سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفر بقایی به مصر و ارایه دعوت​نامه به رئیس جمهور این کشور در فضایی بسیار خوب، مطلوب و مناسب صورت گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، رامین مهمانپرست پیش از ظهر امروز سه شنبه در نشست هفتگی خود، با اشارره به حادثه زلزله اخیر در آذبایجان شرقی و آرزوی رحمت برای درگذشتگان این واقعه و بردباری برای خانواده هایشان ابراز امیدواری کرد صدمات وارده به زلزله زدگان با کمک ملت بزرگ ایران هر چه سریع تر رفع شود.
گزیده سخنان رامین مهمانپرست در ادامه به نقل از مهر می آید:
• شاید تاکنون حضور بیش از50 هیات در سطح رئیس جمهور، نخست وزیر معاون رئیس جمهور و وزرای خارجه برای حضور در اجلاس سران عدم تعهد قطعی شده و در حال افزایش است. این اجلاس پنجم تا دهم شهریور در تهران و در سه بخش کارشناسان ارشد پنجم و ششم شهریور، وزرای امور خارجه هفتم و هشتم شهریور و سران کشورها نهم و دهم شهریور برگزار خواهد شد .
• درباره اتباع کشورمان که به قصد زیارت به سوریه سفر کرده و به دست افراط گرایان در این کشور ربوده شدند، ضمن محکوم کردن اینگونه اقدامات که جان انسان های بیگناه را به خطر می اندازد، از لحظه نخست اقدامات همه جانبه را در وزارت امور خارجه و سایر دستگاه ها برای آزادی آنها آغاز کردیم. این اقدامات هم از طریق دولت و دستگاه های نظامی امنیتی سوریه و هم از طریق رایزنی با کشورهای مرتبط و مؤثر در جریانات عامل این گونه اقدامات صورت می گیرد و تلاش می کنیم در اسرع وقت این هموطنانمان را آزاد کنیم.
• سفر بقایی به مصر و ارایه دعوت نامه به رئیس جمهور این کشور در فضایی بسیار خوب، مطلوب و مناسب صورت گرفت. در دیدارهای بسیار خوب با رئیس جمهور و نخست وزیر مصر در فضایی صمیمانه و دوستانه ابراز امیدواری شد شاهد حضور مرسی در اجلاس غیرمتعهدها در تهران باشیم.
• متاسفانه نقش آمریکایی ها و عوامل آنها برای برهم زدن ثبات امنیت در منطقه حساس خاورمیانه بسیار مخرب است. آنها پس از خرابی های زیاد و کشتار انسان های بیگناه در افغانستان، عراق، لیبی و سایر کشورها برای سوریه نیزچنین تدارکی دیده اند و سعی می کنند بالاترین تلفات را در مردم سوریه و مردم مسلمان منطقه به بار بیاورند تا مردم منطقه بیشترین هزینه را بدهند و آمریکا و متحدانش هم بیشترین بهره را ببرند..
• همه راه های ممکن اقدامات لازم برای آزادی زائران ایرانی ربوده شده در سوریه در حال پی گیری است و تلاش می کنیم از طریق افراد و کشورهای مرتبط با ربایندگان بتوانیم مقدمات آزادی آنها را فراهم کنیم.
• ماهیت فتنه هایی که در سوریه دنبال می شود آمریکایی و صهیونیستی است و استفاده از گروه ها و اقدامات تروریستی برای رسیدن به اهداف، نشان دهنده این است که در پشت صحنه این اتفاقات، جریان صهیونیست به شدت فعال است و ارتباط منافقین با این جریان بر کسی پوشیده نیست.
• مردم سوریه با حمایتی که از نظام، تمامیت ارضی وحاکمیت کشور خود انجام می دهند می توانند راهی در پیش گیرند که با توقف خشونت ها و درگیری ها، ایجاد فضای مسالمت آمیز برای گفتگوهای ملی و اصلاحات به خواسته های اصلی خود نایل شوند.
• کشورهای منطقه باید با دقت مراقب فتنه ها باشند، هرنوع اقدام تفرقه آمیز و اظهاراتی که می تواند روابط میان کشورهای منطقه را دچار خدشه کند و هر نوع حرکتی که در مسیرهای جریان آمریکایی صهیونیستی قرار می گیرد نشان می دهد فتنه آمریکا در حال تحقق است.
• در نشستی که در تهران برای کمک به مردم سوریه به اعمال اصلاحات لازم در این کشور برگزار و با استقبال خوب کشورهای مختلف روبه رو شد به ویژه حضور 29 کشور و نمایندگان سازمان ملل نشان دهنده توجهی است که آنها به حل مسالمت آمیز مسئله سوریه دارند. در این اجلاس تصمیمات مناسبی درباره توقف درگیری ها و خشونت ها، تشکیل گروه تماس، ایجاد زمینه برای گفتگوهای ملی و اصلاحات لازم گرفته شد و اینها تنها راه حل موجود برای حل مسایل سوریه است.
• از همه توان و امکانات موجود و فضای دیپلماسی و نیز فرصت هایی که در پیش رو داریم مانند اجلاس جنبش غیرمتعهدها استفاده خواهیم کرد تا هرچه سریع تر وضع با ثبات و امنیت در سوریه برقرار شود و مردم سوریه در روندی معقول بتوانند به خواسته های خود دست یابند و فضای لازم برای اصلاحات در این کشور فراهم شود.
• پرداختن بیش از حد رسانه‌ها به مسئله S300 خیلی واقعی نیست. چیزی که بین ما و روسیه وجود دارد قراردادی است که به امضا رسیده و ما مایل به اجرای این قرارداد هستیم و در حال طی مسیر خود نیز هست. معلوم است که برخی رسانه‌های کشورها و جریان‌های سیاسی به دنبال طرح مسائلی هستند که روابط خوب ایران و روسیه را دچار خدشه کنند. ما قراردادی مانند خیلی از قراردادهای دیگر امضا کرده‌ایم و مایل به اجرای آن هستیم.
• در رابطه با طرح مجدد ادعای صهیونیست ها مبنی بر حمله به ایران در پاییز باید گفت اینگونه اظهارات تکرار ادعاهای بی پایه و اساس است و زمینه ای برای این اقدامات نمی دانیم. این ادعاها به مشکلات داخلی صهیونیست ها بر می گردد و مشکلات و بحران های اجتماعی در داخل این رژیم بوجود آمده که نشاندهنده به پوچی رسیدن اهداف آنهاست. حتی اگر کسی پیدا شود که قصد چنین کار غیر عاقلانه ای را داشته باشد در داخل رژیم صهیونیستی به او اجازه این کار را نخواهند داد چون متوجه عواقب این کار هستند. ما در ایران روی این ادعاها محاسبه ای نداریم چون آن را بی ارزش می دانیم.
• نشست سران عدم تعهد در سطح عالی برگزار می شود و موضوعی نیست که با دست و پا زدن صهیونیست ها که وزنی در این معادلات ندارند دچار اشکال و موجب تغییر رویکرد کشورهای مستقل شود. تاکنون تعداد هیأتهایی که برای شرکت در این اجلاس اعلام آمادگی کرده اند حدود 90 کشور است اما هنوز کشورهای زیادی مانده اند که معمولاً در آخرین روزها به صورت دقیق مشخص می شود.
• حضور ایران در اجلاس مکه نشانگر عزم و اراده ایران برای حل مسالمت آمیز بحران ها و نیاز وحدت جامعه اسلام و نزدیک شدن کشورها و نیز فتنه هایی که قصد آن تخریب و تضعیف کشورهای اسلامی است. ایران با طرح و برنامه مشخص در اجلاس شرکت کرده است. توجه کشورها باید به منافع بالاتر منطقه باشد ما به هیچ وجه با طرح تعلیق عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی موافقت نخواهیم کرد چون طرح درستی نیست و بی توجهی به خطر اصلی در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی منجر به طرح این مسائل خواهد شد.
• تعلیق لغو روادید بین کشور ما و کشورهای مختلف به خاطر امنیت اجلاس عدم تعهد و در دوره کوتاه مدت است که تصمیم گرفته شده ورود و خروج افراد با اخذ ویزا باشد که این برای بالا بردن ضریب ایمنی اجلاس و مقطعی است و بعد از اجلاس به وضع سابق بر می گردد.
• آذربایجان اعلام آمادگی کرده که حضور در سطح مناسب داشته باشد و امیدواریم که در بالاترین سطح شاهد حضور کشور دوست و براد رو مسلمان و همسایه آذربایجان باشیم.
/29295
 

کد خبر 236041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام EU ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۴
    12 14
    100دررصد بی اساس است هم تهدید امریکا و هم اسرائیل .100درصد پوشالی و توخالی است .من مطمئنم.