۰ نفر
۲۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۰

با گذشت 10 سال از تولد یورو، پول واحد اروپایی شکل خود را عوض می کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ لاکروا، چاپ پاریس، بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه از انتشار اسکناس های یورو با طرح جدید خبر داد که قرار است از ابتدای سال 2013 وارد بازار شود. یوروهای طرح جدید قرار است جایگزین یوروهای طرح قدیم شود.
اسکناس 5 یورویی سری جدید یورو که قرار است از ماه می 2013 وارد بازار شود، "یوروپ" نام یک چهره افسانه ای یونانی را در خود دارد که پیشتر نام خود را به قارۀ اروپا نیز داده بود. ورود سایر اسکناس های طرح جدید اعم از 10، 20،50، 100، 200 و 500 یورویی نیز طی ماهها و سالهای آینده وارد بازار می شود. یوروهای طرح جدید در کنار یوروهای طرح قدیم که از سال 2002 وارد بازار شد، باقی خواهند ماند تا اینکه به تدریج از چرخۀ مبادلات خارج شوند. طبق بیانیۀ بانک مرکزی اروپا، اسکناس های طرح قدیم ارزش خود را تا زمان نامحدودی حفظ خواهند کرد و دارندگان آن می توانند در بانک مرکزی اروپا نسبت به تعویض آن اقدام کنند.
چهره های افسانه ای زینت بخش اسکناس های جدید یورو
بدون خداحافظی با گرافیک اسکناس های قدیمی که در خود طرح دوره های اروپا، سبک معماری و ویژگی دوره های مختلف تاریخ اروپا را به تصویر کشیده بود، اسکناس های جدید یورو پرتره و چهرۀ شخصیت های افسانه ای را در خود دارند. ماریو دراگی، رئیس ایتالیایی بانک مرکزی اروپا در یک ویدئویی که برای معرفی اسکناس های جدید یورو تهیه شده بود، گفت: پرتره و چهرۀ شخصیت ها، مدت زمان مدیدی است که در کل دنیا کاربرد دارد و مورد استفاده است. تحقیقات نیز ثابت کرده است که مردم تمایل دارند بر روی پولها بیشتر چهرۀ شخصیت ها را مشاهده کنند. از این رو ما تصمیم گرفتیم که برای طرح های جدید اسکناس، از پرتره استفاده کنیم. ویتور کنستاسیو، معاون دراگی نیز در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که طرح های به کار رفته از آثار موجود در موزۀ لوور پاریس که تاریخ اروپا را نشان می دهد، گرفته شده است.
طرح های جدید یورو توسط یک گرافیست مستقل آلمانی به نام رینولد گرستتر، در برلین طراحی شده است. رنگ های به کار رفته در طرح های جدید همانی است که پیشتر در طرح های قدیم بوده است: خاکستری( 5 یورویی)، قرمز(10 یورویی)، آبی(20 یورویی)، نارنجی(50 یورویی)، سبز(100 یورویی)، زرد( 200 یورویی) و بنفش برای 500 یورویی خواهد بود.
همۀ علائم امنیتی در پولهای جدید به بهترین و کاملترین شکل مدنظر قرار گرفته و 3 علامت جدید امنیتی به آن اضافه شده است: مفتول نازک مسی شفاف در پرتره، هولوگرام پرتره که با تا کردن اسکناس قابل رویت است و در نهایت درخشندگی اسکناس که رنگ آن از سبز پررنگ به آبی پررنگ تمایل دارد.
به گفتۀ بانک مرکزی اروپا علائم و نشانه های امنیتی جدید به کار رفته در اسکناس های یورو با آخرین متدهای تکنولوژی، برای بازتولید عکسها و به منظور جلوگیری از سوء استفاده به کار گرفته شده است. بانک مرکزی اروپا می افزاید: اسکناس های جدید به آسانی از یوروهای قدیمی قابل تفکیک اند. اسکناس جدید 10 یورویی در روز 10 ژانویه در موزۀ باستان شناسی فرانکفورت رونمایی خواهد شد و بانکها از ماه می توزیع آن را در باجه ها و دستگاههای خودپرداز آغاز خواهند کرد. سال آینده بانک مرکزی اروپا به همراه 17 بانک ملی کشورهای ناحیۀ یورو به موازات یکدیگر تبلیغات خود را برای جایگزینی پول جدید با اسکناس های طرح قدیم آغاز خواهند کرد.


ترجمه: زهرا خدایی/ 9 نوامبر 2012
 26331

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 256842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =