۰ نفر
۹ شهریور ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۰

شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد، تهران را برای 5 روز تعطیل کرد.

امید کریمی: انگار نه انگار که یک هفته پیش، تمام مملکت برای 5 روز و به دلیل عید فطر، تعطیل بوده است. تهرانی ها همچون مردمی سخت کوش که فرصتی برای تفریح و سفر ندارند، زوق زده و با اشتیاق از تعطیلات دستگاه های دولتی در زمان برگزاری اجلاس سران استفاده کردند و به سفر رفتند.

تعطیلات نطلبیده اجلاس سران عدم تعهد، برای تهرانی ها فرصت سفر فراهم کرد و برای شهرهای مقصد هم رونق گردشگری. عمده مسافران هم راهی شمال کشور شدند؛ گیلان و مازندران. همان جایی که هفته پیش سیل امد.

تهران در شرایطی هنوز هم این روزها در تعطیلات به سر می برد که از یک ماه پیش زمزمه تعطیل شدن ادارات دولتی شنیده شد. همان زمان که محمود احمدی نژاد و وزیران و معاونانش برای دعوت از سران کشورهای عضو گروه نم روانه کشورهای دور و نزدیک شدند تا آنها را به ایران بکشانند. علی سعیدلو معاون امور بین اللمل رئیس جمهور از تعطیلی پنج روزه این مراسم خبر داد و البته استانداری هم اظهار بی اطلاعی کرد. اما بالاخره تهران 5 روز تعطیل شد (اینجا، اینجا، اینجا، اینجا ، اینجا، اینجا ، اینجا و اینجا)

اما خب طبیعی بود که برای تامین امنیت حدود 9 هزار مقام عالی رتبه، شهر باید تغییراتی داشته باشد؛ مثل حضور دائم 110 هزار پلیس در تهران در زمان برگزاری اجلاس و ممنوعیت تردد خودروهای سنگین و یا محدود شدن مقطعی تردد در برخی خیابان ها (اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا) و البته برای آن هم به طور فشرده آماده شود (اینجا و اینجا)

همچنین محدودیت هایی برای پرواز در فرودگاه مهرآباد هم ایجاد شد (اینجا و اینجا) ضمن اینکه ادارات و سازمان های دولتی در استان البرز هم تعطیل شد. (اینجا)

اما این تعطیلی بدون حاشیه و شایعه هم نبود. هنوز دولت در شش و بش تعیین روزهای تعطیل تهران بود که شایعاتی غیر رسمی درباره تعطیل بودن چند منطقه از تهران شنیده شد؛ 1-6 و 11. یعنی منطقه برگزاری اجلاس، منطقه فراگیر هتل های تهران و منطقه ای که بیت رهبری و دفتر ریاست جمهوری را دربر می گیرد. اما این هم تکذیب شد (اینجا)

حجم شایعات تعطیلی آنقدر بالا بود که درواقع یکی از کارهای استانداری و نیروی انتظامی پاسخ دادن به این شایعات شد. به عنوان مثال وقتی اسدالله عسگراولادی به تعطیلات تهران واکنش داد، خبر رسید که بازار تهران و شعب منتخب همه بانکها باز است. (اینجا، اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا)

سردار رادان هم گفت: تلاش کردیم هیچ مزاحمتی برای مردم ایجاد نکنیم.

تعطیلات اجلاس اما موجب رونق گردشگری شد. هرکس هم بگوید نشد، احتمالا از خانه بیرون نرفته است. چه اینکه از غروب دوشنبه 6 شهریور تا غروب 4 شنبه 8 شهریور تمام خروجی های تهران به سمت استان های شمالی با ترافیک سنگینی مواجه بودند. (اینجا) استقبال به حدی اعلام شد که نگرانی هایی درباره کافی بودن مواد غذایی در استان های مقصد هم بوجود امد. هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در تعطیلات کسی نگران کمبود نباید باشد. (اینجا)

این هجوم مردم به استان های شمالی، در حالی بود که شایع شد ورودی های تهران در دو روز برگزاری اجلاس سران از پنج شنبه 9 شهریور تا شنبه 11 شهریور بسته است. هرچند رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران چنین چیزی را تکذیب کرد. (اینجا)

 همچنین تورهای گردشگری هم برای این روزها، نرخ های ویژه برای مسافرت به مقاصد مختلف داخلی و خارجی گذاشتند که اتفاقا پر مشتری هم بود. (اینجا) ضمن اینکه پیشنهادهایی هم برای تفریح در تهران هم وجود دارد. (اینجا)

در حاشیه اجلاس هم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تلاش کرد راهی برای توسعه گردشگری بیابد و این چنین نمایشگاه هایی برگزار کند که در کنار مذاکرات، بسته تشویقی مناسبی بود. (اینجا)

به هر حال تهران در این روزها، تجربه تازه ای از زندگی را تجربه کرد. زندگی که شاید مردم شهرهای معدودی از دنیا تجربه می کنند. آنهایی که المپیک برگزار می کنند، آنهایی که اجلاس های بین المللی دیپلماتیک برگزار می کنند و آنهایی که در تاریخ می مانند.

4747

کد خبر 239469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۹
  3 0
  فقط تعطيلي دوروز در هفته از نظر آقايان ايراد دارد .
 • بدون نام IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۹
  117 1
  دولت طبق معمول رو راست نبود گفتن فقط ادارات دولتی حتی بانکها هم شیفت دارند و باز هستند - الان شما برو نگاه کن 1 هفتس کلا تعطیل ِ !!! تولید تعطیل کار تعطیل فقط شهار ، من شیر یک لیتری د........ن رو امروز صبح خریدم 2000 تومن ! اجلاس رو میخوام یزنم تو سرم ؟ با کدوم پس انداز برم سفر !؟
  • بدون نام IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۰
   0 0
   سر سیاه زمستون!!!