مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت:تمام کارمندان انتقالی، مستعفی، اخراجی و بازخرید می‌توانند با پرداخت سهم کارمند و کارفرمایی، صندوق بازنشستگی خود را حفظ کنند.

زهرا تالانی:ایراندخت عطاریان در جمع خبرنگاران با استناد به ماده 30 قانون پنجم برنامه توسعه، اعلام کرد: تمام کارمندان انتقالی، مستعفی، اخراجی و بازخرید  می‌توانند با پرداخت 9 درصد سهم کارمندی و 13 درصد سهم کارفرمایی که در مجموع 22 درصد می‌شود، صندوق بازنشستگی خود را حفظ و از مزایای آن استفاده کنند.
وی درباره دیگر مواد برنامه پنجم توسعه گفت: ماده 26 قانون برنامه پنجم توسعه تاکید کرده است:‌صندوق بازنشستگی کشوری برای ثبات منابع خود باید از بنگاهداری خارج و به بازار پول و سرمایه ورود پیدا کند که در این خصوص صندوق تمهیدات لازم را انجام داده است تا در نیمه دوم سال 91 صندوق از بنگاهداری و شرکتهای زیانده خارج و وارد بازار پول و سرمایه شود.


پرداخت معوقات بازنشستگان
وی از پرداخت معوقات ناشی از افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان مربوط به سه ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: بازنشستگان کشوری از روز شنبه می‌توانند با مراجعه به بانکهای عامل این مبلغ را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه در دو هفته اخیر مدیران صندوق بازنشستگی کشوری در جلسات متعدد و با پیگیری‌های گسترده توانستند زمینه پرداخت معوقات ناشی از افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان در سال 91 را آماده کنند ادامه داد:مطابق محاسبات صورت گرفته بطور میانگین حدود 300 هزار تومان برای مابه‌ التفاوت ناشی از افزایش حقوق 15 درصدی ویژه 3 ماهه اول سال به حساب بازنشستگان کشوری پرداخت شده است که البته این مبلغ متناسب با دریافتی برای برخی بازنشستگان بیشتر از این رقم خواهد بود.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور گفت: در حال حاضر یک میلیون 150 هزار بازنشسته تحت صندوق بازنشستگی در کشور هستند که حدود 300 هزار نفر مشمول دریافت 300 هزار تومان سه ماهه اول سال هستند.


بیمه عمر و حوادث
مدیر عامل صندوق بازنشتگی کشوری در ادامه در باره بیمه عمر و حوادث تاکید کرد: این طرح ملی مصوبه هیئت وزیران بود که صندوق بازنشستگی کشوری افتخار دارد که این طرح را اجرایی کند. به طوری که تمام دستگاه‌های اجرایی که حدود 5 هزار دستگاه می‌شوند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
وی گفت: همه بازنشستگان و شاغلان در دستگاه‌های مختلف می‌توانند از بیمه عمر و حوادث بهره‌مند شوند که سرانه این بیمه در ماه هزار و 800 تومان است که 900 تومان از این مبلغ دستگاه اجرایی و 900 تومان الباقی را شاغل و یا بازنشسته پرداخت می‌کنند.
عطاریان افزود: کسانی که در سال 89 مشمول بیمه عمر و حوادث شدند می‌توانند از مزایای این بیمه استفاده کنند بطوری که شاغلین از مبلغ یک هزار و 800 تومان و سهم 900 تومانی که باید پرداخت کنند را تنها 750 تومان ارائه خواهند کرد و 150 تومان باقیمانده از محل سود سال گذشته پرداخت می‌شود. ضمن اینکه رقم پرداختی برای بازنشستگانی که در سال 89 مشمول این طرح بودند کمتر خواهد بود و این افراد ماهیانه 500 تومان پرداخت خواهند کرد.
مدیر عامل صندوق بازنشتگی کشوری افزود: غرامتی که برای بازنشستگان و شاغلان در بخش نقص عضو و فوت در بیمه عمر و حوادث پرداخت می‌شود هر کدام مبلغ 3 میلیون تومان است ضمن اینکه تمام شاغلین و بازنشستگان در وزراتخانه‌ها‌، دستگاه‌ها و سازمانها می‌توانند با مراجعه به سایت صندوق بازنشستگی کشوری از طرح بیمه عمر و حوادث استفاده کنند.
عطاریان ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری همانند سایر صندوق‌ها ماموریتش در چارچوب مشخص و الزامات قانونی است که از الزامات قانونی می‌توان به سند چشم‌انداز 20 ساله و همچنین قانون خدمات مدیریت کشوری اشاره کرد.


رفاه بازنشستگان
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور اضافه کرد: امسال 15 درصد در بخش مسائل رفاهی و اجتماعی بازنشستگان اضافه شده است که این افزایش 15 درصدی در ابعاد مختلف سفرهای زیارتی - سیاحتی، وام ضروری، وام ودیعه مسکن و وام توانمندسازی در نظر گرفته شده است.
عطاریان در خصوص پرداخت وام توانمندی به بازنشستگان تاکید کرد: برای نخستین بار است که این آیتم برای بازنشستگان در نظر گرفته شده است چرا که ما اعتقاد داریم بازنشستگان دارای تجارب خوبی هستند که می‌توانند در صحنه‌های اقتصادی کشور موثر باشند. ضمن اینکه صندوق بازنشستگی کشوری از آنها حمایت می‌کند.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: احیای تعاونی‌های چند منظوره با کمک بازنشستگان و با حمایت صندوق بازنشستگی بخشی دیگر از برنامه‌های امسال این صندوق محسوب می‌شود.
عطاریان افزود: در سال گذشته مبلغ وامی که به بازنشستگان پرداخت شد یک میلیون و 500 هزار تومان بود که امسال بنا داریم رقم این وام را افزایش ندهیم ولی آمار بازنشستگان برای دریافت این وام را افزایش دهیم و تعداد بیشتری از این وام بهره‌مند شوند.
وی بیان داشت: تسهیلات قابل قبولی برای ایجاد تعاونی‌های چند منظوره از سوی صدوق بازنشستگی پیش‌بینی شده است که اگر 5 تا10 نفر عضو بتوانند تعاونی را با مشارکت یکدیگر افتتاح کنند رقم خوبی برای این تعاونی خواهد بود.
عطاریان تاکید کرد: هر بازنشسته در طول سال تنها می‌تواند از یکی از وام‌های (ضروری، ودیعه مسکن، سفرهای زیارتی - سیاحتی و وام توانمندی) استفاده کند که در سال گذشته تعداد 60 هزار نفر از وام‌های اشاره شده به جز وام توانمندی استفاده کردند که امسال بنا داریم 75 الی 85 هزار نفر از بازنشستگان را در دریافت وام حمایت کنیم.
وی تصریح کرد: میزان اعتبارات برای پرداخت وام به بازنشستگان محدود است ضمن اینکه وامی که به بازنشستگان پرداخت می‌شود با حداقل نرخ سود فعلی است.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: حداقل اعتبار مورد نیاز برای پرداخت وام‌های در نظر گرفته شده 50 میلیارد تومان است ضمن اینکه صندوق بازنشستگی کشوری 200 میلیارد تومان نیز سالانه در بخش بیمه تکمیلی درمان هزینه می‌کند.


نمایشگاه بزرگ صندوق بازنشستگی کشوری
وی به برگزاری نمایشگاه بزرگ صندوق بازنشستگی کشوری در 20 آبان سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است به همین علت صندوق بازنشستگی بزرگترین نمایشگاه خود را تحت عنوان همت ماندگار برگزار خواهد کرد.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور ادامه داد:‌در برگزاری نمایشگاه دو محور اصلی مورد نظر صندوق بازنشستگی کشور است که نخستین محور مربوط به مسائل فرهنگی و اجتماعی است و محور دوم نیز مربوط به ابعاد اقتصادی شرکتهای زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری است.
وی اضافه کرد: در 20 آبان همزمان با همایش ملی روز خانواده و تکریم بازنشستگان فعالیت این نمایشگاه آغاز خواهد شد ضمن اینکه در این نمایشگاه شرکتهای زیرمجموعه صندوق بازنشستگی از جمله شرکتهای مدیریتی‌، پتروشیمی جم که دستاوردهای ارزشمندی را داشته است حضور خواهند داشت.


بانک اطلاعات نخبگان
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور بیان داشت: برنامه‌ دیگری که صندوق بازنشستگی کشوری تدوین کرده ایجاد بانک اطلاعات نخبگان در صندوق است که بازنشستگان نمونه همزمان با برگزاری همایش ملی روز خانواده و تکریم بازنشستگان معرفی می‌شوند. بطوری که تمامی بازنشستگان می‌توانند با مراجعه به سایت مورد نظر ثبت نام کنند.
وی ادامه داد: 4 محور در بانک اطلاعات نخبگان پیش‌بینی شده است که آموزش و پژوهش، فرهنگ و هنر ، کارآفرینی و ایجاد اشتغال، مسائل مرتبط با امور اجتماعی و ورزشی از چهار محور اصلی بانک اطلاعات نخبگان برای ثبت‌نام است.
عطاریان اظهار داشت: بازنشستگان می‌توانند آثار و تالیفاتشان را که مرتبط با چهار محور اشاره شده است را به کمیته‌ای که در این بخش در نظر گرفته شده است ارسال نمایند.


خانه‌های مهر
وی در ادامه در باره خانه‌های مهر در سطح کشور گفت: در حال حاضر 22 خانه مهر در سطح کشور افتتاح شده است که در نیمه دوم سال جاری و در شهریور ماه6 خانه مهر دیگر در اهواز، رشت، مهاباد، مرند، زابل، بجنورد افتتاح خواهد شد.


صندوق و سازمان خصوصی سازی
وی تأکید کرد: معاونت راهبردی ریاست جمهوری به سازمان خصوصی‌ در آن زمان ابلاغ کرد که یک هزار و 830 میلیارد تومان را به صورت سهام در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری قرار دهد و ما نیز بنا داشتیم این سهام را در اختیار بازنشستگان قرار دهیم که با مخالفت بازنشستگان روبرو شدیم و آنها تأکید داشتند که به جای سهام وجه نقد دریافت کنند که سرانجام پس از یک مقطع زمانی سازمان خصوصی‌سازی سهام را فروخته و مبلغ آن را در اختیار صندوق گذاشت و صندوق بازنشستگی کشوری نیز در ادامه مبلغ را به بازنشستگان پرداخت کرد.
عطاریان افزود: سازمان خصوصی‌سازی در حال حاضر از یک هزار و 830 میلیارد تومان مبلغ 30 میلیارد تومان را در دو مرحله در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری قرار داده است و این صندوق نیز به هزار و 830 نفر که مشمول این طرح بودند را مبلغ را واریز کرده است که حدود 40 هزار نفر تسویه کامل شده‌اند.
عطاریان تصریح کرد: صندوق بازنشستگی کشوری آماده است به محض اینکه سازمان خصوصی‌سازی مبلغ جدیدی را از فروش سهام به این صندوق بدهد را در اختیار بازنشستگان قرار دهد ضمن اینکه به طور میانگین به هر بازنشسته مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان از مطالبات گذشته پرداخت خواهد شد.
45232
 

کد خبر 233046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  0 1
  از حق نبايد گذشت انصافا ايشون در اين مدت صندوق بازنشستگی را متحول كردن
 • بدون نام IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  0 0
  بنده از بازنشستگان سابق جهاد كشاورزي هستم كه اكنون تحت پوشش سازمان بازنشستگي كشوري مي باشد و مدت سه ماهه كه واجد دريافت ارتقا رتبه شده ام ولي تاكنون نه حكم حقوق جديد بازنشستگي از طرف آن سازمان برايم صادر شده و نه ارتقاء رتبه ام در افزايش حقوق ملحوظ گرديده خواهش مي كنم اطلاعات امثال مارا به مديريت سازمان بازنشستگي استانها ارسال فرماييد تا نسبت به اعمال آن اقدام گردد با تشكر
 • بدون نام IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  0 0
  در مورد کارمندان انتقالی موضوع رو متوجه نشدم. مگه کسی که از شهری به شهر دیگه انتقال بگیره مشکلی در پرداخت حق بیمه براش پیش میومد که حالا میتونه خودش حق کارفرما رو هم بده. میشه هرکسی میدونه بیشتر توضیح بده؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  0 0
  از مدير عامل محتر م درخواست دارم دستور فرمايند احكام حقوق جديد بازنشستگان جهاد كشاورزي را كه اخيرا تحت پوشش آن سازمان قرار گرفته اند را صادر نمايند
 • حسين پارسا IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۵
  0 0
  با نام خداوند بخشنده و مهربان با سلام و عرض ادب .خدمت مدير عمل محترم سازمان بازنشستگي كشوري . خواهشمند است دستور فرماييد : در خصوص تاريخ اجرا و ابلاغ و اعلام جزئيات ماده 30 قانون برنامه پنجم .توضيحات لازم .را به افراد زينفع ابلاغ نمايند.
 • آرزو IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۵
  3 0
  سلام. چرا پرداختی تفاوت افزایش مستمری برای همه ی بازنشستگان یکسان و 382500 تومان است؟؟؟؟ یعنی مثلا کسی که تفاوت افزایش مستمریش 100000 تومانه 382500 تو فیش حقوقی براش ثبت شده و کسی هم که تفاوت افزایش مستمریش 300000 تومانه تو فیش حقویش 382500 برای واریز ثبت شده؟؟؟؟؟؟ چرا؟؟؟
  • بدون نام IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۵
   1 0
   آرزو خانم فکر کنم شما در مورد بازنشستگان تامین اجتماعی پرسیدید که چرا تفاوت افزایش مستمری یکسان است . اگر منظورتان بازنشستگان تامین اجتماعی هست باید عرض کنم من که فیش حقوقی خودم را چک کردم چیزی حدود همین عدد شما می باشد که معادل 2 ماه موقعه با احتساب 18% افزایش می باشد و باید موقعه 2 ماه دیگر را در فیش حقوقی شهریور پرداخت نمایند. و اطلاع دارم شخصی تفاوت افزایش حقوقش کلاً 400 بوده که یکجا در فیش مرداد بیمه پرداخت کرده است و طلبی دیگر بابت موقعه ندارد.
 • منوچهر اسدی EU ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۶
  0 0
  باسلام وسپاس خانم عطاریان اینجانب باز نشسته استانداری خوزستان میباشم که ضمن قدر دانی از آن خواهر گرامی باید اذعان بدارم که تا بحال از این مواهبی که نامبرده شد هیچکدام شامل نگردیده بازنشسته 88
 • ويدا يوسفي EU ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
  0 0
  اي كاش سازمان بازنشستگي كشوري هم فكري مي كرد تا بتواند درصد بازنشستگي را مانند تامين اجتماعي از كل حكم كم مي كرد تا تفاوتي بين بازنشستگي كشوري و تامين اجتماعي نباشد و درآمد صندوق نيز افزايش يابد ما كارمندان دولت كه تابع بازنشستگي كشوري هستيم تمايل داريم در آينده مانيز مانند تامين اجتماعي از حقوق بالاتري بهره مند شويم و براي اينكه بازنشستگي متضرر نشود مي تواند اين قانون را براي كساني كه ازاين به بعد بازنشسته مي شوند به كار بببندد.