«الفبای دیابت» نوشته فرهاد وحید اثری است که به زبانی ساده برای بیماران دیابتی نوشته شده است و نویسنده در بخشی از این کتاب به تاثیر روزه‌داری بر بیماران دیابتی می‌پردازد.<BR>

ایبنا گزارش داد: فرهاد وحید «الفبای دیابت» را کتابی برای عموم مردم دانست و گفت: این کتاب به زبان ساده نوشته شده تا تمام بیماران دیابتی بتوانند آن را مطالعه کنند و با جنبه‌های مختلف بیماری خود بیشتر آشنا شوند.  وی افزود: منابع مختلفی در نگارش این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است که از آن جمله می‌توان به کتاب کاتلین ماهان و خبرنامه دیابت اشاره کرد که سالی یک یا دو بار به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.

 

در این کتاب علاوه بر ارایه توضیحاتی درباره دیابت و انواع آن، عوامل زمینه‌ساز دیابت و راه‌های پیشگیری از آن، تست‌های تشخیصی این بیماری، علایم و عوارض، اهمیت کاهش وزن در دیابت، و تاثیر روزه‌داری بر افراد دیابتی هم تشریح شده است.

وی دلیل اختصاص بخشی از کتاب به روزه‌داری را اهمیت موضوع برای بیماران دیابتی دانست و گفت: کار در کلینیک و مواجهه با بیماران دیابتی به من نشان داد که روزه‌داری و تاثیر آن بر این بیماران یکی از پرسش‌هایی است که همواره در ذهن بیماران دیابتی به وجود می‌آید. به همین دلیل بخشی از کتاب «الفبای روزه‌داری» به این ارتباط اختصاص یافته است.

 

وی درباره ارتباط روزه‌داری و دیابت توضیح داد: متاسفانه بیماران ما بدون آگاهی لازم به پزشک مراجعه می‌کنند اما در این کتاب اطلاعات کافی با زبانی ساده برای آن‌ها توضیح داده شده است. در واقع توانایی بیماران دیابتی و ساعت‌هایی که این افراد باید انسولین تزریق کنند یا داروهایشان را مصرف کنند مشخص می‌کند که این افراد می‌توانند روزه بگیرند یا نه.

این دانشجوی دکترای تغذیه و رژیم‌درمانی افزود: اگر بشود ساعت تزریق انسولین را تنظیم و قند خون را کنترل کرد، مشکلی برای بیمار دیابتی به وجود نمی‌آید؛ اما اگر بیمار با افت قند خون مواجه شد حتما باید روزه خود را بشکند.

عضو انجمن تغذیه ایران درباره ویژگی‌های این کتاب توضیح داد: اکثر کتاب‌های موجود درباره بیماری دیابت تخصصی‌اند و آثاری که برای عموم مردم نوشته شده باشد بسیار کم و محدود است. از سوی دیگر همین تعداد کتاب هم کمتر به تمام مسایل مرتبط با روزه‌داری مانند دیابت حاملگی، کودکان دیابتی، ورزش و دیابت، دیابت و مسافرت، رژیم‌درمانی و موارد متعدد دیگر در یک کتاب پرداخته‌اند.

 

«الفبای دیابت» نوشته فرهاد وحید در 164 صفحه، با شمارگان 550 نسخه، به بهای 6 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات آوای ظهور منتشر شده است.

 

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب و هر کتاب دیگری کافی است با سامانه اشتراک محصولات فرهنگی سام به شماره 20- 88557016 تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل، بدون هزینه ارسال دریافت کنند. سایر همطونان نیز می توانند با پرداخت هزینه پست، کتاب و محصولات فرهنگی مورد نظر خود را سفارش دهند.

6060

کد خبر 234698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =