ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه در تهران با علی اکبرصالحی دیدار و گفت و گو کرد.

علی‌اکبر صالحی و ولید معلم بر ضرورت تحقق راه‌های برون رفت از بحران اخیر این کشور با توقف دخالت خارجی، جلوگیری از اقدامات تروریستی و کشتار و خونریزی، انجام اصلاحات رییس‌جمهور بشار اسد در جهت تامین خواسته‌ها و مطالبات مشروع مردمی از طریق گفت‌وگو، تعامل و اتخاذ یک راه حل سوری ـ سوری تاکید کردند.
صالحی در این دیدار سوریه را کشور دوست و برادر ایران خواند و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار سوریه بوده و خواهد بود. او با اشاره به این که آن چه در سوریه در جریان است، تجاوز آشکار به یک کشور و نقض قوانین بین‌المللی است، انجام اصلاحات رییس‌جمهور بشار اسد را یادآور شد و تاکید کرد: باید فرصت کافی داد تا این اصلاحات پیش برود و نتایج آن جلوه‌گر شود.
صالحی ضرورت صبر و بردباری، درایت و هوشمندی برای برون رفت از این بحران را خاطرنشان کرد و کشتار مردم را از سوی هر طرفی مردود دانست.
ولید معلم نیز در این ملاقات با ابراز خرسندی از سفر به تهران، ایران را دوست و برادر دوران سختی و خوشی سوریه توصیف کرد. وی با اشاره به توطه قدرت‌های غربی و رژیم صهیونیستی برضد سوریه و کشورهای مستقل و حامی مقاومت گفت: اینجانب حامل پیام قدردانی رهبری سوریه از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال سوریه و ملت این کشور هستم.
ولید معلم افزود: مردم سوریه شرایط را درک و به خوبی بر توطئه منطقه‌یی و فرا منطقه‌یی برای ضربه به سوریه واقف هستند. وی با انتقاد از مواضع برخی کشورها که آشکارا خواستار اقدام علیه سوریه، خارج از چارچوب سازمان ملل متحد هستند، تاکید کرد که مردم و حکومت سوریه مصمم هستند با قاطعیت طرح‌های مداخله‌جویانه رژیم صهیونیستی و دشمنان سوریه را با شکست مواجه کنند و ارتش سوریه با قدرت تروریست‌ها را متوقف می‌کند و اخبار امیدوارکننده ارتش، نوید بخش صلح و ثبات و آرامش در سراسر سوریه است.
همچنین معلم پس از این دیدار در درباره نتایج مذاکرات خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت : مذاکرات ما با مقامات ایرانی، سازنده بود و بار دیگر بر همسویی دیدگاهها تاکید کردیم .
اهم سخنان وزیر خارجه سوریه در ادامه به نقل از ایسنا می‌آید:
 • این دیدار مجددا تاکیدی بود بر مواضع دو کشور در مورد تحولات منطقه و بحران و توطئه‌ای که سوریه با آن روبه‌رو است. در این توطئه دست‌های پنهانی برخی از کشورهای منطقه و در راس آن رژیم صهیونیستی حضور دارند.
 • مردم و ملت سوریه تصمیم دارند که نه فقط برای این که با چنین توطئه‌هایی مقابله کنند، بلکه برای سرزمین خود نیز از این توطئه پیروز بیرون بیایند بنابراین با تمام وجودشان جانفشانی می‌کنند و ارتش ما هم در کنار مردم با گروه‌های تروریستی مسلح مبارزه می‌کند و در طول ماه‌های گذشته که با این بحران مواجه بودیم و با وجود تحریم‌های غیرانسانی که از سوی آمریکا و غرب و اروپا شاهد آن بوده‌ایم و هم‌چنین اعضای اتحادیه عرب مسلما، این تحریم‌های اقتصادی زندگی روزمره مردم و حتی تغذیه آن‌ها را هدف قرار داده است.
 • مردم ما می‌بینند که اسراییل در پشت این قضیه است و همه آن‌ها در یک سنگر در برابر ما قرار گرفته‌اند و این مساله باعث شد که عزم مردم ما جدی‌تر شود و به دور رهبری کشورشان حلقه بزنند. تبلیغات بسیار گسترده‌ رسانه‌یی علیه نظام، دولت و مردم ما بوده است و آن‌ها تلاش کردند که ساختمان مرکزی سازمان اطلاعات ما را در دمشق هدف قرار دهند که چهار نفر از افسران ارشد ما در آن‌جا به شهادت رسیدند.
 • ( با اشاره به گفت‌وگوهایش با صالحی در مورد اقدامات تروریستی در دفتر حزب جمهوری اسلامی)‌ ایران هم شاهد چنین حادثه بزرگی بوده است و عزیزانی را تروریست‌ها به شهادت رسانده‌اند و امروز هم ما شاهدیم که سوریه با این قضیه مواجه شده است.
 • از چهارشنبه گذشته آن‌ها تلاش کردند تصمیم خود را عملی کنند و نیروهای تروریستی مسلح خود را بسیج کردند که دمشق را به دست آورند. توطئه آن‌ها خنثی شد و شکست خوردند و به حلب رفتند. می‌دانیم که آن‌ها در حلب نیز شکست خواهند خورد. ما امروز در حلب احساس می‌کنیم که همه نیروهای ضد سوریه بسیج شده‌اند و تروریست‌ها از کشورهای مختلف حمله ناجوانمردانه‌ای را علیه ما آغاز کرده‌اند.
 • (در مورد موافقت‌نامه دفاعی مشترک ایران و سوریه )سوریه دارای توان دفاعی بالایی است و می‌تواند به توانمندی‌های ملی خود تکیه کند.
 • ما از لبنان توقع داریم که به ما کمک کند که تروریست‌ها نتوانند به راحتی و به طور غیرقانونی وارد سوریه شوند.
 • سوریه خود دارای توانمندی بالایی است. ما تکیه بر توانمندی‌های خود داریم و با استفاده از این توانمندی‌ها از خاک خود دفاع می‌کنیم.
 • مهم‌ترین مساله این است که ما چگونه می‌خواهیم خشونت‌ها را در سوریه در قالب گفت‌وگوهای سیاسی متوقف کنیم. متاسفم که بگویم هر چند دولت تلاش کرد و نیروهای خود را از شهرها خارج کرد تروریست‌ها خود را متعهد به اجرای طرح ندانستند. مخالفان با حمایت برخی کشورها گفت‌وگوها را رد کردند و این موضوع باعث شد تا مذاکرات سیاسی با بن‌بست روبه‌رو شود.
 • از یک ماه قبل با چنین حمله تبلیغاتی علیه سوریه از جانب آمریکا و کشورهای غربی و اروپایی و حتی برخی کشورهای عربی مواجه هستیم و آن‌ها سعی می‌کنند این مساله را مطرح کنند.
 • صرف‌نظر از این که چنین سلاح‌های سنتی یا غیرسنتی داشته باشیم یا خیر، می‌خواهیم بگوییم که اسراییل که یک متجاوز است دارای قدرت و توانمندی‌های هسته‌یی است و حتی پنتاگون گفته است اسراییل بیش از 200 کلاهک هسته‌یی دارد که مورد اعتراض آمریکا نیز قرار گرفته است؛ چون سوریه کشوری است که با اسراییل مقابله می‌کند و جزء کشورهایی هستیم که بخشی از سرزمین‌های ما در اشغال اسراییل درآمده است بنابراین ما آمادگی کامل داریم که بتوانیم منطقه عاری از هرگونه سلاح کشتار جمعی چه هسته‌یی و چه شیمیایی و چه میکروبی داشته باشیم و در این زمینه از سال 2003 طرحی را به سازمان ملل ارائه کرده‌ایم و در آن تاکید کردیم که آمریکا مانع اجرایی شدن این طرح بوده است.
 • ما جزء معاهده منع سلاح‌های بیولوژیکی هستیم و همواره تاکید می‌کنیم که مخالف هرگونه سلاح کشتار جمعی هستیم. اگر اسراییل معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌یی را امضا کند از آن‌جا که ما کشور مسوولی هستیم کلیه قوانین و مقررات را پایبند خواهیم بود و خواستاریم که صلح همه منطقه را فرا گیرد.
 • (در مورد اظهارات اخیر وزیر خارجه روسیه در مورد دخالت نظامی در سوریه) کسانی که این توطئه را انجام دادند انسان‌های ناجوانمردی هستند حتی اگر این شرایط به پایان برسد و امنیت و ثبات در سراسر سوریه برقرار شود این توطئه از بین نخواهد رفت چرا که مشخص است که سررشته این توطئه‌ها کجا است. تحریک‌کننده این موضوع صهیونیست‌ها هستند و برخی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس هم در کنار اسراییل و در یک سنگر برای اجرای این توطئه قرار گرفته‌اند.با توجه به این که وزیر خارجه روسیه را شخص باتجربه‌ای می‌دانیم، معتقدیم که اظهارات ایشان مورد توجه است.
 • این تروریست‌ها از طریق مرزهای ترکیه وارد کشور شده‌اند. برخی از آن‌ها لیبیایی‌، تونسی‌ و تعدادی هم از مصر هستند. در مورد افرادی که از عراق می‌آیند نیز تعدادی از آن‌ها دستگیر شده‌اند که جزء تشکیلات القاعده هستند. گروهی نیز به عنوان خبرنگار وارد کشور می‌شوند اما بعد از ورود اقدامات دیگری انجام می‌دهند.
 • کسانی که در سوریه بازداشت می‌شوند افرادی هستند که سلاح به دست گرفتند و در برابر نیروهای ارتش و دولت ما مبارزه مسلحانه کرده‌اند و ما قانون مبارزه با تروریست‌ها را در مورد این افراد اجرا می‌کنیم اما در عین حال هر فردی که سلاح خود را بر زمین بگذارد و خود را تسلیم کند اگر دستش به خون کسی آلوده نباشد به سرعت آزاد می‌شود. هر کسی که بخواهد با دولت گفت‌وگو کند می‌تواند خواسته‌هایش را مطرح می‌کند، ما خواسته‌های‌شان را بررسی می‌کنیم اگر مشروع بود مسلما پاسخ مثبت می‌دهیم و خواسته‌های‌شان برآورده می‌شود.
219
کد خبر 231551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۹
  8 4
  مردم سوریه خودشان ميدانند با اسد چه بکنند