رئیس دولت تا اذان مغرب به سوالات خبرنگاران پاسخ می​دهد.<BR>

به گزارش خبرآنلاين، رئيس​جمهور در ادامه نشست خبري خود در پاسخ به سوالي که به غني​سازي 20 درصدي اورانيوم در ايران اشاره داشت و مي​پرسيد که آيا با تامين اين اورانيوم از سوي ديگر کشورها، ايران دست از غني​سازي خواهد کشيد يا نه؟ گفت: سوخت 20 درصد مصرف درماني دارد که ما اصرار کرديم آن را به ما بدهند، حاضر شديم سوخت 3.5 درصد بدهيم و سوخت 20 درصد به ما بدهند، اما قبول نکردند. مجبور شديم خودمان توليد کنيم که هزينه​اش بالاست. تا کنون کسي نگفته که آن را به ما مي​دهد، اگر بدهند، ما ديگر نيازي به اين توليد پرهزينه نداريم.
رئيس​جمهور در واکنش به اينکه اين خبرنگار بدون آنکه در نوبت باشد، سوالش را پرسيد، گفت: او شنيد ما گفتيم آزادي است، آزادي است؛ بعد فکر کرد که ديگر خيلي آزادي است و بدون نوبت آمد سوالش را پرسيد!!
وي در پاسخ به سوالي که به قيمت نفت در قانون بودجه و چگونگي تامين نيازهاي مالي کشور اشاره داشت، گفت: براي بودجه تصميم گرفته​ايم، با همين درآمد فعلي کارمان را ادامه دهيم. هزينه​ها را هم کاهش داده و اولويت بندي کرده​ايم. اميدواريم به زودي فضاي بازار ارز را هم کنترل کنيم.
احمدي​نژاد در ادامه پاسخ به اين سوال که به قيمت هر بشکه نفت اشاره مي​کرد، افزود: قيمت نفت بحث پيچيده​اي است. اگر قيمت نفت 200 دلار شود براي اينکه ببينيم کي سود مي​کند و کي ضرر مي کند، بايد تحليل کنيم. درآمد ارزي، مصرف ارزي دارد. به حسب ظاهر دوست داريم قيمت بالا برود ولي لزوما افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني به نفع اقتصاد ما نيست. چون اين افزايش قيمت ضربدر چند مي​شود و در قيمت کالاهاي وارداتي تاثير مي​گذارد. يک نظام عرضه وتقاضاي واقعي و آزاد اگر باشد، به نفع ما خواهد بود.
احمدي​نژاد در پاسخ به سوال ديگري که به بي​ثباتي فضا براي فعالان اقتصادي اشاره داشت و از لزوم کاهش گراني سوال مي​پرسيد و برنامه​ها دولت را جويا مي​شد، اظهار داشت: کارهايي که لازم بود، در قانون بودجه ديده شد. اينکه يک بودجه 157هزار ميليارد توماني روي 97 هزار ميليارد تومان بيايد، کار مشکلي است اما هزينه​هاي آموزش و دفاع و درمان و .. را داريم مي​پردازيم. مقداري فشار روي بخش توليد است که در کارگروهي مشغول کنترل آن هستيم.
به گفته وي، فضاي عمومي​اي که ايجاد شده و برخي براي مسافرت دو سه هزار ميلياردلار مي خواهند؛ ادامه داد: در جلسه روساي سه قوه و در جلسات کارشناسي تدابيري انديشيده و عوامل اين مساله را شناسايي کرده​اند که که چه کساني دستشان در کار است. انشالله به زودي اين مساله حل مي​شود. البته گراني​هاي ما به تبع ارز و ناشي از تورم و گراني بين المللي و وارداتي است. کما اينکه خيلي از کالاهاي ما ارز بري ندارند ولي به تبع آن قيمتشان تغيير مي​کند. کالاهاي اساسي مردم، با ارز پايه تا آخر داده مي​شود و هر مقدار درآمد ارزي بالا برود، ارز پايه به کالاهاي بيشتري تخصيص مي​يابد.
احمدي​نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار پانا که به سند تحول بنيانين آموزش و پرورش اشاره داشت، از اهميت اين سند و حمايت دولت از اجراي آن سخن گفت.
خبرنگار ديگري از سفر رئيس​جمهور به نيويورک و موضوع رابطه با آمريکا ياد کرد که برخي گفته​اند اين موضوع در اختيار رئيس​جمهور نيست و در وزه اختيارات مقام معظم رهبري است. اين خبرنگار نظر احمدي​نژاد را درباره اين اظهارنظرها پرسيد.
رئيس​جمهور گفت: من چه نظري بايد بدم؟ من نظرم را گفتم. اين نظر را هم امام و رهبري قبول دارند. ديگران هم مي​توانند نظرشان را بگويند.
مذاکرات ايران و آرژانتين هم سال ديگري بود که احمدي​نژاد از ملاقات وزراي خارجه دوطرف ياد کرد و ابراز اميدواري کرد که با بررسي دقيق و بي طرفانه، مسائل ميان دو کشور مرتفع شود.
خبرنگاري از دل شکسته​اش سخن گفت براي رئيس​جمهور که با تمام وجود کار مي​کند اما با اين همه هجمه روبرو است. او سپس از درد روزنامه​نگاران سخن گفت و اينکه 7-8 رسانه ورزشي وجود دارد اما چهار هفته است که نتوانسته​اند با يکي از معاونين رئيس​جمهور ديدار کنند. او از گراني کاغذ تا 3460 تومان گفت که 320 برابر نرخ آن گران شده است. وي از احمدي​نژاد خواست تا فکري براي لابي​بازي​ها و دلالي​هاي بازار کاغذ بکند و زير دست​هايش در وزارت ارشاد پاسخگوي روزنامه​نگارن باشد.
احمدي​نژاد با بيان اينکه هر بخشي مشکلي پيدا کند، مشکل دولت است؛ از تامين ارز براي واردات کاغذ سخن گفت و افزود: کاغذ خريده​ايم و رفته​اند بياورند! صبر کنيد.
روابط ايران و مصر و مواضع افراطي محمد مرسي در قبال ايران هم سوال ديگري بود که رئيس​ دولت در پاسخ به آن گفت: فکر مي کنم در ارزيابي دولتي که در مصر بر سر کار است، نبايد عجله کرد. بايد صبر کنيم تا به ثباتي در تصميم گيري برسند، روابط دو ملت ايران و مصر گسترده و تاريخي است و انشالله ادامه پيدا خواهد کرد.
/2929
کد خبر 247909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام SA ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  46 4
  موضع آقای رئیس جمهور در مورد توقف غنی سازی اورانیوم 20 در صد دقیق نبود. قبلا آقای عباسی و برخی دیگر از مسئولین کشور گفته بودند که در صورت لغو تحریمها حاضریم غنی سازی 20 در صد را متوقف کنیم. این موضع کجا و حرف آقای احمدی نژاد کجا.
 • بدون نام IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  16 36
  نظر شما را ممکن است خیلی ها قبول داشته باشند اما این قضیه جزو سیاستهای کلان کشور است و در حیطه وظایف شما نیست. ما اینو می گیم!!!قرار هم نیست که از تریبونها نظرات شخصی خود را بازگو نمایید.
 • هادي IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  72 3
  اي كاش اين حرف رو تو مسكو مي زديم ' الان دلار أرزون تر بود خيلي أرزون تر
 • بدون نام EU ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  29 2
  اگه قراره اینطورباشه قبلا هم که همین بود پس این همه هزینه برای ملت ایران چرا؟؟؟
 • ا ب س IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  22 1
  از این ناراحت وسرشکسته ایم که پول کوخ نشینان را که شده تاسیسات.مجبور می شویم به دست خودمان نابود کنیم. جواب بدبخت بیچاره ها را چه خواهید داد؟
 • بدون نام IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  32 4
  شكر و روغن و گندم وجو ولوبياو..... چون گرون تموم مي شد رفتيم وارد كرديم تا چين و تركيه و هند صادرات داشته باشند. اورانيوم هم وارد ميكنيم چي ميشه!