سال پیش فروش کتاب در کیندل، نوک، آی پدها و گوشی‌های هوشمند برای نخستین بار در بخش کتاب‌های داستان بزرگسالان آمریکا از کتاب‌های چاپی جلو افتاد.<BR>

ایبنا به نقل از نیویورک تایمز گزارش داد: در حالی که کتاب‌های الکترونیک هنوز در همه زمینه های تجارت کتاب بزرگسال از کتاب‌های چاپی جلو نیفتاده‌اند، کتاب‌های چاپی قدرت را در همه زیربخش‌ها شامل کتاب‌های داستانی جلد سخت، داستان‌های ارزان قیمت، و داستان‌های باکیفیت گران قیمت در اختیار دارند. جدیدترین آماری که از سوی انجمن ناشران آمریکایی و گروه تحقیقات صنعت کتاب منتشر شده، نشان می‌دهد که 388 میلیون نسخه کتاب الکترونیک سال پیش فروخته شد که 210 درصد از 125 میلیون نسخه کتاب فروخته شده در سال 2010 بیشتر بود.

 

در بخش درآمد، فروش کتاب‌های الکترونیک بیش از دو برابر شده و به بیش از 2 میلیارد دلار در سال 2011 رسیده است. این رقم در سال 2010 معادل 869 میلیون دلار بود. در این میان هر چند کتاب مشخصی عنوان نشده اما در مجموع کتاب های لورا هایلن براند در راس پرفروش ها جای داشت. «دختری با خالکوبی اژدها» نوشته استیگ لارسن نیز جایگاه دوم را در اختیار داشت.

 

به گفته اندی اسپورکین سخنگوی این انجمن در حالی که کتاب های الکترونیک رشدی جدی را تجربه کرده اند، در سال 2011 هر دو نوع چاپ سنتی و انتشار الکترونیکی با مبلغ 1/11 میلیارد در بخش تجارت کتاب درآمد داشته اند و علت این امر ارزش بیشتر کتاب‌های چاپی در برابر بخش دیجیتال است.

 

اسپورکین در برابر این مساله که چه زمانی کتاب‌های الکترونیک ممکن است به عنوان پیشتاز بی چون و چرا وارد عمل شوند و بیش از 50 درصد درآمد را به خود اختصاص دهند، گفت این امر به سرعت امکان‌پذیر نخواهد شد.

 

در بخش داستان بزرگسالان سهم درآمدی کتاب‌های الکترونیک 30 درصد است، در صورتی که دیگر بخش‌های تجارت کتاب چون بخش کتاب‌های کودک و نوجوان محاسبه شود، آن گاه رشد کتاب الکترونیک کمتر از این است و سهم کتاب های الکترونیک به 15 درصد درآمد کل می‌رسد. با این حال این میزان برای سال 2010 تنها شامل 6 درصد کل بازار کتاب می‌شد. افزایش کتاب های الکترونیک هنوز به اندازه کافی برای جبران کاهش درآمد در تمامی بازار کتاب که شامل بخش تجاری، سرگرمی، آموزشی، حرفه ای و بخش های علمی است، کافی نیست. برمبنای این گزارش درآمد چاپ کتاب به طور کلی در سال 2011 به میزان 5/2 درصد کاهش داشت و به 2/27 میلیارد دلار رسید.

 

در همین حال شمار فروش کلی از نظر واحد به میزان 4/3 درصد بیشتر از سال پیش بود و از 68/2 میلیارد نسخه به 77/2 میلیارد نسخه رسید. ورشکستگی بیش از 500 خرده فروشی در سال 2011 به نظر می رسد که به فروش کتاب صدمه زده باشد و با کاهش 6/12 درصد، آن را به سطح به 59/6 میلیارد دلار رسانده است. با این حال با وجود این کاهش، فروش کتاب به صورت خرده فروشی، هنوز نخستین گزینه برای فروش کتاب در سال 2011 بود.

در همین حال فروش آنلاین کتاب نیز 35 درصد رشد کرد و در سال 2011 به بیش از 5 میلیارد دلار رسید، که در واقع 18 درصد از تمامی کتاب های فروخته شده را در بر می‌گرفت.

از نقاط روشن دیگر در حوزه فروش کتاب در سال گذشته، علاوه بر رشد فروش کتاب‌های الکترونیک، فروش رو به رشد کتاب‌های کودک و نوجوان بود که با رشد 12 درصدی به میزان 78/2 میلیارد دلار رسید و بزرگترین رشد را در برابر دیگر زیربخش‌ها به خود اختصاص داد.

علاوه بر این، فروش کتاب‌های پرفروشی چون «عطش بازی» نوشته سوزان کالینز به بازار نشر و آمار فروش کمک کرد.

اما مساله اخراج ها هنوز در صنعت چاپ دیده می‌شود و خیلی‌ها نگرانند که اگر تغییر ایجاد نشود، اخراج‌های دیگری در این صنعت دیده شود. کاهش‌های اجباری در هزینه‌های اختیاری نیز برای نخستین بار در سال 2011 دیده شد. و کارکنان داخل این صنعت متوجه این هستند که کاهش 10 درصدی در این زمینه ها ممکن است به کاهش‌های جدی‌تر بعدی منجر شود. آمار نشان می دهد که درآمد کلی بخش تجارت کتاب تقریبا ثابت بوده و درآمد خالص ناشران در سال 2011 معادل 97/13 میلیارد دلار بود که در مقایسه با 9/13 میلیارد دلار سال 2010 تنها رشدی 5/0 درصدی را تجربه کرده است.

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 229052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =