اظهارات اخیر برخی مقامات قضایی از دادستان تهران گرفته تا رئیس دستگاه قضا، درباره حیطه مصونیت قضایی نمایندگان، در آغاز جلسه علنی امروز با واکنش​هایی روبرو شد.

به گزرش خبرآنلاين، محمدرضا تابش نماينده اردکان در تذکري با بيان اينکه در رأس امور بودن مجلس تا کنون از سوی رئیس قوه مجریه مورد بي​توجهي قرار می​گرفت اخیراً هم رئیس قوه قضائیه موضوع مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس را منتفی دانسته است، اظهار داشت: چنين شير بي​يال و دم و اشکني، خدا هم نافريد! اگر در نظام مردم​سالار ما مجلس و نمایندگان مردم از پشتوانه​های قانونی در مقام ایفای وظایف نمایندگی برخوردار نباشند چگونه می توانند به وظایف قانونی خود عمل کنند و با مسئولان امر و دستگاه​هایی که مرتکب تخلفی شده​اند و حق مردم را تضعیف نموده اند برخورد نمایند و ناروایی ها را افشا نمایند.
وي خطاب به رئيس مجلس افزود: انتظار از جنابعالی این بود که براساس ماده 107 امروز در نطقتان به این موضوع مهم اشاره می​کردید و از حیثیت و اختیارات نمایندگان دفاع می کردید.  براساس اصل 86 قانون اساسی و ماده 75 آیین نامه داخلی مجلس نمایندگان در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر خود کاملاً آزادند و نمی توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده​اند یا آرایی که در راستای وظایف خود داده اند تحت تعقیب قرار گیرند.
رئیس مجلس در پاسخ به وي با بیان اینکه اختیار رئیس است که در سخنرانی خود نکته​ای را بگوید یا نگويد و در اين باره نمي​توان به او تذکر داد، گفت: اصل اینکه نمایندگان در ایفای نظر خودشان و اظهار نظر و رأیشان آزاد هستند و کسی در این زمینه حق تعقیب و توبیخ نمایندگان را ندارند قبول است و اصل قانون اساسی است و کسی نمی تواند مخالف آن نظر دهد. اما بحث در توهین و افترا است و نمایندگان به خاطر آزادی بیان نمی توانند به کسی توهین کنند یا افترا بزنند. بنابراین این تصور که قوه قضائیه می تواند به خاطر اظهار نظر در ایفای وظیفه نماینده ای را تحت تعقیب قرار دهند تصور باطلی است.
تابش در اظهارات خود نامي از علي مطهري نبرد اما اخيرا دادستان تهران عليه وي اعلام جرم کرده و آخرين نطق وي در مجلس هشتم را مصداق نشر اکاذيب و تشويش اذهان عمومي و اهانت به رئيس جمهور دانسته بود.
/2929
کد خبر 229705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =