ایرانی ها برای حمایت از ثبت پسوند دامنه اینترنتی خلیج فارس یا .persiangolf تا فردا وقت دارند.

یکی از شرکتهای ایرانی پسوندهای دات پارس (.PARS)، دات خلیج فارس (.PersianGulf)، دات نوروز (.Nowruz) و دات همراه (.همراه) را برای تصویب در آیکان - سازمان ثبت پسوند های دامنه های اینترنتی - ارسال کرده که به گفته مدیر این شرکت اعراب ظاهرا با ثبت پسوند خلیج فارس مخالفت کرده اند.

مهدی عباس نیا به مهر گفته بعد از ثبت درخواست، حمایتهای مردمی از ثبت پسوند های اینترنتی بهترین کمکی است که می تواند در این راستا صورت گیرد. وی گفت با رفتن به سایت  https://gtldcomment.icann.org  ضمن حفظ رعایت ادبیات اخلاقی مناسب، می توان کامنت خود را بعد از ثبت نام ارسال کرد. (26 سپتامبر 2012 آخرین روز ارسال کامنت ها در آیکان است)

 درخواست ثبت پسوندهای جدید مطابق با فرهنگ و مورد علاقه ایرانیان در راستای سومین دوره ثبت پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی به موسسه بین المللی آیکان - مرکز مدیریت اینترنت- ارائه شد.

 ثبت دامنه های اینترنتی برای سومین بار است که در تاریخ اینترنت اتفاق می افتد و براین اساس سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنت (آیکان) به پذیرش پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی (TOP LEVEL DOMAIN) یا (TLD) اقدام کرده است. این یک برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی در جهان می تواند برای دریافت نام TLD درخواست دهد؛ اما موضوعی که از حساسیت ویژه ای برای دولتها برخوردار است نامهای مورد درخواست درباره اسامی ملی، فرهنگی و مشاهیر کشورها است. با آغاز پذیرش درخواست‌های ثبت پسوندهای جدید اینترنتی از سوی سازمان مدیریت نام‌ها و ارقام اینترنتی – آیکان- که به نوعی مدیریت کل اینترنت را در دست دارد همان‌طور که انتظار می‌رفت، این اقدام پس از 9 سال وقفه (بعد از اضافه شدن پسوندهایی مانند دات آسیا و…) با استقبال گسترده فعالان اینترنتی در سراسر جهان روبرو شد.

مدیر شرکت Asia Green IT System در گفتگو با مهر، با اعلام رسمی ارائه پسوندهای درخواستی و دلایل آنان به موسسه آیکان، بر لزوم حمایت مردمی از ثبت پسوندهای مربوط به ایران در اینترنت تاکید کرد و گفت: پسوندهای دات پارس (.PARS)، دات خلیج فارس (.PersianGulf)، دات نوروز (.Nowruz) و دات همراه (.همراه) از جمله پسوندهای ایرانی درخواست شده توسط این شرکت هستند که هم اکنون در مرحله ارزیابی اولیه قرار دارند. وی به مهر گفت: در این مرحله از ارزیابی، آیکان از کلیه ذینفعان اینترنت می‌خواهد که نظرات خود را در قالب کامنت در وب سایتی که برای همین منظور در نظر گرفته شده ثبت کنند؛ جمع بندی این نظرات می‌تواند در تصمیم نهایی آیکن برای قبول یا رد درخواست یک پسوند تأثیرگذار باشد. عباس نیا خاطرنشان کرد: در این راستا اعراب از همین فرصت استفاده کردند و مخالفتهایی را در خصوص ثبت پسوند اینترنتی خلیج فارس در قالب نظر در سایت آیکان ابزار داشتند. براین اساس ایرانیان هم می توانند نسبت به ثبت نظرات مثبت خود در مورد پسوندهای ایرانی درخواستی اقدام کنند.

نظرات ثبت شده در وب سایت آیکن به نام درج کننده نظر نمایش داده شده و با رعایت اصول عمومی مربوط  شامل رعایت نکات ادبی، عدم توهین به سایرین و ارائه منطق و دلیل برای حمایت و به هر زبانی امکان‌پذیر است؛ لذا ایرانیان می‌توانند به زبان فارسی مطالب خود را ارسال کنند.

همچنین توجه به این نکته الزامی است که ثبت نظر برای هر پسوند باید به صورت جداگانه انجام پذیرد و برای پنل های مختلف Community Evaluation و Community Objection و Geographic Names (برای خلیج فارس) به صورت جداگانه ثبت شود. یکی از ملاک‌های آیکان برای انتخاب یک پسوند از میان دو پسوند پارس و پاریس، میزان حمایت اعلام شده از سوی جامعه ای ست که آن پسوند برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در این راستا چندی پیش کمپین حمایت از پسوندهای اینترنتی با نامهای "دات خلیج فارس" و " دات پارس" در راستای ثبت دامنه های جدید اینترنتی که از سوی موسسه جهانی نامها و ارقام اینترنتی در حال انجام است، تشکیل شد.


5656

کد خبر 246051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
  50 2
  سپاس از اطلاع رسانی به موقع و دقیقه نودی شما .
 • بدون نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
  80 5
  چرا خلیج فارس؟ که هر دوکلمش عربیه حداقل بنویس خلیج پارس. یعنی نمیتونن برای خلیج یک معادل پارسی پیدا کنند چطور برای کلمات انگیلیسی بلدند؟
  • سعید IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
   13 1
   حرفت درست، اما مهم اینه که اصل مطلب را برسونه. پس چرا دامنه .PARS را دلتون نیامده ثبت کنین !!! فقط 4 نفر !! واقعاْ دمتون گرم :( من دامنه .IRAN را هم ثبت کردم :))
  • بدون نام IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
   7 143
   بهتره که تو نام ها از کلماته فارسی استفاده بشه اما یادتون باشه زبان عربی زبان دین و قرآنمون هست و اصلا قابل مقایسه با زبان انگلیسی نیست .
  • بدون نام IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
   12 5
   فارس با پارس فرقی نمیکنه . مهم اینکه این خلیج مال ایران هست
  • بدون نام IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
   9 90
   چرا اینقدر به فکر اختلافید ؟ زبانه عربی زبانی هست که اجداد ما اونو وارد زبانشون کردند که زبان کامل ترین دین الهیه. شما هم بهتره این تعصب ورزیتون رو جای دیگه خرج کنید لطفا.
  • بدون نام IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
   4 0
   پرشين گلف Persiangulf به انگليسي قراره ثبت بشه
 • سعید IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
  11 2
  ممنون بابت اطلاع رسانی به موقع. وظیفه ام بود و انجام دادم. شما هم یادتان نره !!! منتظر فعال شدن domain خلیخ فارس هستیم.
 • بدون نام IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
  58 9
  دیگه واقعا خیلی هم اهمیت نداره! ما داریم خودمون با دست مبارک، خودمون رو از دنیا حذف می کنیم. حالا توقع داریم دنیا یه کاری برای ما بکنه!؟
 • کتابدار IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
  9 1
  جی میل چی شد؟ امروز که 5 مهره
 • بدون نام GB ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
  4 0
  چرت همش میختن رنکینگ سایتشونو ببرن بالا الکلی از احساسات مردم سو استفاده میکنن
 • emad US ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
  4 1
  شما که زحمت کشیدید یه متن خوب هم میدادین