وزیر دفاع اسبق امریکا گفت: من قصه‌ای که کاخ سفید از کشته شدن سفیر امریکا در لیبی روایت می‌کند را قبول ندارم.

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع اسبق امریکا در دوران جورج بوش پسر که در آن زمان وی را از چهره‌های تندروی دولت او می‌دانستند، در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک تایمز نسبت به جایگاه فعلی امریکا در جهان ابراز نگرانی کرد و نسبت به موفقیت کاخ سفید تحت اختیار باراک اوباما، در پیشبرد پرونده‌های عراق، افغانستان و لیبی و همچنین مقابله با نفوذ منطقه‌ای چین شبهه وارد کرد.
به گزارش وبسایت شبکه خبری الجزیره، وی که در تاریخ امریکا یک بار در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد (1974- 1977) و دیگری در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر (2000 – 2008) وزیر دفاع امریکا بوده، نسبت به عقب‌نشینی امریکا از عراق و افغانستان انتقاد کرد و گفت این مساله سبب شد تا ما کنترل خود را بر امور جاری در این دو کشور از دست بدهیم. وی سیاست‌های اوباما را در این دو کشور سلسله‌ای از اشتباهات دیپلماتیک توصیف کرد.
رامسفلد سپس به قضیه لیبی و کشته شدن سفیر امریکا در این کشور پرداخت و گفت: «من قصه‌ای که کاخ سفید از کشته شدن سفیر امریکا در لیبی روایت می‌کند را قبول ندارم، وزارت امور خارجه امریکا و کاخ سفید در این پرونده ضعیف عمل کردند.»
وی همچنین از این که امریکا در جنگ لیبی نقش مستقیم نداشت، انتقاد کرد و گفت: «لازم بود که امریکا فرماندهی جامعه جهانی را در آن جنگ بر عهده می‌گرفت تا خلائی که اکنون به ضرر مصالح و منافع ماست، پیش نیاید.»
رامسفلد همچنین نسبت به نفوذ منطقه‌ای چین هشدار داد و گفت: «چین هزینه‌های سرسام‌آوری صرف توسعه نظامی خود می‌کند بدون این که بتوان دلیلی برای این همه هزینه یافت. البته یکی از دلایل آن به نگرانی پکن از بی‌ثباتی موجود در کشورهای شرق آسیا باز می‌گردد که این مساله سبب شده تا چین به فکر توسعه و نفوذ منطقه‌ای خود برای رسیدن به منافع شخصی‌اش بیفتد. در این میان امریکا نیز باید از هم‌پیمانانش در آسیا حمایت کند."
26249
کد خبر 252727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  11 4
  با رامنسفلد موافقم...علاقه شدیدی به کشورش و منافعش دارد
 • بدون نام IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  1 5
  نظر رامسفلد بعنوان یک جمهوریخواه آنهم از نوع تندرو طبیعتا همین است
 • محمدظفری نهاوند IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  0 0
  اقای رامسفلد توجه داشته باشید که امریکا در دو جنگ گذشته مثل ... در گل مانده است کجا دیکه توان رهبری جنگ را دارد .عراق را با اون وضعیت تصرف کرد وبا اون افتضا تحویل دوستان ایران داد .کاری را که ما در جنگ 8ساله قصد انجامش را داشتیم و ابر قدرتها نذاشتند انجام بشه خودش براحتی انجام داد .درا فغانستان هم طی سالهای اتی قطعا طیف طرفدار ایران روی کار خواهند امد. در لیبی هم که همونا که ازادشون کردید با کشتن سفیر شما در بنغازی ضربه مهلکی به حیثیت شما وارد نمودند.از نظر داخلی هم با بدهی 16/5هزار میلیارد دلاری که جای هیچ بحثی نذاشته براتون پس راهی نمونده جز اینکه شما .پشت فرانسه والمان وانگلیس پناه بگیرید. پس دیگه به قول معروف که میگه بزرگی خرج داره وشما هم پولی برای خرج کردن ندارید