ایسنا نوشت:

خبرگزاري رويترز گزارش داد: آژانس بين المللي انرژي اتمي در بيانيه‌اي تاييد كرد كه روز جمعه با مقامات ايران در محل نمايندگي ديپلماتيك جمهوري اسلامي ايران در وين ديدار خواهد كرد. پيش از اين بيانيه رويترز به نقل از ديپلمات‌ها گزارش داده بود كه انتظار مي‌رود دو طرف روز جمعه با يكديگر مذاكره كنند.
اين گفت‌و‌گوها با حضور مقامات عالي رتبه آژانس درست چند روز پيش از آن برگزار مي‌شود كه آژانس گزارش فصلي خود درباره برنامه هسته‌اي ايران را منتشر سازد.
رويترز افزود كه اين ديدار و مذاكره فرصتي است تا در صورتي كه ايران اجازه دسترسي به سايت‌ها، افراد و اسناد مورد تقاضاي آژانس را فراهم سازد، بر محتواي گزارش فصلي آژانس تاثير گذارد. با اين حال ديپلمات‌هاي غربي گفتند كه انتظار ندارند پيشرفتي در اين نشست حاصل شود. رويترز به نقل از تحليلگران مدعي شد: كه احتمال مي‌رود ايران از اين مذاكرات براي به دست آوردن اهرمي در مذاكراتش با گروه موسوم به 1+5 استفاده كند. اين گروه متشكل از آمريكا، روسيه، چين، انگليس، فرانسه و آلمان است.
در عين حال خبرگزاري آمريكايي آسوشيتد پرس نيز گزارش داد: آژانس اعلام كرده است كه نشست روز جمعه « براي حل مسايل مربوط به برنامه هسته‌يي ايران » برنامه ريزي شده است. اين خبرگزاري به نقل از دو ديپلمات عالي رتبه با اتكا به تصاوير ماهواره‌اي در گزارشي از وين مدعي شد كه ايران در مراحل پاياني «پاك‌سازي» سايت پارچين قرار دارد. حال آنکه تهران هرگونه فعاليت مرتبط با برنامه هسته‌يي در پارچين را تكذيب كرده است.
گفتني است كاترين اشتون و سعيد جليلي اوايل شهريور (اواخر اوت) درباره آخرين جمع‌بندي‌ ايران و 1+5 درباره پيشنهاد‌ها و مواضع ارايه شده در نشست كارشناسي ميان دو طرف‌ با يكديگر گفت‌وگو مي‌كنند.
رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا و نماينده 1+5 در مذاكرات با ايران، 12 مرداد با سعيد جلیلی تلفني گفت‌وگو كرد. در اين تماس، جليلي با اشاره به برخورد سازنده، موثر و مبتکرانه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوها تصریح کرد: "پاسخ روشن و مشخص به ایده‌های واقعی جمهوری اسلامی ایران یک انتظار منطقی است."
قرار است نماينده كشورهاي 1+5 در گفت‌وگو با ايران اوايل شهريور (10 شهريور) آخرين جمع‌بندي‌ها درباره پيشنهاد‌ها و مواضع دو طرف كه در نشست‌ كارشناسي ميان ايران و 1+5 در استانبول در 13 تيرماه برگزار شد را به يكديگر ارايه كنند.
/2929
کد خبر 237733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =