجسته فلسطینی امروز در یکی از بیمارستان های امان درگذشت.

هانی الحسن از یکشنبه گذشته بر اثر ابتلا به سکته مغزی در بیمارستان بستری و به کما رفته بود.

جسد هانی الحسن که از بنیانگذاران جنبش آزادی بخش ملی فلسطین به شمار می رود فردا شنبه در فلسطین تشییع و به خاک سپرده می شود.

هانی الحسن متولد 1938 در روستای اجزم از توابع شهر حیفا بود وی به همراه تنی چند از مبارزان فلسطینی در دهه 60 قرن 20 شاخه فتح در اروپای غربی رادر آلمان تاسیس کرد. هانی الحسن در آلمان تحصیل کرده بود و زبان آلمانی را به خوبی می دانست.

وی در سال 2007 پیش از آنکه به عنوان مشاور ارشد محمود عباس رئیس کنونی تشکیلات خودگردانی فلسطین منصوب شود  به عنوان نماینده تام الاختیار فتح در امور عضو گیری و سازماندهی فعالیت می‌کرد.

الحسن همچنین  اولین وزیر کشور تشکیلات خودگردان فلسطین پس از تاسیسش نیز محسوب می شد.

به دلیل آشنایی که هانی الحسن در اروپا با دانشجویان ایرانی عضو انجمن اسلامی دانشگاه های اروپا قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری  امام خمینی (ره) داشت  یاسر عرفات در سال 1979 وی را به عنوان اولین سفیر فلسطین در ایران تعیین کرد.

در ایامی که ایران انقلابی در جنگ تحمیلی با عراق به سر می برد، عرفات، الحسن را از تهران فراخواند تا جامه وزارت کشور را به تن او کند. پس از او صلاح زواوی دومین سفیر فلسطین در ایران پس از هانی الحسن شد.

49261

کد خبر 225893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =