۰ نفر
۴ مهر ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۷

67 سال پیش در چنین روزی باشگاهی در تهران پایه گذاری شد که اکنون پس از 6 دهه یکی از پرافتخارترین و پرطرفدارترین باشگاههای ایران و آسیا است.

به گزارش خبرآنلاین؛به مناسبت 67 سالگی باشگاه استقلال صفحاتی از تاریخ این باشگاه را ورق می زنیم:


4 مهر ماه 1324: چند جوان دوچرخه سوار به سرپرستی پرویز پورخسروانی، باشگاهی را به نام دوچرخه سواران در خیابان فردوسی تهران پایه گذاری کردند.

اسفند 1324: تیم فوتبال دوچرخه سواران از ادغام دو تیم نادر به سرپرستی محمد جاودان و تیم شهاب به سرپرستی پرویز عمواوغلی تشکیل شد.

فروردین 1325: اولین بازی تاریخ باشگاه دوچرخه سواران روز 31 فروردین در امجدیه برگزار شد و این تیم در یک بازی دوستانه مقابل گیو بندرانزلی به میدان رفت و 1- صفر به پیروزی رسید.

آذر 1325: تیم فوتبال دوچرخه سواران در اولین بازی رسمی تاریخ خود در هفته اول جام باشگاههای تهران با نتیجه 3-1 به سرباز باخت.

خرداد 1327: تیم دوچرخه سواران قهرمان جام حذفی تهران شد. عقاب حریف آبی پوشان در دیدار فینال بود که در این بازی حاضر نشد و تیم دوچرخه سواران اولین قهرمانی تاریخ خود را بدست آورد.

فروردین 1328: باشگاه دوچرخه سواران اولین باشگاه ایرانی شد که صاحب نشریه اختصاصی شد. اولین شماره مجله دوچرخه سواران روز 15 فروردین چاپ شد. دو هفته نامه دوچرخه سواران به سردبیری صدری میرعمادی هر دو شنبه با قیمت 5 ریال به روی دکه ها می رفت.

فروردین 1328: اولین انتخابات هیات مدیره باشگاه دوچرخه سواران در محل باشگاه برگزار شد. دانایی فر، گرائیلی، ملکی، عمواوغلی و آودیان اولین اعضای هیات مدیره انتخابی باشگاه بودند و ناصر ملکی نیز به عنوان مدیر داخلی باشگاه انتخاب شد.

مهر 1328: تیم سرباز منحل شد و تمام بازیکنان این تیم که نظامی و اغلب ملی پوش بودند به تیم دوچرخه سواران پیوستند که قدرت مضاعفی به این تیم بخشید.

بهمن 1328: نام باشگاه دوچرخه سواران به تاج تغییر یافت.

اردیبهشت 1329: تیم فوتبال تاج قهرمان جام باشگاههای تهران شد. این اولین قهرمانی تیم تاج در مسابقات جام باشگاههای تهران بود.

شهریور 1329: تیم فوتبال تاج به عنوان اولین تیم باشگاهی ایرانی راهی سفر خارجی شد. تیم تاج برای شرکت در جشن استقلال افغانستان راهی کابل شد و در دو بازی دوستانه مقابل تیم ملی افغانستان و دانشگاه کابل یک برد و یک باخت بدست آورد.

اسفند 1329: در اولین دوره بازیهای آسیایی که در دهلی برگزار شد، 22 نفر از 64 ورزشکار کاروان تیم ایران از باشگاه تاج بودند از جمله: عارف قلی زاده، محمود بیاتی، نادر افشار علوی، پرویز کوزه کنانی و ژرژ مارکاریان بازیکنان تاج بودند که به همراه تیم ملی فوتبال مدال نقره را کسب کردند.

مهر 1332: تعدادی از ستارگان تاج به دلیل اختلاف با مدیریت باشگاه، راهی تیم نادر شدند و تاج با از دست دادن ستارگان خود دچار نزول شدیدی در مسابقات تهران شد. علی دانایی فر سرمربی تاج نیز به همراه این بازیکنان راهی نادر شد.

دی 1334: به علت اختلاف بین سرپرست تیم ملی با بازیکنان تاج در سفر به عراق، 13 بازیکن تیم تاج از خرمشهر به تهران بازگشتند و به مدت 3 ماه از حضور در مسابقات رسمی محروم شدند. علت اختلاف این بود که سرپرست تیم ملی در خرمشهر به علی دانایی فر مربی تیم تاج که در این سفر میهمان تیم ملی بود، گفته بود در بغداد باید به هتل دیگری برود!

شهریور 1336: تیم تاج به عنوان نماینده تهران در مسابقات قهرمانی کشور در اصفهان شرکت کرد و با پیروزی 3- صفر در فینال مقابل تیم تبریز قهرمان ایران شد.

دی 1336: تیم تاج در جریان مسابقات باشگاههای تهران مقابل داریوش با نتیجه 18- صفر پیروز شد که این بهترین برد تاریخ باشگاه تا به امروز است. در گزارش این بازی آمده است: "حسن سلوک و همکاری و عصبانی نشدن افراد تیم داریوش قابل ذکر است"!

تیر 1342: با تاسیس باشگاه پاس، تعدادی از بازیکنان نظامی تاج نظیر حشمت مهاجرانی، حسن حبیبی، منوچهر حبیبی و محمد رنجبر راهی این تیم شدند. جدایی این بازیکنان و بازنشستگی چند ستاره دیگر باعث افت تیم فوتبال تاج شد، بطوری که این تیم تا شش سال بعد زیر سلطه پاس و دارایی بود و نتوانست قهرمان شود.

فروردین 1347: بعد از انحلال شاهین و پیوستن ستارگان این تیم به پرسپولیس، یک دیدار دوستانه بین تاج و پرسپولیس در امجدیه برگزار شد که سرآغاز رقابت دو تیم در طول دهه های بعدی بود. اولین دربی پایتخت به تساوی بدون گل انجامید.

اسفند 1348: زدراکو رایکوف سرمربی اهل یوگسلاوی هدایت تیم فوتبال تاج را بر عهده گرفت. حضور رایکوف در تیم تاج آغاز فصل جدیدی در تاریخ این باشگاه بود. حقوق ماهیانه رایکوف در تاج 6500 تومان بود.
فروردین 1349: تیم تاج قهرمان جام باشگاههای آسیا شد. این اولین قهرمانی یک تیم ایرانی در عرصه مسابقات باشگاهی آسیا بود. تاج در فینال 2-1 مقابل هاپوئل اسرائیل پیروز شد.

بهمن 1349: تاج با پیروزی 2-1 مقابل پاس در فینال لیگ ایران، اولین قهرمان لیگ لقب گرفت.

شهریور 1352: تیم تاج در جریان لیگ تخت جمشید در یک بازی عجیب با نتیجه 6- صفر مغلوب پرسپولیس شد تا سنگین ترین شکست تاریخ باشگاه ثبت شود.

فروردین 1358: نام باشگاه تاج به استقلال تغییر یافت. عنایت الله آتشی نیز اولین مدیر باشگاه استقلال بعد از پیروزی انقلاب بود.

دی 1362: تیم استقلال قهرمان جام باشگاههای تهران شد. این اولین قهرمانی با نام استقلال بود.

مرداد 1370: تیم استقلال با پیروزی 2-1 مقابل لیائونینگ چین برای دومین بار قهرمان جام باشگاههای آسیا شد.
بهمن 1371: در مسابقات سوپرجام تهران، تیم استقلال با قرار گرفتن در رده هفتم جدول 8 تیمی از صعود به لیگ آزادگان بازماند و راهی لیگ دسته سوم شد. طبق قوانین لیگ آزادگان، سهمیه استانها از طریق مسابقات استانی تعیین می شد که استقلال نتوانست سهمیه حضور در لیگ آزادگان را کسب کند.

بهمن 1372: استقلال فاتح لیگ دسته سوم شد. این تیم در فینال طی دو بازی رفت و برگشت با نتیجه یک بر صفر تیم پلی اکریل اصفهان را شکست داد و قهرمان شد تا مجددا به سطح اول فوتبال کشور بازگردد.

آبان 1375: علی فتح الله زاده به عنوان مدیرعامل باشگاه انتخاب شد و وی نیز ناصر حجازی را به عنوان سرمربی منصوب کرد تا استقلال پس از چند سال رکورد، جانی تازه بگیرد.

مرداد 1377: استقلال پس از چند سال که در لیگ بدون مقام مانده بود، با تیمی جوان به رهبری ناصر حجازی و در غیاب رقیب دیرینه اش پرسپولیس قهرمان لیگ آزادگان شد.

خرداد 1381: تیم استقلال قهرمانی لیگ برتر را به شکلی عجیب از دست داد. این تیم در انزلی به ملوان باخت تا پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شود، در حالی که با یک تساوی هم می توانست قهرمان شود.

دی 1384: طی یک توافق باشگاه استقلال به مدت 10 سال به وزارت رفاه واگذار شد. البته این واگذاری یک سال بیشتر طول نکشید و استقلال دوباره به سازمان تربیت بدنی بازگشت.

بهمن 1385: به دلیل کوتاهی مدیریت باشگاه در ارسال اسامی تیم به AFCتیم استقلال از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شد. این یکی از بزرگترین اشتباهات مدیریتی در تاریخ این باشگاه بود.

مهر 1388: فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال جهان باشگاه استقلال تهران را به عنوان سومین باشگاه برتر قرن بیستم در قاره آسیا معرفی کرد. الهلال عربستان و یوکوهامای ژاپن در رده اول و دوم قرار گرفتند.
فهرست افتخارات تیم فوتبال استقلال
قهرمان جام باشگاههای آسیا (2 بار)
نایب قهرمان جام باشگاههای آسیا (2 بار)
قهرمان لیگ ایران (7 بار)
قهرمان جام حذفی ایران (6 بار)
قهرمان لیگ دسته سوم (یک بار)
قهرمان باشگاههای تهران (12 بار)
قهرمان سوپر جام تهران (یک بار)
قهرمان جام حذفی تهران (4 بار)

تورنمنت های بین المللی

قهرمان جام میلز هند (4 بار)
قهرمان جام باردلوی هند (یک بار)
قهرمان جام استقلال قطر(یک بار)
قهرمان جام ریاست جمهوری ترکمنستان(یک بار)
 

251 41

کد خبر 245826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =