۰ نفر
۱۰ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۲

کتاب «وقتی زمین دروغ می‌گوید» مجموعه نمایشنامه‌ای است از سعید تشکری، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس خراسانی که به لحاظ مفاهیم و ساختار با دیگر آثار او تفاوت دارد.

به گزارش خبرآنلاین، «وقتی زمین دروغ می‌گوید» نوشته سعید تشکری در شاخه ادبیات برتر انتشارات نیستان و شامل 4 نمایشنامه منتشر شد. این کتاب شامل یک تریلوژی با نام «وقتی زمین می‌گوید» و چهار نمایشنامه دیگر با عناوین «نام دیگرم ستاره است»، «تو آمدی که ارشیا شدم» و «آبی محبوب» است که همگی در دهه 80 تالیف و بازنویسی شده است.

 

نویسنده در توضیح این کتاب آورده است: «برای من نوشتن، هزار قطعه قطعه کردن جهان شناور و ادبی را می ماند. تا از منظر دراماتیک خواه نمایشنامه باشد و خواه رمان و داستان. به آن نگاه می کنم تا برای خود پرچینی شهودی بسازم که در آن آدمها طور دیگری دنیا را نگاه می کنند. جهان دراماتیک و داستانی من به ویژه در این سالها به بیداری از یک شب چهل ساله می ماند. مجموعه چهار نمایشنامه ترلوژی وقتی زمین دروغ می گوید... امّا محصول دیگری ازاین پرچین خیال انگیز هم هست. تئاتر شقاوت باب بنمایه انسان شهودگرا است، دیسی سیب ترش. در زمانه کنونی زبان دیگری برای این شهود را می طلبد و با این منظر که با دیدگاه انسان دینی می خواهم از دل این دشقاوت بر دریای نجات برسیم. در حوزه زبان ریخت و ساختار در این چهار اثر کوشیده ام تا به نیازی در حوزه ادبیات دراماتیک در لحن و کنش و کشش صورت دیگری را بیازمایم. روایت تراژیک و پر از اضداد و حال روزگار زمانه ماست، خواه هر کجای این جهان شناور باشیم، بوسنی، حلبچه، غزه، نینوا، مشهد، کاشان یا گوشه ای پرت از یک گالری ایرانی خراسانی. من بین زبان عتیق و معاصر پلی زده ام تا بگویم شهودی چون ادبیات آرمان خواه جستجوی خود را در پرچینی از تفکر نویسنده می آورد تا به رستگاری در دریای هستی خداوند برسد. حتی اگر رود خرشان وجودش به نهری نازکانه و باریکتر از مویی از آن رود عظیم تبدیل شده باشد. همه کنار هم پرچین های بی شماری ساخته ایم. اصلاً شاید همان دامون روزگار ما باشد شاید. دلم از خزان همیشه می لرزد چون که زاده تابستانم.»
 

این کتاب شامل یک تریلوژی با نام «وقتی زمین می‌گوید» و چهار نمایشنامه دیگر با عناوین «نام دیگرم ستاره است»، «تو آمدی که ارشیا شدم» و «آبی محبوب» است که همگی در دهه 80 تالیف و بازنویسی شده است. نمایشنامه «آبی محبوب» در این کتاب درباره هنرمندی است که در پی یافتن دنیای خود به بن بست می‌رسد و نمایشنامه «وقتی زمین دروغ می‌گوید»‌ نیز راجع به نسل‌کشی در جهان معاصر سخن می‌گوید. خود تشکری درباره این نمایشنامه ها می گوید: در اپیزود نمایشی اول این کتاب به زنان مشهد اردهال در جریان مراسم مذهبی قالیشویان که هر سال طبق سنتی دینی در این شهر برگزار می‌شود پرداخته‌ام و در اپیزود دوم نیز عاشورا و رابطه معنوی این رویداد و تأثیری که بر سایر ادیان گذاشته است در قالب یک درام به تصویر کشیده می‌شود. اپیزود سوم نمایشی این مجموعه در مورد نسل‌کشی است که در دنیای معاصر شاهد آن هستیم و این نمایشنامه با تم سیاسی به ابعاد این فاجعه می‌پردازد و در اپیزود نمایشی چهارم این مجموعه نیز روایتی از کودتای 28 مرداد سال 32 در قالب درام بازگو شده است.

 

نمایشنامه‌های ارایه شده در این مجموعه در جشنواره تئاتر فجر، جشنواره تئاتر حقیقت و جشنواره تئاتر بانوان اجرا شده است. این کتاب در 164 صفحه و با قیمت 5500 تومان روانه بازار نشر شده است.

مجموعه نمایشنامه «وصل هزار مجنون» شامل سه دوره نمایشنامه‌نویسی تشکری با عناوینی چون «وقت آمین»، «رستگاری»، «شهادت‌خوانی»،«هامبورگ»،«بصره قوچان»، «وقتی به ماه رسیدی»، «فتح‌نامه سلطان ماضی!»، ‌«باران را هیچ کس ندید»، «روشنان»،‌ «پروین من بمان»،‌«به خورشید بگو»، ‌«آواز پر جبرئیل»، «دست هزار غریب»،«سمن بویان» و ‌«برفابه‌های بهاری» از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

 

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب و سایر کتاب های انتشارات نیستان، همچنین هر محصول فرهنگی دیگر کافی است با شماره 20- 88557016 (شبانه روزی با پیغامگیر) سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ «سام» تماس بگیرند و (در صورت موجود بودن در بازار) آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. سایر هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب را تلفنی سفارش بدهند.

6060

کد خبر 247518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =