محمدرضا عارف درباره شایعات کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد.

محمود عزیزی: به گزارش خبرآنلاین، در حالی که گمانه زنی ها درباره حضور جدی محمدرضا عارف معاون اول دولت خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری افزایش یافته، خود او هم در گفت وگویی این مساله را رد نکرده است.

 این چهره سیاسی اصلاح طلب درباره‌ احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به ایسنا گفته که این موضوع را بحثی زودرس و «زود هنگام» می داند و تاکید کرده است: «باید تلاش کنیم فضا برای مشارکت حداکثری فراهم شود.»

وی تصریح کرده است:«باید تلاش این باشد که فضا به سمت مشارکت حداکثری پیش رفته و تمام مردم با انگیزه تشویق شوند که در انتخابات حضور داشته باشند.»

 گزینه آتی انتخابات؟

 شیوه پاسخ دهی عارف به این معنا است که او را باید یکی از گزینه های انتخابات آتی ریاست جمهوری دانست. برخی اخبار  غیر رسمی هم از آغاز به کار فعالیت های انتخاباتی او حکایت دارد.

پله پله تا سیاست

عارف 61 ساله که استاد رشته مهندسی برق است و علایق علمی بر سیاسی در وی ترجیح دارد بعد از مسئولیتش در سالهای 73 تا 76 در قامت ریاست دانشگاه تهران شناخته شد.
با پیروزی اصلاح طلبان و ریاست جمهوری سید محمد خاتمی به عنوان وزیر وزارتخانه پست و تلگراف و تلفن در آن دوران انتخاب شد و تا سال 79 در این سمت بود.
در ادامه هم در سال 79 با سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی، اولین رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور شد و یک سال در این سمت بود. در نهایت در دولت دوم خاتمی به معاون اولی در دولت رسید.

واکنش به احتمال حضور عارف در انتخابات ریاست جمهوری

با جدی شدن  موضوع حضور عارف در انتخابات، برخی از اصلاح طلبان به این حضور واکنش نشان دادند آنچنان که محمد جوادحق شناس عضو حزب اعتماد ملی در گفت وگویی این پرسش را مطرح کرده که عارف تاکنون کجا بوده است و چرا  در چند سال اخیر هیچ گونه اظهار نظر سیاسی نداشته است.

 در مقابل، اصولگرایان تمایل جدی به حضور عارف در انتخابات دارند و وی را به عنوان یک رقیب معتدل می شناسند. آنچنان که نخستین بار حسن غفوری فرد عضو حزب موتلفه از حضور قطعی عارف در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و نبی حبیبی حضور اصلاح طلبان در انتخابات را ضروری دانست.

انتصاب مجدد عارف از سوی رهبر انقلاب به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله فاکتورهایی است که احتمال موفقیت وی را در انتخابات و گذشتن از فیلتر شورای نگهبان افزایش می دهد.

عارف درباره‌ی نوسازی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در مسیر منتهی به انتخابات ریاست جمهوری گفته است: در عرصه‌ نوسازی و بازسازی فضای سیاسی باید تلاش شود تمام اعضا و گروه‌های مختلف احساس کنند که می‌توانند فعالیت داشته باشند.

وی نوسازی را یکی از ضرورت‌های احزاب و گروه‌های سیاسی دانست و افزود: در تمام زمان‌ها انتظار این است که احزاب و گروه‌های سیاسی خود به عنوان نقدی بر عملکردشان اقدام به نوسازی کنند. ظاهرا باید نام عارف را به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری یازدهم که حضورش قطعی شده به شمار آورد.

/27212

کد خبر 227617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اصلاح طلب IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  15 2
  اصلاح طلب ها یک عیب کشنده دارند و آن کلی گویی است.
 • امین IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  10 20
  دکتر عارف از نظر علمی بی شک استاد به تمام معناست. به لحاظ منش و اخلاق هم صد در صد قابل احترامند. به لحاظ طرز فکر و منش سیاسی هم عملکرد قابل قبولی داشتند. اما ظرفیت رئیس جمهور شدن را ندارند. با نهایت احترام به ایشان، مطرح شدن آقای عارف به عنوان نامزد اصلاح طلبها، یعنی پذیرفتن شکستن قبل از رقابت، یعنی فقط تنور را الکی گرم کردن، یعنی بازیچه شدن. یا باید یک نامزد شاخص معرفی شود و یا همان بهتر که اصلاح طلبها اصلا شرکت نکنند
 • بدون نام EU ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  8 29
  ايشان به درد پست رييس جمهوري نميخورد و راي نمي آورد
 • تسوکه IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  27 3
  پروفسور عارف، استاد دانشکده برق دانشگاه شریف است و فکر میکنم سواد و درک کافی برای اداره ی این مملکت را دارد.
 • بدون نام IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  31 6
  چون اصول گراها از حضور ایشان خوشحال می شوند پس من شدیداً با حضور ایشان مخالفم. مگه انتخابات صحنه ی تئاتر است که با این سخنان اظهار نظر میکنند!!! حضور یک اصلاح طلب لازم است یعنی چه؟؟ این فقط یک معنی دارد : صف های صندوق رای با طرفداران اصلاحات تشکیل می شود
  • سياستمدار IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
   6 0
   اون اصلاح طلبهايي كه شما انتظار ورودشان به صحنه انتخابات را داريد، رد صلاحيت مي شوند! پس بهتر است از الان به فكر شناساندن اصلاح طلبهاي ميانه رو براي مردم باشيد!
 • هادی IT ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  19 0
  جدا از تمایلات سیاسی آقای دکتر عارف، ایشان به عنوان یکی از بزرگترین استادان رشته برق مورد احترام و افتخار جامعه داخل و خارج از کشور می باشد. پایان نامه دکترای ایشان از دانشگاه استنفورد و شبکه معروف به "شبکه عارف(Aref Networks)" سال هاست که مورد بحث جامعه برق و مخابرات جهان می باشد. خبرآنلاین این مطلب علمی است، خواهشمند است چاپ کنید.
 • بدون نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  10 0
  انشاا...
 • بدون نام US ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  20 0
  كاش اين گره با دست باز شود و كار به دندان نكشد.
 • كريم IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  19 0
  هر كس كه ميخوادكانديد بشه بايد سياست خارجي بلد باشه تا اوضاع بهتر بشه
 • بدون نام IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  2 32
  اصلاحات مرد
 • بدون نام IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  14 12
  همان بهتر که هيچ اصلاح طلبي در انتخابات حضور نيابد
 • بدون نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  16 1
  اصولگرايان رقيب اطلاح طلب ها نيستند
 • بدون نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  12 7
  آقاي عارف چه کسي از شما دعوت کرده که بياييد؟
 • بدون نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  15 4
  اصلاح طلب واقعي مشارکت سياسي را از دست نمي دهد
 • بدون نام IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  2 26
  جمعش کنيد! اصلاح طلب ديگه نيست
 • بدون نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  25 3
  بدون اصلاح طلبان انتخابات یک جک خنده دار میشه.
 • بدون نام US ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  23 1
  اصلاحات اساسي، تنها راه برون رفت