۰ نفر
۲۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۴

اردوغان روز شنبه به قاهره می رود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ لوموند چاپ پاریس، اردوغان روز شنبه به قاهره می رود. آخرین سفر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به مصر، سپتامبر 2011 بود که در آن اردوغان با استقبال گرمی از سوی مصریها روبرو شد. در آن سفر اردوغان از مدل سیاسی ترکیه وسیستم لائیک کشورش در حضور اعضای اخوان المسلمین سخن به میان آورد و از آن دفاع کرد که البته اظهارات وی با واکنش های زیادی روبرو شد. اردوغان در سفر مذکور، شورای عالی همکاری استراتژیک را افتتاح کرد که قرار است دومین جلسۀ آن روز شنبه برگزار شود.
گفتنی است از زمان روی کارآمدن محمد مرسی روابط میان ترکیه و مصر گسترش یافته و حتی به برپایی مانور مشترک نظامی نیز رسیده است. لغو ویزا از دیگر تصمیماتی است که قرار است در آینده به اجرا درآید. لازم به یادآوری است محمد مرسی، یکی از میهمانان مهم ترکیه در نشست کنگرۀ حزب عدالت و توسعه در آنکارا بود که در ماه سپتامبر برگزار شد و طی آن اردوغان مجدداً به ریاست حزب انتخاب شد.
اردوغان در سفر روز شنبه، دفتر عربی خبرگزاری رسمی آناتولی در قاهره و همچنین چندین نمایشگاه عکس با موضوع "بهار عربی" را افتتاح می کند. بدون شک اردوغان در این سفر از مواضع خود نسبت به بحران سوریه نیز سخن خواهد گفت. ترکیه و مصر تمایل دارند، گروهی را با حضور ایران برای حل بحران سوریه تشکیل دهند.
اما گفته می شود هدف اصلی سفر اردوغان بیشتر اقتصادی است. ماه قبل دولت مصر اعلام کرده بود که ترکیه قصد دارد وامی 1 میلیارد دلاری را برای احیای اقتصاد مصر در اختیار قاهره قرار دهد. گسترش حجم تبادلات دوجانبه میان ترکیه و مصر از مهمترین پروژه های دو کشور است.

 

49263

کد خبر 258363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =