۰ نفر
۲۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۶

محمود ناظری

مفتخرم که راست‌ترین دروغ عمرم را می‌گویم! نمایش «خشکسالی و دروغ» نوشته و کار محمد یعقوبی، چند روزیست که در شیراز در حال اجراست! باور نکنید بنر‌ها را پایین کشیده‌اند. به صحنهٔ خالی از حضور پیمان معادی و باران کوثری ننگرید!

اجرای نمایش یاد شده درست از روزی که خبرش رسانه‌ای شد شروع شد والبته در کنار همه نام‌ها و نیت‌ها و حضور‌ها و انگیزه‌ها، این عبارت «خشکسالی و دروغ» بود که به هرحال دیده و شنیده می‌شد.
 

اهمیت این حضور و چگونگی‌اش برای برخی اهالی تئا‌تر آن ‌قدر بود که حتی نامه‌ای نگاشته شود خطاب به یعقوبی و برخی کاستی‌های موجود تئا‌تر فارس که البته با تئا‌تر کشور در بسیاری موارد مشترک هم هست گوشزد شود، نه به این خاطر که مخاطب خود از آن نامطلع باشد، تا لااقل از این رهگذر فرصت و مجالی باشد برای رسانه‌ای و مطرح شدن این معضلات، هم التیام گذرایی باشد بر زخم سکوت، و هم که هشداری صنفی برای مراقبت از دغدغه‌های مشترک و توجه به لزوم و نیاز همدلی و هم-قبیله‌گی! و خب لااقل خوشبختانه بار معنایی عبارت «خشکسالی و دروغ» و سابقه مغتنم فکری گروه آنچنان وزین و برای برخی ناخوشایند بود که نخواهند آن را تابلو و پرچمی کنند برای پوشاندن نگاه‌های تنگ‌نظرانه و غیر فنی‌شان.
 

و اینچنین شد که قرار شد «خشکسالی و دروغ» بیاید به شیراز! پوستر‌ها و بنر‌ها نصب شد، اطلاعیه‌ها و اعلان‌ها رسانه‌ای شد و در صفحات اینترنتی اقدامات خودجوشی در جهت خبررسانی واعلام حضور علاقه‌مندان صورت گرفت. بلیت‌ها فروخته و کمیاب شد و..... اما شنیده شد که از اجرای نمایش جلوگیری شده است.
 

خبر لغو و کنسل شدن هم تا حدی ناباورانه رسانه‌ای شد و اغلب اهالی تئا‌تر سعی می‌کردند آن را به اصطلاح بزرگنمایی نکنند تا شاید شایعه رد شود و نمایش به اجرا برسد. با این حال، خبر تا این لحظه واقعیت داشته است. گفتند که گفته شده عدم اجرا به خاطر نیامدن بازیگران بوده است که عکسی در خبرآنلاین منتشر شد و بازیگران را نشان می‌داد که جلوی در شیشه‌ای مجموعه تالار حافظ شیراز ایستاده‌اند، درحالیکه پشت در عبارت الصاق‌شده به دلیل نیامدن بازیگران کنسل شد، دروغی آشکار می‌نمود بی‌نیاز به شرح!
 

در خبرهای منتشر شده دیگر در فضای مجازی گفت‌و‌گویی هم که به باران کوثری نسبت داده شده بود حاکی از این بود که حتی به دلیل اینکه گفته می‌شد با حضور او مشکل دارند گروه حاضر به جایگزینی بازیگر شده‌اند و با این حال اجرا میسر نشده و گویا مسئولان ارشاد کلا با اجرای این نمایش مشکل داشته‌اند. نمایشی که مجوز اجرا و تبلیغاتش را پس از بازبینی فیلم آن صادر کرده بودند!
 

در این میان سردرگمی و سرگردانی مخاطبین و علاقمندانی که بلیت تهیه کرده بودند برای دانستن نتیجهٔ ماجرا کمتر مرجع پاسخی داشته و چرایی و چند و چون ماجرا نقل محافل و رسانه‌ها وفضای مجازی است. ماجرایی دنباله‌دار که ممکن است ختم به اجرای روی صحنه نمایش «خشکسالی و دروغ» بشود و یا مشمول زمان گردد و با این حال به نظر می‌رسد آنچه اتفاق افتاده و می‌افتد، اجرای عملی عنوان نمایش در کشاکش این ماجراست. از این جهت، عبارت «خشکسالی و دروغ» بار‌ها دیده و شنیده و نوشته شده و بیش از این با راست‌ها و دروغ‌ها درهم آمیخته می‌گردد و درونمایهٔ تئا‌تر یاد شده، بی‌اینکه به روی صحنه رفته باشد، بار‌ها تاکید و تکرار شده است! با این اوصاف، آیا موافق نیستید که این راست‌ترین دروغ من می‌تواند باشد که نمایش «خشکسالی و دروغ» در شیراز اجرا شد؟!
 

5858
 

کد خبر 243029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =