ایسنا نوشت:

معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در راستای بی‌اثر کردن تحریم کشورهای استکباری تولید 290 قلم ماده دارویی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
 

 دکتر مصطفی قانعی که برای افتتاح چند پروژه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به این استان سفر کرده بود در جمع خبرنگاران افزود: سالانه 600 میلیون دلار مواد اولیه دارویی در کشور وارد می شود که در 70 کارخانه دارویی تبدیل به داروی نهایی می شود.
 

وی یادآورشد: هم اینک محقق و مجری تولید 50 قلم مواد اولیه دارویی شناسایی شده است و تا آذر ماه نیز شناسایی واجدان شرایط تولید 40 قلم دیگر مواد اولیه دارویی قطعی خواهد شد.
 


معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: محققان یاد شده دانشگاهی هستند و تولید این مواد نیز در داخل دانشگاه‌ها انجام می‌شود که این مهم ارتباط بین دانشگاه و صنعت را نیز عمق می‌بخشد.
 


دکتر قانعی ادامه داد: انجام این مهم افزون بر صرفه جویی ارزی، دانش تولید داروهای یاد شده نیز در کشور بومی و نهادینه خواهد شد.
 


وی گفت: بیشتر مواد اولیه یادشده داروهای ضد سرطان هستند که کارخانه تولید آن در کشور وجود دارد و با تولید مواد اولیه در این زمینه نیز خودکفایی حاصل خواهد شد.
 


معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: در زمینه تامین منابع مالی تولید مواد اولیه دارویی هیچ محدویتی وجود ندارد.
 


وی افزود: باتوجه به کسری اعتبارات پژوهش‌های غیرتولیدی که از مبلغ سه هزار میلیارد ریال کل بودجه دانشگاه‌ها در سال گذشته این رقم امسال 40 درصد تحقق پیدا کرده است اگر تدبیری پورت نگیرد روند شتاب تولید علمی کند خواهد شد.
 


قانعی گفت: 30 درصد تولید علمی کشور در دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می شود.

 

وی افزود: از مجموع دو هزارو 500 موسسه آموزش عالی 50 دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که تولید علمی 30درصدی بیانگر ظرفیت و قابلیت بالای این بخش است.
 


قانعی با اشاره به راه اندازی مرکز داده ها در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: یکی از هدف‌های تحقیقات این است که داده‌های سلامت را جمع آوری و در اختیار تحلیلگران قرار دهد تا بیماری کم شود.
 


معاون وزیر بهداشت، اضافه کرد: این مرکز در نوع خود در سطح کشور کم نظیر است و از نظر پدافند غیرعامل به خصوص در حوزه سلامت بسیار خوب است.
301301

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 254110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =