ایرنا نوشت:

رییس مركز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری از آماده‌سازی دادخواست جدیدی علیه آمریكا و اروپا كه تحریم‌های خارج از شورای امنیت سازمان ملل علیه كشورمان وضع كرده‌اند خبر داد و گفت: این دادخواست را به زودی ثبت و پیگیری می‌كنیم.
مجید جعفرزاده با تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای استیفای حقوق جمهوری اسلامی ایران در دعاوی بین‌المللی، اولویت نخست این مركز در راستای حمایت از منافع ملت را مقابله با اقدامات خصمانه قدرت‌های بزرگ در اعمال تدابیر محدودكننده و دفع تحریم‌های یك و چندجانبه از سوی دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی بیان كرد.
وی، مصالحه نزدیك به 2 هزار و 500 پرونده از مجموع چهارهزار پرونده علیه ایران به نفع كشورمان، وصول تقریباً 2/2 میلیارد دلار از طرف آمریكایی، استرداد و تملك میزان قابل توجهی از اموال را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده از سوی این مركز طی سال‌های اخیر برشمرد كه از طریق دیوان داوری دعاوی ایران‏‏ـ آمریكا انجام شده است.
گزيده سخنان وي از اين قرار است:
·         به تازگی موفق شدیم تصمیم اتحادیه اروپا در تحریم «شركت كالای نفت» را توسط دیوان عدالت اروپایی نقض كرده و این شركت را از فهرست تحریم‌ها خارج كنیم. دادگاه حتی در این زمینه اتحادیه اروپا را به پرداخت هزینه‌های دادرسی به طرف ایرانی این پرونده نیز محكوم كرد.
·         در برخی موارد كه پول‌های ایران در خارج از كشور بلوكه می‏شود، با موفقیت در دعاوی مربوط به این پرونده‌ها، نه تنها این پول را همراه با سود مدتی كه بلوكه بوده پس می‌گیریم بلكه خسارت ماندن پول نیز از آنها گرفته می‌شود.
·         طی سه دهه اخیر، جمهوری اسلامی ایران پاسخگوی دعاوی مطرح شده از سوی آمریكا علیه كشورمان در دیوان داوری دعاوی ایران ـ آمریكا بوده است اما اكنون نوبت رسیدگی به دعاوی ایران علیه آمریكا شده و به علاوه دولت ایران بیش از 24 دادخواست علیه تحریم‌های اتحادیه اروپا در دادگاه عدالت اروپایی به ثبت رسانده است. در مجموع 17 پرونده عمده در دیوان داوری دعاوی ایران و آمریكا در قالب بیانیه الجزایر در حال رسیدگی است.
·         در حال آماده‌سازی دادخواست جدیدی علیه دخالت‌های اخیر آمریكا و تحریم‌های فراتر از شورای امنیت سازمان ملل علیه كشورمان هستیم كه كشورهای آمریكا و اروپایی وضع كردند.
·          تاكنون هیچ دستگاهی در خصوص حملات سايبري به شرکت هاي نفتي و سازمان هاي دولتي این زمینه به این مركز مراجعه نكرده است هرچند ما با توجه به داشتن متخصصانی در این رشته‌ها، برای طرح شكایت در محاكم بین‌المللی آمادگی داریم. درخصوص حمله سایبری به شركت نفت به وزیر نفت اعلام آمادگی كردم كه قرار شد بعد از تكمیل مدارك، برای رسیدگی این مساله به ما مراجعه كنند.
·         ما حتی آماده كمك به افراد خصوصی هستیم كه در راستای تحریم یا بحث‌ دخالت‌های آمریكا در امور داخلی و خصوصی آنها در كشورهای دیگر به بهانه خرید كالای دومنظوره بازداشت می‌شوند. به طور نمونه می‌توان به موضوع یكی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف كه به بهانه خرید كالای دومنظوره در آمریكا بازداشت شد،‌ اشاره كرد. وی مدت كمی در زندان بود و با اقدامات انجام شده، زندان ایشان به حبس خانگی تبدیل شد تا مراحل دادگاه را طی كند.
/2929
کد خبر 231418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۹
    4 2
    سلام . این رویکرد به نظر من صحیح است این جامعه ملل متحدی که امریکا بنیان گذراان بود در حقیقت مربوط به کشور های موصوف به متحد در جنگ جهانی دوم بود که نامش جامعه ملل متحد بود. اما خب دیگر کشور های به ان پیوستند و تن به بعضی از قوانین ناعادلانه ان دادند اما این ها برای جذب این کشور ها بعضی از قوانین را سعی کردند رعایت کنتد همین بعضی از قوانین به درد ایران اسلامی می خورد بزرگان نظام سعی کنند با تکیه بر قوانین خود این ها انان را شکست دهند بلاخره نقطه ای هست بی مسیر نیست. تلاش کنید ملت هست تا قیامت