آقای فاطمی نیا می‌گوید اسناد و روایاتی درباره حضرت رقیه وجود دارد و چنین دختری از امام حسین بوده و به شهادت رسیده است. اما شهید مطهری تحلیل کرده و می گوید این روایات با تحلیل تاریخی هماهنگ نیست و نمی تواند واقعیت داشته باشد.

عباس شکوهمند -  دکتر محمد مهدی جعفری، نویسنده، مترجم و استاد بازنشستهٔ دانشگاه شیراز یکی از چهره های مطرح در حوزه پژوهشگری متون دینی است. با او درباره تحریف ها و دروغ پردازی های مربوط به قیام امام حسین و روز عاشورا گفت و گو کردیم. دکتر جعفری به مصادیقی از منابع تحریف آمیز درباره عاشورا اشاره می کند از جمله مقتل ابی مخنف که قدیمی ترین مقتل بوده و بسیار مشهور اما سرشار از تحریف است.

این استاد تاریخ اسلام درباره متفاوت بودن تحقیقات محققان برجسته درباره حضرت رقیه گفت:آقای فاطمی نیا بر اساس روایات نظر داده و می گوید روایات و سند درباره حضرت رقیه وجود دارد که چنین دختری از امام حسین با همین سن و شکل بوده و به شهادت رسیده است. اما شهید مطهری تحلیل کرده و می گوید درست است که روایاتی در این زمینه وجود دارد اما با تحلیل تاریخی هماهنگ نیست و نمی تواند واقعیت داشته باشد. در ادامه متن کامل گفت و گوی خبرآنلاین را با این محقق متون دینی می خوانید:

****************************************************

آقای دکتر! درباره حادثه عاشورا در طول تاریخ، تحریف‌ها ودروغ‌پردازی‌هایی وجود داشته، شما به عنوان استاد و پژوهشگر تاریخ اسلام در این زمینه به چه منابع و اسناد تحریف‌آمیز دست یافته‌اید؟

قدیمی ترین مقتل درباره عاشورا، مقتل ابی مخنف است. ابی مخنف، متوفای سال 155 هجری و ظاهراً شیعه بوده و مقتل وی بسیار معتبر است. البته درباره روایاتی که ایشان برای عاشورا نقل کرده، اختلاف فراوانی دارد. آن مقتلی که به نام ابی مخنف چاپ شده و در دسترس است، بسیار تحریف شده و اغراق ها و تحریف های فراوانی درباره حادثه عاشورا دارد که مورد انتقاد بسیاری از بزرگان از جمله شهید مطهری قرار گرفته است.
آقای حجت الله جودکی که در این مقتل‌ها تخصص دارند، روایات ابی مخنف درباره حادثه عاشورا را از تاریخ طبری استخراج کرده است که حدود 110 روایت شده که این ها با مقتل ابی مخنف که چاپ شده، بسیار متفاوت است. وی در کتاب «قیام جاوید» این دو مقتل را که با هم مقایسه کرده است. مقتل تحریف شده ابی مخنف، نتیجه نقل و قول های روضه خوان ها و کسانی است که صرفا می خواستند مردم را بگریانند و ثواب ببرند. آن مقتل که از تاریخ طبری استخراج شده به حقیقت نزدیک است و با تاریخ های دیگر هم مطابقت دارد.
مقتل‌هایی که بعد از ابی مخنف نوشته شده نیز مثل آن است. مثلاً روضه الشهداء که مشهور است، سرشار از روایات تحریف شده است.

آیا مقتل های تحریف آمیز دیگری وجود دارد؟
علاوه بر این مقتل‌ها، بنده مقتل خاصی به نام مقتل شاه عبدالعظیمی را دیده ام که شاید در جایی منتشر نشده و مرحوم پدرم آن را ترجمه کرده و نسخه خطی آن موجود است. در آن مقتل هم تحریف‌هایی وجود دارد، مثلا برای نمونه آمده است که امام حسین در ظهر عاشورا هنگام رفتن به جنگ، زرهی پوشیده بودند که قیمتش به اندازه هزینه هفت کشور بود و غیره. همه این ها به گونه ای اغراق‌آمیز و به دور از واقعیت، وصف شده بود. تحریف ها در آن بسیار زیاد است.
مقتل های دیگری هم که از روی این مقتل‌ها نوشته شده مثل مصیرالاحزان، بکاء الاحزان، تحریف شده هستند. آقای جودکی حدود 500 مقتل قدیم و جدید در کتاب خود استخراج کرده اند.

گاهی درباره برخی حوادث تاریخ اسلام و شخصیت‌ها، بین محققان برجسته اختلاف‌نظر وجود دارد، مثلاً شهید مطهری وجود حضرت رقیه را منکر می‌شوند اما حجت الاسلام و المسلمین فاطمی‌نیا می‌گوید به اسنادی در مورد حضرت رقیه رسیده است، در این گونه موارد، چگونه می توان به تحقیقات محققان اعتماد کرد و چگونه می شود نظر صحیح را یافت؟

آقای فاطمی نیا بر اساس روایات نظرداده و می گوید روایات و سند درباره حضرت رقیه وجود دارد که چنین دختری از امام حسین با همین سن و شکل بوده و به شهادت رسیده است. اما شهید مطهری تحلیل کرده و می گوید درست است که روایاتی در این زمینه وجود دارد اما با تحلیل تاریخی هماهنگ نیست و نمی تواند واقعیت داشته باشد. ایشان منکر این روایات نیستند اما روایات را معتبر نمی دانند. همان طور که سید شرف الدین، تحریفات عاشورا را نوشته اند و مرحوم جلال آل احمد هم آن را ترجمه کرده اند، ایشان هم می گوید که این روایات معتبر نیست و آن روایات در کتاب‌های قرن‌های نوشته شده است. بنابراین، به طور قطعی نمی شود این نظرات را تأیید کرد و نمی شود هم رد کرد مگر آنهایی که کاملا با عقل سازگار نیست و از طریق تاریخ تحلیلی می شود نتیجه گرفت. متأسفانه قضاوت خیلی مشکل است و یک روش هماهنگی هم وجود ندارد.

استاد! چند کتاب معتبر درباره واقعه عاشورا معرفی کنید.

یکی از بهترین کتاب‌های تحلیلی، کتاب مرحوم آیت الله خلیل کمره ای تحت عنوان «عنصر شجاعت و فداکاری 72 تن و یک تن» در 9 جلد بوده که بسیار تحلیلی و جالب است. ایشان روایات صحیح را در این کتاب آورده و تحلیل کرده و بیشتر هدف قیام امام حسین و واقعه عاشورا را نوشته است.
کتاب دیگری که باز هم تحلیلی و بسیار جالب است، کتابی از شیخ عبدالله علائلی است. اسم اصلی این کتاب به زبان عربی «سمو المعنا فی سمو الذات» بوده که در سال 1939 تألیف شده است. این کتاب 3 جلد است و در سال 1321 شیخ محمد باقر کمره ای، جلد اول این کتاب را به نام «همت بلند» ترجمه کرده است.
من هر سه جلد این کتاب را اخیراً ترجمه کرده ام تحت عنوان «برترین هدف در برترین نهاد» که توسط سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سال 1379 منتشر شده است.
شیخ عبدالله علائلی، نویسنده این کتاب برای تفریح به مصر رفته بود و می گوید در روضه خوانی شیعیان شرکت کرده و تحت تأثیر قرار گرفته و این کتاب تحلیلی را نوشته بود. ایشان حتی به حادثه سقیفه پرداخته و آن را تحلیل کرده است. همچنین مسائل مربوط به دوره امام علی و امام حسین را تحلیل کرده و انگیزه‌های یزید و معاویه را مورد توجه قرار داده است.
آثار دکتر سید جعفر شهیدی، حماسه حسینی شهید مطهری و کتاب‌های مرحوم صالحی نجف آبادی از منابع معتبر هستند.
کتاب «شهید جاوید» صالحی نجفی آبادی که بیشتر درباره تحریف ها و غلوها نوشته شده، بسیار مشهور است. بقیه آثار ایشان هم مفید است.
/30462

کد خبر 258380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • طیبه IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  خانواده ما بارها و بارها از حضرت رقیه حاجت گرفته، مگه میشه نباشه؟ من بحث علمی نمیکنم، فقط یک نظر شخصی دادم...نمیتونم بپذیرم که نباشه.
 • بدون نام IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  22 12
  این دل خسته من هوای کربلا داره -کبوتر سینه من هوای کربلا داره شاه شهید کربلا ... از این خاطر دیونه تم رونق بازار خدا -نون نمک خوردم من از ...هر بار زمین خوردم از
 • بدون نام IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  14 12
  این دل خسته من هوای کربلا داره -کبوتر سینه من هوای کربلا داره شاه شهید کربلا ... از این خاطر دیونه تم رونق بازار خدا -نون نمک خوردم من از ...هر بار زمین خوردم از
 • بدون نام IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  69 41
  حاجت را خدا ميده نه كس ديگه
  • بدون نام IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
   56 21
   درسته حاجت رو خدا میده ولی باوسیله که اونا هم ائمه هستن
 • ابی IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  40 30
  کسانی که در مورد حضرت رقیه (س) شک دارند ماجرای نبش قبر ایشان را تقریبا در سال 1280 قمرى مطالعه کنند. چنین دختری با همان مشخصات که ذکر شده در همان مکان دیده شده. البته این نبش قبر به دستور خود ایشان -در یک رویای صادقه- انجام گرفته است.
 • حق IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  84 5
  خدائیش بعضی ازین مداحها واقعا چرت و پرت میگن. یکیش میگه بر بدن امام حسین 1963 تا زخم بود! خب یکی نیست بگه این عدد رو از کجا آوردی واقعا؟ یا مثلا حسین روز عاشورا اونقدر از کفار کشت که خون اومد رسید پای رکاب امام! یکی نیست بگه آخه 3 هزار نفر کافر حاضر در کربلا رو خونشون رو بچلانی وسط بیابان بریزی یک قطره ش نميمونه رو زمین که! یا مثلا ابوالفضل العباس وقتی هر دو دستشو قطع کردن با دهان مبارک شمشیر میزد و مشک رو با دندان انداخت پشتش... بنظرم یه سری بازرس زبده باید حرفهای این مداحها و روضه خونها رو چک بکنن و واقعا کسانی که صلاحیت دارن باشند...
 • هیوت US ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  30 13
  توی شهر کوچک ما دو خیابان انطرفتر اتفاقی می افتد و هر کس چیزی می گوید طوریکه ریشه بعضی حوادث تا اخر دنیا نامشخص خواهد ماند و نمی توان فهمید واقعیت چیست ؟ من می گویم کسی از 40 سال پیش هم بگوید خیلی دیگر شاهکار کرده....
 • بدون نام IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  21 6
  من درست نفهمیدم یعنی حضرت رقیه شخصیت احتمالا ساختگی .چرا الان بحثش پیش اومده
 • بدون نام IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  26 15
  در مظلومیت امام و حماسه عاشورا من فکر میکنم از این که شنیده ایم دردناک تر هم بوده و با نظر طیبه موافقم .آنچه در برخورد با اعتقادات مهم است آثار متعالی آن است .رشدی که در کمالات انسان ،این بانو ایجاد می کند شگفت انگیز است.کافی است به حقیقت حضرت رقیه(س)و هرکدام از شخصیت ها نزدیک شویم می بینیم هرکدام از این بزرگواران چه پایه هایی برای حضور حسین در آسمانها ساخته اند. اینگونه حسین مصباح الهدی وسفینه النجاه است.سلام بر حسین (ع)و جد بزرگوارشان محمد نبی(ص).
 • حسینی IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  17 35
  این اقا که از صالحی نجف ابادی تعریف کرده ظاهرا از مبانی شیعه چیزی سرش نمیشود و نمی فهمد که کتابهای صالحی نجف ابادی پر است از مزخرفات اهل سنت و کتاب شهید جاویدش توسط علماء رد شده و در این کتاب صالحی علم امام حسین علیه السلام به شهادت خودش را رد می کند و ادله ای می اورد از کتب اهل سنت گرفته امان ار بی سوادی
 • سید IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  20 24
  از کی کتب صالحی نجف ابادی از کتب معتبره شد؟ کتبی که با معتقدات قطعی شیعه مخالف است مثل علم معصوم وقتی قلم دست هر بی سوادی بیافتد کتاب هر کسی می شود معتبر ولو کتب ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب باشد
 • بدون نام IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  56 18
  جانم فدای حضرت رقیه (ع) السلام علیک یا اباعبدالله اللهم العن قتله الحسین (ع) بر قاتلین اباعبدالله الحسین (ع) لعنت باد
 • عبدالرحیمی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۱
  32 31
  باسلام و احترام اولاً اقایان مراجع عظام صراحتاً در مورد وجود مقدس حضرت رقیه (ع)نظر داده اند که دقیقاً بهتر از هر کس دیگری در این مورد اطلاعات دارند. دوماً، کتاب کامل بهائی بسیار معتبرتر از کتابی است که شما ذکر نمودید ، سوماً کی گفته که همه نظرات شهید مطهری صحیحه در حالی که ایشان در مورد حضرت علی اصغر (ع) هم شبهه دارند در حالی که آیت الله بهجت آن حضرت را باب الحوائج خوانده اند،سومآ این شبهه دقیقآ مظلومیت امام حسین (ع) را در این عصر ثابت میکند ، از خوانندگان عزیز درخواست دارم به هیچ وجه به این شبهات توجه نکنند و بدانند که رنگ خون سرخ امام حسین(ع) تا ابد سرخ باقی خواهد ماند .(این طالب بدم المقتول بکربلاء)
 • حسن IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۶
  24 21
  با عرض سلام واحترام به شما و تمامی کاربران که از سایت شما دیدن می کنند باید بگویم که اینجانب دوسال قبل مشرف شدم به زیارت حضرت رقیه و همانجا از حضرت خواستم که سعادت زیارت حضرت سید الشهدا پدر بزرگوارشان را نصیبم کند و همانطور که خواستم سال گذشته مشرف آن شدم خدمت آن حضرت و دلایل زیادی دیدم که خود مردم سوریه به آن حضرت اعتقاد زیادی داشتن و اگر ایشان به گفته اقای مطهری دختر امام حسین نبود این همه کرامت از کجا نشات می گیرد به اعتقاد من در حقانیت وجودی حضرت رقیه (ع) هیچ شکی وجود ندارد
  • مهدی IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۶
   18 19
   در سوریه قبر حضرت هابیل 7 متره ولی ما بشر 7 متری اصلا در هیچ فسیل 3 میلیون ساله هم نداشته ایم و ساختگی است پس زیاد جدی نگیر ساخته ذهن بعضی ها رو.
 • بدون نام IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۷
  1 2
  مطلب درستی هست نظر دوستان رو به این دو مطلب جلب می‌کنم: http://mkalhor.ir/archives/1024 و http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8711131516
 • بی نام IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  27 14
  در وجود حضرت رقیه (س) هیچ شکی نیست وفقط اختلاف در نام ایشان است که مهم نیست
  • ali A1 ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۳
   6 7
   سلام دوست عزیز . خلاف تقوا ی علمی ست که اینطور صحبت کنیم . اگر نقدی دارید محترمانه مطرح کنید و جوابش رو اخذ کنید
 • امین IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  7 17
  سلام به همه ی خوانندگان محترم دوستان برخی از نوشته های شهید مطهری بعد از مرگ ایشان و بدون اجازه ایشان چاب شده است و این مطلب هم از این موارد هست اگر خود شهید مطهری میخواستند که این مطلب را بیان کنند در سخنرانی هایشان میگفتند یا در کتاب هایشان می نوشتند حتما دلیلی داشتند که بیان نکردند شاید دلیلشان این بوده که دشمن سواستفاده نکنه بس بیاید ما هم این فرصت رو به دشمنمون ندیم
  • بی نام A1 ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
   5 3
   احسنت