دبیر شورای عالی امنیت ملی در گزارشی از آخرین وضعیت مذاکره هسته‌ای با گروه 1+5، ادعای مقامات آمریکایی در مورد پیشنهاد موسوم به طرح 9 گام جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرد.

به گزارش خبرآنلاين، او در جلسه امروز مجمع تشخيص مصلحت گفت: هیچ‌گونه پیشنهاد جدیدی خارج از چارچوب مذاکرات 1+5 در اجلاس اخیر سازمان ملل متحد مطرح نشده است و ادعای برخی رسانه‌های آمریکایی در این خصوص بی‌اساس است.
روز گذشته نیویورک تایمز مدعی شده بود که طرف ایرانی پیشنهادی را در 9 گام ارائه کرده است که بر اساس آن، تولید اورانیومی را که بشود به راحتی در ساخت سلاح اتمی مورد استفاده قرار گیرد به تدریج متوقف خواهد ساخت. {اينجا}
همچنين در جلسه امروز مجمع تشخيص مصلحت نظام، دلایل نوسانات نرخ ارز در کشور و مشکلاتی که به همین علت برای وضعیت معیشتی مردم، صنعت و تولید کشور ایجاد شده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت که اعضا بر ضرورت اتخاذ تصمیمات کارشناسانه برای کاهش نرخ ارز و رفع موانع تولید تأکید کردند.
کلیات سیاست‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی که در جلسه گذشته، به تصویب رسیده بود، در جلسه امروز پیگیری شد و چهار بند از این سیاست‌ها به تصویب رسید.
دراین جلسه که علاوه بر اکثریت اعضا و سران قوای مقننه و قضائیه، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز حضور داشتند، پس از بحث و بررسی مبسوط اعضا، موارد ذیل به عنوان سیاست‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی به تصویب رسید.
- بالا بردن قدرت رقابت و افزایش بهره‌وری عوامل تولید با اصلاح و بازسازی ساختار تولید ملی، کاهش هزینه و بهبود کیفیت تولید، اتخاذ انواع تدابیر تشویقی و تنبیهی و بهینه‌سازی تعامل عوامل تولید.
- تقویت و بهره‌گیری از تحقیق و توسعه و نوآوری و زیربناهای آنها، حمایت از تجاری‌سازی محصول با کمک به مراکز فناوری با هدف ارتقای کیفی تولید ملی، بالا بردن درجه ساخت داخل تا محصول نهایی و بهره‌گیری از جذب و انتقال دانش فنی و فناوری‌ها با ایجاد نظام ملی نوآوری.
- گسترش اقتصاد دانش بنیان با تأکید بر توسعه مؤلفه‌های اصلی آن، از جمله زیرساخت‌های ارتباطی زمینه‌های تسهیل تبدیل دستاوردهای پژوهش به فناوری و گسترش کاربرد آن، حمایت از حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی و مرتبط کردن بخش آموزشی با بخش‌های تولیدی کشور.
- حمایت از تولید محصولات با ماهیت راهبردی موردنیاز مصارف عمومی یا بخش تولید کشور.
- تکمیل زنجیره‌ تولید از مواد خام تا محصولات نهایی با رعایت اصل رقابت‌پذیری و فاصله گرفتن از خام‌فروشی در بازه زمانی معین.
/2929
کد خبر 248698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۵
  3 0
  شاید شما در جریان نباشی برادر.
 • مسئول IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۶
  0 0
  تا این کلی گویی ها و عدم توجه به جزییات تو جلسات مطرح میشه وضع همینه.