شرح حدیثی از امام جعفر صادق(ع) توسط آیت الله مجتبی تهرانی

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:
از خداوند درخواست کنید بی­نیازی و عافیت در دنیا را و برای آخرت خود از خداوند آمرزش و مغفرت و بهشت درخواست کنید.
شرح حدیث:
بی نیازی و غنای در دنیا به معنای انباشتن مال و ثروت نمی­باشد؛ زیرا انباشتن مال و طلب ثروت، حالت اضطراب، حرص، طمع، حسد، عدم امنیت و... برای انسان پیش می­آورد. چه بسیار انسان­هایی که مال فراوان دارند ولی حالت بی نیازی و آرامش ندارند.
بی نیازی و غنا آن حالت روح است که انسان را از غیر خداوند بی­نیاز می کند و درخواست عافیت برای دین و دنیای خود می­نماید. عافیت به معنای این است که انسان در حفاظت و پناه الهی قرار بگیرد و لحظه­ای از آن خارج نشود. و در حوادث دنیایی و آخرتی از لحاظ روحی، جسمی، دنیوی و اخروی و به خصوص دینی به او لطمه و صدمه ای وارد نشود.
برای همین است که دستور داده اند از خداوند درخواست عافیت در دین، دنیا و آخرت بنمایید. عافیت دنیایی و جسمی و... خوب است؛ ممکن است بدن دچار بیماری شود و بالاخره سلامتی خود را به دست آورد و یا مشکلات دنیایی با به پایان رسیدن عمر و مورد غفران و بخشش الهی قرار گرفتن، قابل تحمّل است. ولی عافیت دین آن قدر بزرگ است که اگربه دست نیاید، گریبان انسان را در دنیا و آخرت می گیرد.
برای آخرت درخواست بخشش گناهان و بعد هم بهشت بنمایید؛ زیرا بهشت جایگاه آلودگی و کثافت نیست و گناهکار وارد بهشت نخواهد شد. اوّل تخلیه به معنای پاک شدن از گناهان و بعد تجلیه به معنای آراستن، زیبا و نورانی شدن. درخواست و دعایی کوتاه و پرمحتواست که ان شاء الله خداوند به فضل و کرم خویش روزی همه ما گرداند.
پی نوشت:
1. اصول کافی، جلد 5، صفحه 71
/30462

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 242727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دلال مرکزی US ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۵
  4 3
  شاید قدیم اینطوری بوده ولی الان وضع فرق کرده هرچی بیشتر داشته باشی آرمشت بیشتر است چرا؟ 1-اگر بیمار شدی به بهترین بیمارستان مراجعه میکنی و بدون نوبت بستری میشوید ،حال اگر نداشته باشید با دفترچه باید 20 بیمارستانم مراجعه کنید بعد یک دانشجو میآید سراغت و ... . 2- بهترین ماشین رو میخری اگر پول نداشتی سوار اتوبوس گرم بدون امکانات شلوغ میش وقتی هم پیاده شده 1000 جای بدندت کوفته شده و بعدم میبینی جیبتو زدن. 3- با پولت بهترین خانه و لباس و امکانات و سفرهای تفریحی و .... را میتونی بخری بدون پول جواب سلامت را هم نمیدهند. 4- مهمترین عامل پول داری اینست که خیالت برای دوران بازنشستگی راحته درنتیجه اعصاب راحت خواهی داشت. 5- .......
 • بی نام IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  1 1
  ....اینها مال اون زمان بود که تشیع در تقیه بود نه الان ....