مهر نوشت:

 معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ بخشنامه اولویت‌بندی جدید ارزی توسط بانک مرکزی خبر داد و با تاکید بر اینکه کالاهای اساسی همچنان در اولویت اول تخصیص ارز 1226 تومانی قرار دارند، گفت: 5 اولویت ارز 1226 تومانی و 5 اولویت دیگر ارز حاصل از صادرات دریافت خواهند کرد.

/3131

کیومرث فتح الله کرمانشاهی در گفتگو با مهر گفت: تا پیش از ابلاغ این بخشنامه وزارت صنعت معدن و تجارت اطمینان نداشت که کالاهای اساسی ضروری، مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات و قطعات یدکی ، تجهیزات پزشکی و دارویی، ارز مرجع دریافت کنند اما با ابلاغ این بخشنامه این اطمینان حاصل شده که بتوان ارز 1226 تومانی را به کالاهایی اختصاص داد که تامین آنها اولویت کشور است.
 معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: متاسفانه تا پیش از این، اگر دو ثبت سفارش از سوی یک متقاضی برای دریافت ارز صورت می گرفت که یکی از آنها کالاهای اساسی و دیگری کالاهای غیرضروری بود؛ در مواردی مشاهده می شد که کالاهای غیر ضروری ارز دریافت می کردند اما کالاهای ضروری از دریافت ارز محروم می ماندند.
وی تصریح کرد: بر این اساس، در اقدام جدیدی که با همکاری مشترک وزارت صنعت معدن و تجارت و بانک مرکزی صورت گرفته،  کل کتاب تعرفه به 10 گروه کالایی تقسیم شده است که 5 گروه آنها ارز 1226 تومانی گرفته و مابقی ارز خارجی و با منشا صادرات دریافت خواهند کرد.
کرمانشاهی با تاکید بر اینکه هیچ گونه مشکلی به لحاظ منابع ارزی وجود ندارد، ادامه داد: به دنبال این هستیم که به سیستم بانکی اعلام کنیم که این 5 گروه کالایی اولویت اول ما هستند و البته این به مفهوم رانت نیست بلکه هدف ما تسهیل دریافت ارز مرجع از سوی کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز است .
وی خاطر نشان کرد: کالاهای اساسی ضروری مواد اولیه کارخانجات ، ماشین آلات و قطعات یدکی در اولویت اول برای دریافت ارز 1226 تومانی هستند که البته در حال جمع بندی نظرات فعالان اقتصادی در مورد این اولویت بندی هستیم تا اگر اشکالی وجود دارد، ظرف یک هفته تا ده روز آینده بتوانیم نظرات را جمع بندی و اعمال کنیم. کرمانشاهی تاکید کرد: کالاهای اساسی همچنان در اولویت اول تامین ارز 1226 تومانی هستند .
وی ادامه داد: بخشنامه اولویت بندی ارز پنجشنبه هفته گذشته به سیستم بانکی اعلام شده و هم اکنون نیز لازم الاجراست و بانکها موظفند براساس اولویت بندی ارزی که بانک مرکزی به آنها ابلاغ کرده ،کار تخصیص ارز دولتی را انجام دهند.
کرمانشاهی در پایان خاطر نشان کرد: چنانچه هر یک از متقاضیان دریافت ارز که کالای ثبت سفارش شده آنها در اولویت دریافت ارز مرجع باشد با مشکل در سیستم بانکی مواجه شدند مراتب را به بانک مرکزی، دستگاههای نظارتی و در نهایت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند.
کد خبر 228086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۵
  27
  هر روز قانون را تغییر می دهند و بر سر ما منت هم می گذارند.این کار یعنی محدودیت ارزی اما رویشان نمی شود بگویند ارز نداریم.
 • بدون نام EU ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۵
  21
  پرتقال مصری، انگور شیلی، موز اکوادور ...پوشاک و سایر بنجلات(!!!) چینی...هیوندای، کیا، پورشه ... هم جز کالاهای اساسی حساب میشه یا نه؟
 • امیدوار IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۵
  18
  باز دوباره عمو بهمنی خبرای خوش آورد برامون.
 • بدون نام IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۵
  17
  "کرمانشاهی در پایان خاطر نشان کرد: چنانچه هر یک از متقاضیان دریافت ارز که کالای ثبت سفارش شده آنها در اولویت دریافت ارز مرجع باشد با مشکل در سیستم بانکی مواجه شدند مراتب را به بانک مرکزی، دستگاههای نظارتی و در نهایت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند." متقاضیان دریافت ارز چندین سال است که به دستگاههای فوق مشکلات را اعلام میکنند.اشکال این است که به مشکلات رسیدگی نمیشود.
 • بدون نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۶
  0
  با این تعدد تغییرات قوانین وارداتی دوارد کننده ها هم گیج و سردرگم شدند. راه حل مناسب و بهتری بیندیشید.