در نشست های هم اندیشی که بین معماران و شهرسازان ایرانی و فرانسوی برگزار شد مسئولان و صاحب نظران معماری کشورمان به ارائه دیدگاهها و تبادل نظر پرداختند.

بحث پیرامون شهرهای آینده و ویژگی های آنها یکی از مهم ترین موضوعات نشست تخصصی "میراث معماری معاصر ایران" در مقر یونسکو در پاریس بود که با حضور اساتید و معماران برجسته کشورمان و با مشارکت تعدادی از متخصصان شهری و معماران فرانسوی، در هفته فرهنگ های خارجی در فرانسه برگزار شد.
در ابتدای این جلسه هم اندیشی، ژیل اولیو، با سابقه ای حرفه ای در حوزه معماری و طراحی و همچنین ساخت و سازهای شهری با ارائه کنفرانسی مفصل در خصوص یکی از پروژه های سال های اخیر خود که در فرانسه به اجرا در آمده است، به تشریح و تحلیل یکی از سیستم های طراحی معماری ساختمان به نام "HQE" پرداخت.
طرح "HQE" عنوان مخفف (Environnementale Haute Qualité) "کیفیت بالای محیط زیست" است که به بررسی و ارتقای مسائل مربوط به محیط زیست در ساخت و سازها و معماری شهری می پردازد.
وی در آغاز سخنان خود گفت که طرح "HQE" از دهه های 80 میلادی با مشاورت وی به وزارت مسکن فرانسه ارائه شد و در سال های بعدی با محقق کردن ابعاد عملی آن و با جذب بودجه های دولتی، اکنون پس از چند دهه از گذشت آن زمان شاهد به ثمر نشستن آن هستیم.
اولیو، معمار و مشاور برجسته وزارت مسکن فرانسه، تاکید کرد که در ابتدای شروع این طرح و با برآورد بودجه سنگین آن، با مخالفت مسئولان ذیربط مواجه شدیم، اما پس از تئوریزه کردن طرح و تشکیل انجمن ها و گروه های تخصصی در این زمینه و نشست های مختلف در توجیه کارآمدی آن، موافقت مسئولان جهت اختصاص بودجه مد نظر برای آن جلب شد.
وی سخنان خود را در این زمینه، درسه محور تعریف و تاریخچه و لزوم طرح، ادامه داد. اولیو، با حائز اهمیت دانستن مسئله محیط زیست و فضای سبز در زندگی شهری امروز، به ثمر رسیدن طرح مورد نظر را منوط به اجرای دقیق و مرحله به مرحله طرح با پشتوانه دولتی دانست.
معمار و مشاور برجسته وزارت مسکن فرانسه ضمن مقایسه این طرح با دیگر طرح های مشابه در دیگر کشور ها، اهداف این طرح را در 4 محور و 14 هدف خلاصه کرد که شامل 4 محور ساخت و ساز محیط زیست، مدیریت محیط زیست، راحتی و سلامت است. همچنین هارمونی و ارتباط ساختمان و محیط اطراف، مدیریت کارگاهی، نیروی انسانی در ساخت و ساز شهری، مدیریت شهری، مدیریت انرژی و آب، انتقال نیرو به مجتمع های ساختمانی، مباحث مربوط به مسائل بصری و سلامتی محیط زیست، آب و هوا از دیگر اهداف برشمرده شد توسط وی در ارتباط با این طرح بود.
در ادامه این نشست تخصصی، مهندس سید محمد بهشتی، عضو هیئت مدیره سازمان زیباسازی شهر تهران با تشکر از ژیل والیو، در ارائه این بحث جامع در ارتباط با مدیریت و طراحی شهری، به ارائه دیدگا های خود و تبادل نظر در این زمینه پرداخت و گفت: در ایران نیز شبیه این طرح از سال های گذشته وجود داشته است و برخی مراحل اجرایی آن امروزه نیز همچنان ادامه دارد، هرچندکه بنا بر شرایط زمان نیاز به تغییراتی نیز دارد. وی در ادامه با توجه به پیشبرد دو امر نگهداری میراث فرهنگی در کنار ساخت و ساز مدرن و مشکلات پیش رو، اجرای طرح مذکور را در ایران عملی دانست. همچنین دکتر صفا منش صاحب نظر در طراحی شهری با ارائه نظرات خود در این زمینه، اجرای این طرح در ایران را مورد تجزیه و تحلیل کارشناسی قرار داد. در ادامه این نشست هم اندیشی، متخصصان شهری دو طرف بر ضرورت استمرار این مباحث و گسترش و ارتباطات علمی وتخصصی بین صاحب نظران ایرانی و فرانسوی تاکید کردند.
4545
 

کد خبر 251117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =