۰ نفر
۲۵ شهریور ۱۳۹۱ - ۲۲:۲۲

بسیاری از ما در فرهنگهای مختلف با سمبل ها و کلیشه های تصویری و ذهنی سر و کار داریم که به نظر می رسد جزئی از اسرار و رموز زندگی در این فرهنگ ها محسوب می شود.

بعضی از نمادها به بخشی از مراسم ملی و افتخار یک ملت تبدیل شده اند و بعضی از آنها نیز بخشی از اسرار و رموز جمعی و فردی هستند که شاید بخشی از موضوع کتاب «مایکل میلر» به این مسئله ارتباط داشته باشد ولی اعداد و ارقام موضوع اصلی کتاب وی است که کمتر در کتابهای تاریخی به این موضوع اشاره شده است. وی در ابتدای کتاب خود می پرسد که آیا اعداد و ارقام می توانند روح داشته باشند و یا اینکه وقتی به آنها نگاه نمی کنیم آیا آنها ما را نگاه می کنند؟ مثلا وقتی مردم انگلیس به ابرهای شبیه عدد 9 واژه ای استعاری داده اند که مکانی است برای شادی و خوشی انسانها... آیا کسی ابرهایی به شکل عدد 9 دیده است؟ به طور حتم چنین حادثه ای کمتر اتفاق می افتد ولی به نظر میلر مردم کشورهای مختلف دارای برخی ذهنیات تخیل گونه و شاید توهم گونه درباره اعداد هستند که برای اثبات اولیه آن می توان به اطلس بین المللی سال 1896 اشاره کرد که مبنای این اطلس همین ابرها بوده است که انگلیسی ها اعتقاد دارند بالاتر از همه ابرها قرار دارد و به خاطر همین هر کس به آنجا برسد در خوشی و سعادت خواهد بود.

 

در عوض در آمریکا مردم بر اساس یک اعتقاد عامیانه که در فرهنگ لغات عامیانه این کشور نیز قید شده، هشتمین ابر را برای وضعیت سرخوشی و مستی ناشی از نوشیدن مواد الکلی می دانند. در سیستم ستاره دهی به مدیریت و اداره هتل ها نیز در کشورهای مختلف معیارهای مختلفی وجود دارد که در بعضی از هتل های پنج ستاره در کشورهای خاورمیانه به جای عدد پنج از شش یا هفت استفاده می شود. در کتاب میلر با عنوان «زندگی مخفی اعداد» در اروپا مردم به اعدادی اعتیاد وسواس گونه ای دارند که حتی در تزئین اتاق خواب و چینش وسایل در حمام هم از این اعداد استفاده می کنند. در سال 1939 لیگ فوتبال انگلیس قانونی عجیب تصویب کرد که بر اساس آن تمام تیم ها باید پیراهن هایی با اعداد 1 تا 11 بپوشند که هرچند امروز امری طبیعی به نظر می رسد ولی آن زمان برای مردم عادی این تصمیم که دروازبان باید عدد یک بپوشد امری غیر طبیعی به نظر می رسید. در سال 1974 تیم ملی هلند شماره های بازیکنان تیم خود را بر اساس شماره های الفبایی اسامی بازیکنان انتخاب کرده بود.

 

در کتاب میلر بسیاری از مثالهای این گونه وسواس ها و تخیل ها وجود دارد که مشابه آن در فرهنگهای دیگر نیز دیده می شود.  مثلا عدد 666 عدد نحس و شیطانی برای مردم مغرب زمین محسوب می شود. و به همین خاطر در زمان حکومت ریگان در کاخ سفید آدرس کلود استریت از شماره 666 به 668 تغییر پیدا کرد.

 

ماه فوریه 29 روز دارد و وقتی 30 روز است که سال کبیسه باشد. ولی آگوستوس امپراطور روم از این مسئله ناراحت بود که ماه بعد از او 30 روز دارد و ماه بعد از نام جولیوس سزار 31 روز (آگوست و جولای) یک روز از فوریه کم کرد و از آن روز تا کنون در تقویم های میلادی آگوست 31 روز است.

بسیاری از صاحب فروشگاههای زنجیره ای قیمت تجاری 9.99 را روی کالاهای خود درج می کنند و گفته می شود که این کار از دزدیدن آن کالاها توسط کارمندان جلوگیری می کند. در مورد تخفیف فروشندگان نیز وضع به همین صورت است. بعضی از اعداد بین فروشنده ها همه گیر شده است. اتاق 101 در کتاب 1984 جرج اورول به عنوان اتاق جلسات کسل کننده یاد شده است که این اتاق در شبکه بی بی سی نیز وجود دارد و به همین نام نامگذاری شده است.

 

 

 

دیلی میل/ 15سپتامبر/ ترجمه محمد حسنلو

6060

کد خبر 243420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =