۰ نفر
۲۳ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۳

مشهور است که با یک دست می توان آواره های یک کروکودیل را بسته نگاه داشت، اما همان آرواره ها می توانند دست شما را قطع کنند. دندان های سفید و تیز کروکودیل در کنار ماهیچه های قوی متصل به آرواره، تقریبا هر چیزی را می توانند قطع کنند!

آرواره‏های کروکودیل دارای دو نوع ماهیچه است، یکی ماهیچه‌های بسیارضعیف که برای باز کردن دهان فعال می‏شود و دیگری ماهیچه‏های بسیار قوی که برای بستن و قفل شدن آرواره‏ها فعال می‏شود. کروکودیل‌های آب‌شور آرواره‌هایشان را با فشار 25.5 مگاپاسکال (معادل 251.8 برابر فشار هوا) روی طعمه می‏بندند. چنین فشاری توسط 16460 نیوتون نیرو روی سطح دندان‌ها با مساحت کلی 6.5 سانتی‌متر مربع اعمال می‌شود.

برای مقایسه، انسان می‌تواند با اعمال 890 نیوتن نیروی گاز گرفتن و اعمال فشار 1 تا 1.4 مگاپاسکال روی دندان‌هایش، یک تکه استیک را پاره کند. کفتارها، شیرها و ببرها می‌توانند با اعمال نیروی 4450 نیوتنی، نزدیک به 6.9 مگاپاسکال فشار بر طعمه خود اعمال و آن را از هم بدرند. هم‌چنین در یک شبیه‌سازی کامپیوتری در سال 2008 / 1387 تخمین زده شده بود که کوسه سفید 6.5 متری می‌تواند آرواره‌های خود را با فشار 27.6 مگاپاسکال (معادل با 17790 نیوتن نیروی گاز گرفتن) بر روی طعمه فرود آورد، هرچند که این مورد هنوز در حیات وحش اندازه‌گیری نشده است.

یکی از شاخص‌ترین تفاوت‏های تمساح و کروکودیل هم در ترتیب دندان‏های آنهاست. این عکس را پل کولمن از پارک حیات وحش سرنگتی گرفته و برای مشاهده عکس بزرگ از نشنال‏جئوگرافیک، می‏توانید اینجا را کلیک کنید.

5353

کد خبر 242825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام GB ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۳
    4 1
    کروکودیل ندیدی!!!!