۰ نفر
۱۰ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۵

اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اعتقاد دارد ارز در حال حاضر شش نرخی است.

 ارز در حال حاضر چند نرخی است؟ آیا تک نرخی است، همانطور که رییس کل بانک مرکزی اخیرا تأکید کرده است؛ یا دو نرخی است،آنطور که نمای کلی بازار امروز نشان می دهد. یا آنکه سه نرخی است، آنگونه که برخی نمایندگان مجلس بر آن اصرار دارند.

به گزارش خبرآنلاین، در هفدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به موضوع نرخ ارز و تبعات ناشی از نابسامانی در نظام ارزی کشور پرداخته شد و البته پیشنهادات و نظرات کارشناسی بخش خصوصی نیز مطح شد.

در این نشست اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تعداد نرخ‌های ارز را بسیار ببیشتر از سه نرخ دانست. عسگراولادی با برشمردن شش نرخ ارز موجود در کشور این وضع را به نفع اقتصاد ندانست و گفت: «علاوه بر نخ ارز مرجع که 1226 تومان است، ارز محدودی هم برای مسافران سفرهای زیارتی و بیمارانی که برای مداوا به خارج اعزام می‌شوند وجود دارد که با 12 درصد افزایش از نرخ مرجع محاسبه می شود. هم چنین نرخ سومی وجود داردکه بانک‌های عامل بین 1400 تا 1600 تومان به واردکننده می دهند و شرط می کنند پس از این که واردکننده پروانه سبز را بگیرد و به بانک بیاورد، مازاد را به او پس بدهند اما این کار را نمی کنند.»

او ادامه داد: «چهارمین نرخ ارز از محل رانت است. در چند کشور صرافی هایی هستند که با دریافت روبل و یوان ارز آزاد می‌کنند. و پنجمین نرخ ارز هم همان نرخ بازار آزاد است. اما اگر بخواهیم قیمت کالاهای قاچاق را محاسبه کنیم نرخ ششمی هم برای دلار تعیین خواهد شد». این فعال اقتصادی از سازمان توسعه تجارت خواست حتی در صورتی که ارز در اختیار ندارد تا به واردکننده‌ها پرداخت کند باز هم ثبت سفارش را انجام دهد چرا که در این صورت فعال اقتصادی می تواند با ارز آزاد کالا و مواد اولیه موردنیاز خود را وارد کند و به سمت خرید از بازار قاچاق نخواهد رفت.

اسدالله عسگراولادی هم‌چنین در بخش پایانی سخنان خود از اتاق های بازرگانی خواست تا از دریافت مبلغ یک در هزار فروش چشم پوشی کنند. چرا که این که باعث کاهش مراجعات برای دریافت کارت بازرگانی و احتمالا استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران خواهد شد.

3939

کد خبر 232105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =